Jump to content
Българският форум за музиканти

Celestion Vintage30 vs Celestion Creamback75


Baby Thomas

Recommended Posts

Драснах набърже няколко семпъла на посочените в заглавието говорители преди новия кабинет да отлети в репетиционната и реших да ги пусна за интересуващите се.

 

Двата говорителя са записани при максимално еднакви условия: микрофони (Shure SM57), позиции (на 1 см. от плата и 1 см. навън от "пришката"), кабели (Proel нещо си нескъпо), преамп входове и настройки на аудио интерфейса (Focusrite Scarlett 18i8). Различни са единствено кабинетите - Vintage30 в 112 с отворен гръб, Creamback75 във Framus 212 със затворен гръб. Но разликата между тях е доста голяма и кабинетите са с бих казал пренебрежим процент влияние.

 

Китара Carvin CT424М, струни Elixir 9-46, строй - стандартно E и DropD, кабел нескъп Proel, перо от ахат с джаз форма. Ампът е Mesa/Boogie F-30 с JJ лампи, крайните са двойка EL84. Записвал съм само драйв канала в стандартния режим и с консервативни гейн/EQ корекции: всичко в центъра +/- 1. За съжаление записвах в нас и затова ампът е намален до около 1.5 или 2, съответно не звучи както си може, но няма как просто... :(

 

Софтуер - Auria LE, търкалящ се на iPad 4, последващ импорт в Logic Pro X. Коригирани са единствено нивата. За всяко парче има файлче с всеки говорител поотделно и след това двата заедно със 100% панорами (V30 в ляво). Ето някои файлове директно тук за лесно прослушване:

 

Battery, Vintage30: http://babythomas.name/Audio/Vintage30-Creamback75/Battery-Vintage30.mp3

Battery, Creamback75: http://babythomas.name/Audio/Vintage30-Creamback75/Battery-Creamback75.mp3

 

Toxicity, Vintage30: http://babythomas.name/Audio/Vintage30-Creamback75/Toxicity-Vintage30.mp3

Toxicity, Creamback75: http://babythomas.name/Audio/Vintage30-Creamback75/Toxicity-Creamback75.mp3

 

Ето ЛИНК към 22МВ .7z файл, в който има и стерео вариантите за тези и още 3 песни (Symphony Of Destruction, No More Tears, Wake Up), общо 15 файла.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В конкретните ситуации, Creamback ка ми звучи по приятно (разбира се въпрос на вкус)

 

Благодаря за демото!

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е как ще звучат в микс :)

 

Creamback-a наистина звучи по-приятно за мен извън микса, но си мисля, че V30-ката ще реже по-стабилно през микса с тея среди. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен Creamback-a по ми допада, но друг е въпроса кой как ще пробие в микса (както Жоро отбеляза).

Както знаем едното няма много общо с второто :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз смятам, че китарата трябва да пробива и звукът на V30 ме кефи повече. Даже съм учуден, че във фукнята си го нарекъл скуупнат. Хич не звучи така от това демо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите уши не са калибрирани, така че какво ми се чува и дали е вярно не е ясно. ;)

 

V30 си е добър, плюс това зависи и в какъв амп се включва, както и кой какво харесва. Темата няма цел да изкара някой от говорителите по-добър или лош, просто да се чуят двата заедно за който му е интересно. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Благодаря за прекрасното сравнение! Рядко се срещат такива добри теми! Похвала за труда и отделеното време! На мен лично ми беше доста интересно да чуя така ясно разликите между двата говорителя. Понеже свиря с V30 и съм се чудил дали Creamback75 не е по-добър (за моите уши и разбирания), сега вече съм доволен че свиря с V30 :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.