Jump to content
Българският форум за музиканти

Колкото по-силно – толкова по-добре ли е?


Recommended Posts

@antonium .... най-голямата грешка в това което правиш е нормалайз -- тоиа процес изобщо не триабва да съществува....... наи много ще ти страда качеството на звука........

But it is also possible to select each song and "normalize" it individually

 

Говорим за нормализация на конкретно парче. Преди да го смесим малко лимитери трябват на отделните тракове за да няма прекалено големи разлики м/у мин и макс. Ако прочетеш пак за нормализацията ще видиш че наблягат на средните нива като изтъкват че нормализацията повдига всичко еднакво спрямо пика - Since the ear responds to average levels, and normalization measures peak levels. И за Average има с какво да се мери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

:blink:

@Galileo

 

Ако искаш можем да обсъдим Feltcher-Mundson Response Curves и това как ухото отговаря на това, ама тоя линк беше ориентеровъчен, Bob Katz е писал достатъчно по въпроса -- изобщо не става въпрос че той набляга на средни ;) плеазе, чети правилно ;)......... То междо другото много неща са възможни [Possible] обаче колко са желателни и колко имат отрицателно влиание?!?! Слагай лимитери на всеки канал и чакай добър саунд ;) ....Може би някой слънчев ден.... Може би има нещо хубаво във динамичната музика и може би има нещо вярно в изказването че: It's not the music but the silence in between ;) .... И може би за това микрофони не иджат с вградени лимитер ;) ... Ако все пак искаш да научиш каква е точно хавата със нормализациата и със динамицс по принцип -- процхети книгата на Боб Катз ;)))))) определено ще ти е страшно полезна...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз пяк се кефя на хубав crest factor :blink:)))))))) и ако някой 40-50hz sine ме изненада от никяде си ще се радвам страшно много и трака който слушам определено вече ще е набрал червени точки в мойте книги.... ;););)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

In short, normalization should not be used to regulate song levels in an album.

тва е за нивото на песни в албум.

според мен не важи за тракове в микс.

лично мнение де:rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За желаещите да прочетат книгата на Bob Katz ето я

 

[http://store2.data.bg/dechobekk/E-Books/Small%20Size%20Literature/Secrets Of Mastering - Audio.pdf

 

P.S. тИЯ ХИПЕРЛИНКОВЕ СТАВАТ КОГАТО СИ ИСКАТ :rolleyes:

Редактирано от Galileo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:rolleyes:

@Galileo

 

Ако искаш ...

....об Катз :rolleyes:))))) определено ще ти е страшно полезна...

а ти как процедираш?

какво му правиш на трака, че да звучи добре.

от записването до крайния резултат?

кажи ако не е тайна:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ти как процедираш?

какво му правиш на трака, че да звучи добре.

от записването до крайния резултат?

кажи ако не е тайна:rolleyes:

За _________ не знам ама мойта процедура е доста дълга, сложна идиотска, лишена от всички правила и норми. Крайният резултат е по-важен за мен.

 

Писал съм на jFog за това как смесвах неговите проекти. Той ако реши да ги пусне ще пусне и обясненията за метода на работа. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ти как процедираш?

какво му правиш на трака, че да звучи добре.

от записването до крайния резултат?

кажи ако не е тайна:rolleyes:

За _________ не знам ама мойта процедура е доста дълга, сложна идиотска, лишена от всички правила и норми. Крайният резултат е по-важен за мен.

 

Писал съм на jFog за това как смесвах неговите проекти. Той ако реши да ги пусне ще пусне и обясненията за метода на работа. :rolleyes:

нека да пусне

аз горе-долу съм описал какво правя.

искам и _____________ да каже :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз четох една статия за това - как лейбълите карат мастеринг инженерите да компресират брутално всичко, за да е с много висок среден RMS, и да изпъква сред другите песни по радиото. Обаче освен че се осакатява звука, радиото самото си има свои си компресори (за да изпъква сред другите радиа :) хахаххаха :) ) и се получава така, че резултатът е единствено смачкан звук :) Бе

 

Леко с компресиранетоооооооу! И Внимателно с мастеринга!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично на края докарвам среден RMS -10~-13 dB и ми звучи добре. Където съм постнал "баладата" от Joys e -13 dB горе долу. Там умишлено са засилени барабаните особено касите ( със бира :) ) с около 3-5 dB и пак се чуват китарите. Поне аз си ги чувам. Няма много отзиви и не знам кой какво чува. Дано jFog и Mизерник пуснат вариантите на техните парчета с моя микс за да не голословим.

 

Joys

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично на края докарвам среден RMS -10~-13 dB и ми звучи добре. Където съм постнал "баладата" от Joys e -13 dB горе долу. Там умишлено са засилени барабаните особено касите ( със бира :) ) с около 3-5 dB и пак се чуват китарите. Поне аз си ги чувам. Няма много отзиви и не знам кой какво чува. Дано jFog и Mизерник пуснат вариантите на техните парчета с моя микс за да не голословим.

 

Joys

-10 -12(3) dB RMS e идеално според мен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

искам и _____________ да каже :)

а какво точно трябва да опиша?!?! Обикновенно миксовете ми са със 32-40канала и всиако парче си е различно -- просто ниама рецепта това се прави така, онова ей така, стига да си спазваш основните правила.... А и обикновенно ми е динамичен микс-а така че нива на канали се промениат непрекъснато, като раутингс са доста сложни със bus sumations/dynamics .... не правя миксдаунс а всичко е предимно миди до последниа запис...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много често се случва следния ефект. Слушате песен и нивото на инструменталът пада (в някои случаи драстично) когато се появи вокалът, а когато певеца има пауза или е спрял да пее, нивото на инструментала отскача отново нагоре. Този скок не е естествено нещо. Това, че се случва на живо е нормално, но защо това трябва да се случва и в студио? Това също е резултат на мастериране, когато е търсено прекалено силно ниво на звука.

хех това пък не е вярно...

Първо: не е нормално да се случва на живо!!!!!!

Второ: Не е резултат на мастериране и де факто никой с акъла си мастеринг инжинер ниама да приеме такова нещо като source схтото нищо не мойе да му се направи

 

Треето: това си е чиста проба некадърно миксиране. Получва се по следните причини: или ниакои се е опитвал да прави (подчертавам много некадярно) parallel compression или просто е чул от ниакяде какво е "ducking" -- в радиото обикновенно се прави тойа номер -- output-a се прекарва през compressor със side-chain като в сящото време гласовете се перкарват през отделен бус които след това се използва за trigger на compressor-a :)

 

П.П. Другото нещо -- тоиа дисторшън за койте се говри -- тов е ...не точно това -- tape saturation ако е аналогова ситуациа ... и soft clipping в дигитална ..... Аз лично съм голям враг на тези похвати, и по принцип сям твярдо против тоиа "Loudness Race" дето в последните години баиа е натиснал качеството на музиката коиато излиза...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и още нещо!!!!!!!

 

Мисля че е важно как звучи а не колко RMS-а е........... Колкото повече си дигаш нивата толкова повече компромис си правиш с звука (особенно при нормализациа)..... Особенно пък като не знаеш как да го направиш........ :killyou: :killyou: :killyou:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и още нещо!!!!!!!

 

Мисля че е важно как звучи а не колко RMS-а е........... Колкото повече си дигаш нивата толкова повече компромис си правиш с звука (особенно при нормализациа)..... Особенно пък като не знаеш как да го направиш........ :killyou: :killyou: :killyou:

Разбрахме че ги знаеш нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.