Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се измерва диапазон?


merkurial

Recommended Posts

Здравейте, интересно ми е да разбера как се измерва гласовия диапазон на човек. Например Ерик Адамс до колкото знам е с 3 октави диапазон. Как се измерва този диапазон и октавите? Имам един приятел, който беше измерил диапазона на едно момиче на синтезатор, питах го как, но не можа да ми обясни като хората. Гледах и в интернет, но там са ноти, техники и сякви начини. Може ли някой да ми го обясни по-просто? :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Натискаш - клавиш , изпяваш същият тон, ако можеш. :)

Ако не чуваш дали е същият тон викаш някой който чува. :)

 

Най-левият клавиш който можеш да изпее като тон ти е предела в низините, на десният пък ти е предела на височината.

Доста е субективно и двета граници дали е пееене :Д на членоразделна реч или са писъци, грухтене, крещене и тн...

 

За статистиката сигурно се води в диапазона, вече дали е приятно за слушане е друг въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В елементарна теория на музиката пише, че една октава е съставена от 12 полутона. Вземай калкулатора и изчислявай колко октави можеш да пееш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:))) В съвремието (българското) са известни случаи с певци, които определят "броя октави" като към броя цели октави, които покрива певецът добавят и броя "наченати" такива. По този начин от медиите разбираме за български певци с по 4/5/6 октави гласове, а същевременно в творчеството им подобен диапазон не се забелязва. И те таки ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ей, това вишистите сте опасна работа, бре! Човекът каза по-простичко да се обяснява, за да може да разбира, а вие - теория на музиката, калкулатори разни...  :wallbash:

Още малко спектрален анализатор и честотомер ще искате...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че в обясненията имаше и достатъчно простички, и по-сложни, шегите настрана, merkurial, надявам се си разбрал как да определиш диапазона и броя октави!  :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Краси Аврамов мисля, че беше сочен за български певец, който има най-голям диапазон, обаче като му слушах песните, останах с друго впечатление.

За определяне на диапазона важно ли е колко можеш да издържеш да пееш на даден тон и да задържаш гласа си на него (не знам дали правилно се изразих)? Както например, Георги Христов - има силен и хубав глас, може да пее много високи тонове и да задържа дълго време на един тон в края на много песни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.