Jump to content
Българският форум за музиканти

Процесори


Grig

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

При Кемпера също се заменят компоненти ;)

Вече са толкова масови, че всичко си имат на склад хората. 

 

 

Аз потърсих малко информация за резервни части или модули за Кемпер, но не намерих нищо. Интересно ми е, какво е сменяемо / поправяемо, нещо на ниво модул, или на ниво компонент, и колко струва операцията. Също така, може ли да се разчита, че ако утре някой купи фирмата и я преструктурира, или пък ако фирмата изчезне след време, усилвателите ще продължат да подлежат на ремонт.

 

Защото при аналоговите усилватели, може да се каже, че няма проблем с това. Единствената цифрова система, която поне за мен е надеждна, е евентуално някаква open source такава, или поне отворена хардуерна платформа (която си върви със схеми [можеш да си я сглобиш и сам при мерак]  и ползва масови части), и евентуално софтуер, който си закупуваш за нея.

 

Иначе на всичките super-ultra-proprietary много специални системи, им нямам никакво доверие, а е доста кофти след години да ти се сбози нещо, с което си свикнал и.... пак трябва да си търсиш, примерно аналогов усилвател.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Между другото, не знам дали сега има нови DSP-та, но ето какво е ползвал кемпера в началото:

 

http://www.nxp.com/documents/data_sheet/LPC2468.pdf

 

Не изглежда впечатляващо, Pentium от 1997 г. би бил доста по-бързичък.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то няма как да дадеш три бона и да не го ползваш.Всичко подлежи на поправка,но не с поялник за улуци.Всичко е въпрос на предпочитания и бюджет.На някой целия гиър му е 500 лева,на някой само вайър леса е толкова.Нещата са комплексни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Искрено се надявам, че не си се пробвал точно с поялник за улуци.

Дори с най-прецизни станции за запояване, не всичко подлежи на ремонт, ако целия софтуер не се публикува, и ако компонентите вече не се произвеждат. Като най-просто пример, повечето DSP/MCU, ако имат бит, задаващ забрана на четене на ROM паметта в тях, е почти невъзможно (понякога постигат успех срещу 6-7- цифрени суми) да се разчете програмата. Та, без софтуер и  компоненти, ремонтът става невъзможен.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С други думи, да си поправиш Кемпа не е като да смениш ламба или скапан кондензатор в добрия стар, вехт и проверен лампов амп.... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това почти навсякъде има някой що-годе разбиращ фен, който може да ти оправи ламповия амп за 20-30-50-100 лева.

За Кемпери и т.н. не ми се мисли какво ще става ако се наложи нещо такова в БГ. Дано не става, де!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ам то дънната платка на лаптоп също не подлежи на поправка според някои майстори,шот се работи с лупа ама се поправят.Всяка техника си има кусури и не е вечна,поне аз не съм попадал на такава.Въпросът е примерно инвестираш в нещо примерно 1000 лева служи ти вярно три години излиза по 1 лев на ден приемливо е.Така погледнато майсторите са валат и така трябва.Те имат достатъчно работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе,що ли се сетих за стария виц - "То и тате може,ма козата си сака пръч" :lol: ,,не мисля,че някой с устройство за подобни цифри да не може да си закара читав амп до сцената-има и сценични да помагат..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо досега (поне за мен) не е успяло да победи простотата по време на работа на един приличен амп, за саунд чек ми трябват точно 2 минути. Също така, осъзнавам че повечето хора тук имат афинитет към твърдата музика, от която много не разбирам и за която не смея да давам мнения, но по мои наблюдения, за почти всичко друго, симулаторите са капризни за настройка и с нищо не превъзхождат един приличен (евтин) усилвател, с няколко педала

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ам то дънната платка на лаптоп също не подлежи на поправка според някои майстори,шот се работи с лупа ама се поправят.Всяка техника си има кусури и не е вечна,поне аз не съм попадал на такава.Въпросът е примерно инвестираш в нещо примерно 1000 лева служи ти вярно три години излиза по 1 лев на ден приемливо е.Така погледнато майсторите са валат и така трябва.Те имат достатъчно работа.

 

Има огромна разлика. Лаптопът е съвместима система - дори да се наложи да го изхвърлиш, ще вземеш друг, на който можеш да работиш със същите програми. Ако ти се прецака китарния процесор, с който си свикнал и няма как да намериш друг, или да ремонтираш този, имаш проблем. Точно затова по-рано писах, че единственото, което според мен ще бъде надеждно, би било отворена съвместима хардуерна система, върху която после си инсталираш софтуери, които можеш да си закупуваш. Така се отвързва софтуера от хардуера, което всъщност е и огромното преимущество на софтуера изобщо. Да избягваш това преимущество, от търговски съображения, за мен е късогледо.

 

Лаптопи не се оправят (надеждно) с лупа, а с доста специализирани стендове за reball-инг на чипове. При по-стари (и поевтинели) лаптопи тези ремонти често са съизмерими с цената на лаптопа, а гаранция никой сервиз не дава.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мога да свиря единствено на слушалки в къщи и китарните процесори са незаменими за това. Започнах с Behringer V-Amp 3, после се чудих между BOSS GT-1, GT-100 и ZOOM G3XN (което не е G3!) и G5. Избрах ZOOM G3Nx като ъпгрейд на V-Amp-a. За сега още търся звука си, но възможностите са наистина големи. Разбирам, че ламповата техника е друга класа, но има случаи, когато е просто неприложима. А съвременните процесори от среден клас (цена 200-300 евро) дават възможности за домашно студио, които преди десетилетие биха били немислими. Коментарът на Evtim е разбира се съвсем на място - ако намериш "своя звук" с един процесор, може спокойно да го загубиш, когато нещото изчезне от пазара :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

E, и по тегло превъзхожда. Ама ако там, където отиваш няма кабинет, който те устройва, пак си трябва мъкнене.

Винаги съм се чудил, не може ли желязото в изходните трафове, да се замести с някакъв нов материал, който да позволява по-голяма плътност на магнитния поток, че да могат да се правят по-леки трафове....

Със сигурност, може да се направи импулсно захранване и "кенотронният" ефект (Че и нарочното "прокрадване" на малко брум) да се имитира. Това ще олекоти усилвателя поне с 4-5 килца..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно добро решение е, бг клубовете, да се оборудват с колони 4х12.

2 колони са 2-3 хил лева инвестиция.

И кой, каквото иска, да си носи - лампова, транзисторна, хибридна, моделираща глава.

Обаче инвестициите, не са сладки, като печалбите....а израстването на акъл, не е като израстването

на портфейл...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.