Jump to content
Българският форум за музиканти

Процесори


Grig

Recommended Posts

Триодните предусилвателни стъпала не са чак толкова трудни за правдоподобна симулация

 

На практика обаче, досега, така и не съм чул поне една баш правдободобна(мотамо) симулация.

Всичко е апроксимация(степента е различна за различните симулатори).

На въпроса на Малин, обаче един процесор с аналогова лампова част и готини ефекти след това

ще даде утвърдителен отговор. Да, има процесори и процесори.

Едните са повече играчки, другите стават за професионално музициране.

Никъде не е казано, че трябва да са решение за всички.

Именно за това, на пазара има изобилие от решения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

То и няма как лесно да чуеш прилика или разлика, защото вероятно искаш да сравняваш цял усилвател със предусилвател (процесор, или нещо моделиращо). Ако изкараш звука от SEND на усилвател и го запишеш, след това запишеш същото нещо от добра предусилвателна симулация, и накрая прекараш двата записа през RETURN на усилвателя, и ги послушаш заедно, твърде вероятно е, да не усетиш разлика, която да определи двата звука като "различно качество". Виж, при крайните стъпала, материята е, бих казал, в пъти по-сложна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без никакво заяждане, wiseppman, колко концерта имаш само с процесор и колко само с усилвател?

Защото за мен концертното изпълнение и свиренето в къщи трябва да се разграничава, както и апаратурата за тези различнии по много фактори изпълнения.

Повечето спорове са безсмислени, защото всеки е прав от неговата гледна точка. Не е зле да се уточнява кой къде прилага съответната техника. За пример, аз в къщи си свиря с процесор на слушалки, а на сцена със 100W лампи с ефекти от анналогови педалчета или от китарен мулти процесор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^^^ Третият пример е некоректен. RR не свири с процесор, а просто свири двуглас с Don Airey (клавишни).

 

Усилватели има за всякакви случаи - За вкъщи - 5-10 ватови, за малък клуб - 30-ина вата комбо с 12-инчов говорител. За по-големи сцени, дори и full stack-ове.

Има нещо в интеракцията между китарата и кабинета, което китаристите обичат, и което не се пресъздава добре в системата процесор - PA. Ако оставим точността на симулациите настрана - това си е чисто акустичен въпрос. Той също може да се пресъздаде, но тогава отпадат почти всички предимства на процесора (ниско тегло, малка консумация, компактност).

 

Ако човек иска да има множество ефекти под ръка (което на живо често пъти повече пречи, отколкото помага, особено когато китаристите са двама), може спокойно да включи някакъв цифров процесор в send-return веригата на усилвателя. Това на мен ми се вижда достатъчно добър вариант за свирене на живо. Макар да се сещам за приемливи случаи, почти винаги, когато съм слушал групи да свирят с процесор, направо в централното, винаги съм познавал, че звукът е процесорен, още преди да отида, за да се убедя.

 

Просто набримченият и изкривяващ китарен говорител създава нещо много характерно и живо звучащо, което трудно се постига иначе. И да повторя - говоря за чисто акустичен феномен и за осезаема (не само чуваема) интеракция между китариста и неговия усилвател. Разбира се, това не се получава при много ниски нива на слушане - трябва да е поне "силничко".

 

Между другото - ако изкарате сигнал от SEND-а на изцяло лампов усилвател и го включите директно в централното, също едва ли ще останете очаровани от звука.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^

http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/222-randy-rhoads-guitar-gear-rig-and-equipment

 

Само че, RR, както е загатнато, не свири с COSM-ическото ехо на BOSS (което тогава не е съществувало), а с това аналогово ехо/хорус:

 

roland-space-echo-re-301-xl.jpg?v=149531

Ето го и отвътре, за да видиш, че не е цифрово:

 

Roland_RE-301_Opened__STUDIOREPAIR_08012

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не знам какво се опитваш да докажеш. Ако искаш да кажеш, че процесорите дават големи възможности, особено по отношение на ефектите - то това е ясно на всеки.

Ако обаче се опитваш да докажеш, че процесорите заместват усилвател, то поради гореизброените причини, си обречен на неуспех. Цялата система, необходима, за да може китаристът на живо да се чувства така, все едно свири с усилвател, е доста сложна ( подходяща монитрна система, кадърен озвучител, и други независещи от китариста неща) и процесорът е само едно звено от нея. Освен това, се появяват много нови условности, които усложняват ситуацията вместо да я опростяват. Каквото и да правиш (симулации, мниатюрни усилватели) накрая все излиза, че за да имитираш усилвател, трябва да имаш китарен говорител и кабинет, което прецаква идеята за "перфектен китарен звук, който носиш в задния джоб".

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ +1

Според мен темата се обезсмисля с всеки изминал пост - в този си вид.

Всеки от нас е минал през свирене с някакъв процесор.

Ако търсиш някакво развитие, рано или късно започваш експерименти с усилватели и търсиш звука там.

Ако свириш и сравняваш достатъчно дълго, няма как да си изградиш мнение различно от горното.

Въпроса дори не опира до пари, снобария или музикантско можене.

Просто едното е симулация на другото и няма начин една симулация да достигне оригинала.

Това че процесорите си имат поле за изява никой не го отрича. 

Няма смисъл периодично да се пускат едни и същи разпалени полемики за и против.

Който си ги харесва, да си ги ползва. Да не се опитва да убеждава другите че баницата

със зеле е по-хубава от локума с орехи :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Напълно съм съгласен, с едно изключение.

Не е невъзможно, симулацията да достигне оригинала, напълно възможно е.

Но оригиналът е обемист и тежък. Симулацията, макар да може, да е малко олекотена, не може да е с различни габарити, ако трябва все пак, да е усилвател.

И възниква въпросът, защо трябва да ползваме нещо сложно и цифрово, вместо нещо по-просто и аналогово. Дори ако искаме, можем да си добавим цифрови или аналогови ефекти, утежнявайки аналоговия усилвател с 200 грама.

 

Точно поради тази причина, аз, в моите разработки, съм залегнал на транзисторно, но все пак аналогово решение. Моята гледна точка е, че така се получава малко по-лек и много по надежден (не се налага смяна на лампи) усилвател, който не е твърде труден за ремонт, а и има възможности (могат да се реализират ефекти, възможност за запаметяване на позициите на потенциометрите и т.н.). Затова аз гоня такива решения. Но да правиш сложна и скъпа цифрова система със скъпи конвертори, за да получиш накрая пак голям и тежък усилвател, за мен няма голям смисъл.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евто, съгласен съм с горното. Съжалявам че налях малко масло в огъня

на една дърта тема, която сме я дъвкали до втръсване.

Възможно е да има значение и музикалния стил на свирене.

Един съфорумец ми разправи наскоро как на някакъв голям метъл фестивал (май

Wakken беше, не им разбирам :) ), зад сцената имало няколко Кемпера и всяка следваща

банда давала няколко флашки и след това излизала на сцената.

Добре, но китаристите които имам за кумири не свирят такава музика.

Ако видя един Robben Ford да забоде стогодишното си Теле в Кемпер или Аксефекс

или каквото е там, ще се плесна по челото и ще се замисля сериозно къде греша.

Иначе ама абсолютно не съм впечатлен дали симулацията е равна на оригинала ако се

трещят жици от осемструнна талпа :) Мой си проблем, не искам никой да

ме разбира или да ми съчувства :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...всяка следваща банда давала няколко флашки и след това излизала на сцената..."

Това да го видя няма да го повярвам! :)

Не казвам, че не е така. Просто е толкова далеко от разбиранията ми за свирене на сцена, че няма как да го разбера и приема за възможен вариант... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.