Jump to content
Българският форум за музиканти

Смяна на лампи - семпли преди и след


Recommended Posts

Ампът е Bugera 333, 99% клонинг на Peavey XXX. Има 3 лампи 12АХ7 в преампа, една пак такава за сплитер, 4 крайни 6L6GC. Усилвателят има една странна "пробка", позволяваща да се измери отрицателното напрежение, подавано на решетка 1 на крайните лампи и осигуряваща направо никаква полезна информация и точност. Има и една цъкалка за типа лампи, която в режим 6L6 не "пуска" достатъчно напрежение, за да се биасне нормално ампа с този тип лампи, а трябва умишлено да се сложи "грешно" на позиция EL34. Има и други бъгове, но като за тия пари става. :)

 

Старите лампи бяха оригиналните на Bugera, които не бяха толкова гадни, колкото очаквах, но не са и нещо супер. Три от крайните бяха що-горе балансирани (през тях при покой протичаше ток 21-23 мА), но четвъртата беше доста по-различна - с 32 мА ток. При стойност на високото напрежение 495 волта това значи, че в заводския (и максимален в режим на цъкалката 6L6) режим трите що_годе_еднакви крайни лампи разсейват около 10-11 вата (или 35% от максималната мощност), а четвъртата около 16 вата (или 54%). Искаше ми се да го закача на скопа и да видя сигнала на изхода, но нямах достатъчно голям товар/говорител под ръка и зарязах идеята.

 

Новите лампи са JJ, като за V1 и сплитера има специално подбрани бройки, а крайните са матчнат квартет. Цъкалката за диапазона на преднапрежението я сложих в режим EL34 (което според инфо от нета позволява да протече около 20мА повече ток през крайните лампи). Високото падна на около 450 волта (по спомен), токът при покой нагласих на около 42мА или 63-64% от максималната мощност.

 

Записът направихме с портативен рекордер Zoom, който поставихме на около 30 см централно пред кабинета (Framus 212). Тъй като Зулума има двойка стерео микрофони се получи доста добро разделяне на сигнала от двата различни говорителя - Celestion Vintage 30 & Celestion G12K-100.

 

Контролите на ампа не бяха оптимални за нито едните лампи, но ги оставихме еднакви: на 12 часа +/- 1. Изсвирени са що-годе подходящи за отделните канали партии, като за всяка е изваден файл от единия говорител, от другия и двата заедно в стерео режим (съответно за старите и новите лампи). Обработката е само ръчно изравняване на нивата без ефекти или друго. Разбира се говорителите не са изолирани на 100% по канали, но все пак се чува предимно цвета на съответния говорител.

 

Китарата е некъф Гибсън. Не знам точно модела, като чуя Фендър или Гибсън и губя интерес... :P

 

Както и да е, без повече плямпане, ето записаните семпли преди и след смяната на лампите:

Bugera333Samples - 43MB .zip архив с 38 файла MP3 320 kbps. Имената обясняват кое какво е.

 

Мислех да ги слагам един по един, но много играчка, безтуй надали повече от 5-6 човека ще имат интерес. ;)

 

 

 

Edit: Понеже се породиха мрънканици тип "За какво да свалям толкоз МВ ако са смотани семплите?" Ще пусна по-интересните поединично:

 

Clean - Стари лампи: http://babythomas.name/Audio/Bugera333Samples/Clean-OldTubes.mp3

Clean - Нови лампи: http://babythomas.name/Audio/Bugera333Samples/Clean-NewTubes.mp3

 

Drive - Стари лампи: http://babythomas.name/Audio/Bugera333Samples/Drive1Stereo-OldTubes.mp3

Drive - Нови лампи: http://babythomas.name/Audio/Bugera333Samples/Drive1Stereo-NewTubes.mp3

 

Lead - Стари лампи: http://babythomas.name/Audio/Bugera333Samples/Lead2Stereo-OldTubes.mp3

Lead - Нови лампи: http://babythomas.name/Audio/Bugera333Samples/Lead2Stereo-NewTubes.mp3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

..................Не знам точно модела, като чуя Фендър или Гибсън и губя интерес... :P.............

 

Ииииии бре, ти пък ся....

Аз ли съм глух йептен?

Щото не чувам разлика пък съвестно изслушах има няма двайсетина семпли.

Само при старите туби малко по-зърнест звука сякаш :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екстра е, и с новите и старите :).

На мен ми звучи леееко различно на някои семпли, с различни предпочитания към новите или старите.

Не знам дали си въобразявам някаква разлика, нито слушам на кой знае какво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз чувам разлика на пъврото и третото. Не съм сигурен кое ми харесва повече. В никакъв случай не звучи гадно със старите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз определено долавям разлика, но ми се струва, че старите не звучат гадно, просто по-различно. Демек малко опира до вкус. Евала за семсплите, винаги ми е интересно да слушам шутаути :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е. На мен (на слушалките, с които слушам сега) като че ли старите ми звучат малко по-живичко, но не мога да кажа със сигурност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

 

Ииииии бре, ти пък ся....

Аз ли съм глух йептен?

Щото не чувам разлика пък съвестно изслушах има няма двайсетина семпли.

Само при старите туби малко по-зърнест звука сякаш :greenball:

 

 

Извади Adam-ите на двора, може и без кутиите, ще мина да ги взема днес по някое време, ще ми свършат добра работа! :>

 

Подкрепям всичко казано по-горе, нито един от семплите не звучи лошо. Въпрос на личен избор. 

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали, заради не толкова качествената звукозаписна техника, но на живо разликите бяха доста ушевадни!
Яснота при клийн, плътност при ритъм и доста по-месест лийд, ако  
позволите така да се изразя. 

Като цяло ампа се отпуши, звукна и си намери мястото в бенда(с две китари).
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, на живо разликата беше по-голяма. Не знам дали метода ни за запис не позволява да се уловят добре нюансите (тип рекордер, позициониране, разстояние от кабинета) или  просто на ухо и "пипане" доста повече се усеща, но толкоз

 

Щом има интерес ще пусна още някакви. Следващият път обаче ще опитам да го направя с "китарни" микрофони (SM57, Beta57) + аудио интерфейс. Пък да видим. :)

 

Благодарим за вниманието все пак.  :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.