Jump to content
Българският форум за музиканти

Koobenot

Въпрос за изпозлване на симетричен тончестотен кабел като несиметричен

Recommended Posts

Разполагам с трижилен (плюс, минус, шурмовка) симетричен тончестотен кабел, който желая да използвам като несиметричен.

http://store.picbg.net/pubpic/E1/1E/b297b6eada3de11e.jpg

Избрал съм симетричен кабел, защото проводниците в стандартните несиметрични кабели, които ги има на пазара са с ниско напречно сечение (дебелина), съответно по-високо съпротивление, за разлика от тези в симетричния. Сещам се за два възожни варианта при свързването, но не знам кой е правилен. Първият е да свържа на късо плюс и минус с накрайника :

http://store.picbg.net/pubpic/95/67/a1f50ac2a9319567.jpg

Другия вариант е да свържа само плюса с накрайника, а минуса да остане несвързан:

http://store.picbg.net/pubpic/6D/F9/3dae1316aef06df9.jpg

Споделете кой от двата варианта е правилен и защо?

Всяко възможно свързване има своите положителни и отрицателни резултати. 

Ако допълниш въпроса с твоите изисквания, вместо да поставяш задачки, ще имаш повече успех.

Избрал съм симетричен кабел, защото проводниците в стандартните несиметрични кабели, които ги има на пазара са с ниско напречно сечение (дебелина), съответно по-високо съпротивление, за разлика от тези в симетричния.

На пазара и в България има  несиметрични кабели с напречно сечение на централния проводник от 0,75 мм2 . Не ми е ясно защо съпротивлението те притеснява, но ако искаш да си спокоен, имаш решение.

Бива и да знаем какво ще свързваш

Извинявам се за пропуска. Ще използвам кабела за синтезатор, китара и дигитално пиано в режим моно жак.

Не е нужно за тази цел да се използва нещо друго, освен нормален едножилен, многожичен екраниран кабел .

Съпротивлението изобщо не е важно при нискосигнални вериги, каквито са на споменатите синтезатор, китара и пиано, защото по принцип там се поставят серийни резистори, а и преминаващия сигнален ток е с пренебрежимо ниска стойност.

Ако все пак се разполага вече с двужилен кабел, (не е симетричен, както си споменал) , има едно правило, което по принцип трябва да се спазва, но не е фатално. А то е: в единия край към масата се запояват ширмовката и едното жило, принципно това със студения цвят. Жилото с топлия цвят се свързва с върха на жака. От другата страна ширмовката не се свързва, а се изолира. Жилото със студения цвят, който вече е свързан с масата, се свързва пак с масата на втория жак. Той ще е връзката между масите. Жилото с топлия цвят, което е активното в случая, се свързва с върха на втория жак, срещуположния.

Пак ще отбележа, че не е фатално, ширмовката вместо да се изолира да се свърже и тя към масата на срещуположния жак.

За любознателните ще обясня защо ширмовката не се свързва в двата края. 

Понеже тя се явява екран за системата от проводници, в нея се индуцират външните електромагнитни полета. Ако се свърже като земен проводник, индуцираните смущения в нея ще се сумират със полезния сигнал. Ако не се свърже в единия край,няма как да протече ток и да се вкарат смущенията в сигнала.

Edited by Parni_Valjak
  • Like 4

И двата варианта са правилни, а има и трети вариант, белия го връзваш към екранировката (маса) а червения си остава за сигнала, аз така ги правя :)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By Koobenot
      Въпроса ми е свързан с това, кой е определящият елемент за максималната допустимата мощност, която може да поеме един пасивен филтър от втори ред (бобина и кондензтор, 12 dB/octave) за озвучително тяло? На някои филтри например пише, че могат да се ползват само с крайни стъпала с мощност до 200 W. Коя характеристика на филтъра поставя това ограничение до 200 W – напрежението на кондензатора, напречното сечение на проводника на медната бобина или нещо друго?
      Пример: Разполага с филтър от втори ред с индуктивност на бобината 3,7 mH и кондензатор 33 uF, 100 V за високоворител 8 0hm. Каква е максималната мощност на стъпалото, което може да се ползва с този филтър и как се изчислява?
      Благодаря предварително.
    • By Koobenot
      Понякога в свободното си време работя като любител DJ. Наскоро ми се наложи да пускам музика в малък семеен хотел в Банско, като заведението е разделено на два етажа (да ги разграничим условно на горен и долен) - моята PA система е на горния етаж, а на долния етаж има друга отделна PA система. Изискването на управителя за конкретното участие беше "това, което се чува горе, да се чува и долу". Понеже ми беше съобщено в последния момент и не разполагах с дълги тончестотни кабели, а и не ми се понрави идеята минаващите от едно помещение в другото да се спъват в тях и да ги настъпват, взех калпаво компромисно решение - да stream-вам през SHOUTcast server чрез вградената опция на VirtualDJ посредством външен Internet сървър и на долния етаж, където има PC с Интернет връзка за възпроизвеждане на музика свързано с долната PA система - резултатът беше латенция от порядъка на 10 секунди между двете PA системи, както и невъзможността да подам сигнала след смесителния пулт - съответно микрофон долу не се чуваше. След случката се впуснах в търсене на оптимално решение на проблема, като изискванията ми са:
      сигналът да не прекъсва да няма осезаема латенция между двете системи да се вземе сигнала от смесителния пулт (да се чува и микрофон) Важно е да се отбележи, че двете помещения са разделени от железобетонна плоча с дебелина 20 см, като разстоянието между двете PC-та е приблизително 7 метра.

Ето и възможните варианти, за които се сетих:

Вариант 1

Излъчване на сигнала чрез SHOUTcast server.

Плюсове: Лесен за реализиране вариант.
      Минуси: Нужно е допълнително PC, с добра Интернет връзка, както и работеща звукова карта. Зависимост от външен сървър. Качеството на звука е компромисно - MP3, 320 kbps в най-добрия случай, като има осезаема латенция. Не може да се подаде сигнал от смесителния пулт - съответно няма да се чува микрофон.

Вариант 2

Излъчване на сигнала чрез Voicemeeter.

Софтуера работи чрез UDP протокол по LAN, който често се използва при stream-ване в реално време. Тук латенцията е осезаемо по-ниска (1 - 1,5 сек.), както и качеството на звука е некомпресирано. На reciever машината се стартира portable клиент наречен Receptor, който разполага с 3-лентово EQ и допълнителни настройки за Интернет връзката и др.

Плюсове: По-добро качество на звука, по-ниска латенция, по-голям контрол в-у функционирането, зависимост едиствено от LAN.
      Минуси: Отново наличието на допълнително PC, интернет връзка и работеща звукова карта. При липсата на LAN е нужна предварително конфигуриране на рутера, а това не винаги е възможно, особено ако са повече от един.

Вариант 3

Използване на FM транмистер, като този например.

Устройството има линеен вход, като може да се подаде сигнал от смесителния пулт (ще се чува и микрофона). По спецификации на производителите (братята кЕтайци) в открити пространства може да излъчва до 100 м, ако се ползва антена с дължина 75 см.

Плюсове: Евтино решение, подаване на сигнала от смесителния пулт, независимост от допълнително PC или Интернет.
      Минуси: Съмнителни качества на звука, предвид цената на устройството (5 $), нужда от допълнителен приемник с линеен изход за долната PA система (FM радио, телефон). Възможност за смущения предвид железобетонната преграда и разстоянието.

Вариант 4

Използване Bluetooth Audio Adapter, като този например.

Устройството работи като приемник, като на компютъра, който подава сигнала се инсталира драйвер, който да stream-ва аудио сигнала. От адаптера има два изхода на чинч, от където сигнала може да се подаде към друга PA система.

Плюсове: Сравнително евтино решение, независимост от Интернет и второ PC.
      Минуси: Наличие на Bluetooth 3.0 на "предаващата" машина, разстояние до 15 м., като не е упоменато дали може да функционира в закрити пространства. Невъзможност да се подаде сигнал от смесителния пулт.

Вариант 5   Използване на Audio-Video Sender, като този например.   Устройството се предлага с предавател и приемник. Може да излъчва аудио и видео сигнал в диапазона 50-100 м посредством FM честотна модулация, като на предавателя и приемника има изходи и входове на ниво чинч.   Плюсове: Независимост от второ PC, Интернет, Bluetooth. Вземане на сигнала след смесителният пулт. Минуси: Работната честота на устройството е от порядъка на 2.5 GHz - честота, при която работят както мобилни телефони, така и рутерите, като това може да доведе до смущения. Съществуват и такива, работещи при 5 GHz, но цената е сравнително висока.   И така бих желал да чуя вашите коментари и препоръки относно най-оптималното решение по отношение на цена и качество. Ако съществуват неточности при техническата обосновка бих желал да бъда извинен, като се придържаме към добрия тон и градивната критика.   Благодаря Ви предварително.
    • By Koobenot
      Здравейте, надявам се да не съм събркал раздела. Искам да си закупя смесителния пулт LD-Systems LAX 8D от сайта на musicstore.de . Бих желал да споделите опит при поръчките от този магазин, как се извършват доставката и заплащането, възможна ли е поръчката през български посредник (както поръчваме от Thomann през MusicWorld) и изобщо всякакви подробности около процедурата. Благодаря предварително.
    • By Информация
      Здравейте, колеги. Съвсем пресен съм и искам да си направя домашно студио. 

За момента съм взел компютър, стойка, поп филтър, кори за яйца, монитори и слушалки. 

Разполагам с още 300 лева, въпроса ми е каква аудио карта и какъв микрофон да си взема, и също така как се връзват микрофона и аудио картата? Нужен ли ми е миксер? Какви кабели са ми нужни още? И нужно ли ми е нещо друго? 

Благодаря ви предварително . 
    • By Rumen.Kolarov
      Здравейте, Колеги!  

Обръщам се с едно питане към вас:
      Заслужава ли си да се купи тази китара http://www.musicworld.bg/bg/c_361/i_34395/Cruzer_TC_250_3TS.html

Човека от Динакорд Варна ми каза, че според него е по-добра от теле на Фендер   
      Ако има някой с впечатления от модела и марката ще се радвам да ги сподели. 

Поздрави, Румен 

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.