Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет към начинаещ за смесване.


Recommended Posts

Здравейте.

Наскоро ми дойде идеята, да купя някакво аматьорско оборудване и да запиша дъщерята и племенницата. Намерих на старо аудио карта на Alesis Io2 express, микрофон AKG Perception 220, поп филтър K&M и слушалки AKG K99- за толкова има пари. Идеята е да правя някакви прилични записи с видео към тях и да ги качвам в Youtube, пък и не се знае дали няма да излезе нещо и да ги хареса някой. 

 

Пробата я направихме в хола, но четох че трябва доста изолация на помещението, за да няма отразени звуци. Към спалнята ми има още едно складово помещение, което се падаше външно и го изолирах с тези декоративни стиропорени плоскости 50/50. Пода е с плочки. Размери 2 метра дълбочина и 3 м ширина. Входа е в средата. Искам да питам дали стиропора е достатъчен за целта или да слагам и нещо друго и как да изолирам пода? Дали ще върши работа ако сложа някакъв килим на пода? В помещението се влиза направо- няма врата, и ми се ще да сложа някаква с стъкло, ама стъклото не отразява ли много или се ползва плексиглас?

 

Като всеки ентусиаст и аз си викам че ще запиша гласа, ще прибавя инструментала и готово. Да ама не! Пробвах с някакви ефекти, ама то не е за всеки. Качил съм файловете от Audition-а (cs6)на http://dox.bg/files/dw?a=3af0377d22    (pass 147258369) Ако някой има желание малко да ги "барне" и да ми върне файла, поне да хвана някаква посока, как се прави, ще съм много благодарен. Или поне съвет- ползвай този и този ефект... пак ще е от полза. Също и какво мислите за гласа на малката, дали става за певица...?

 

Audition-а достатъчно добра ли е за целта или да слагам друга?

Понеже имам 2 тонколони, колонен тип, като тези за DVD-тата, но по големи (към 120/20/30 см)с два говорителя и една пищялка, дали ще свършат работа или трябва да събирам пари за студийни?   

Трябва ли да ползвам някакви вокални ефекти при записа или после да се обработва?

В началото настроих да записва на някакви средни нива ама по едно време малката се отпусна и сигнала се премодулира и стана като през дисторжън-това поправимо ли е с ефекти или запис на ново?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здрасти Jich,

 

Първо, аз не съм специалист, а любител като теб. Ще пробвам да помогна, но най-доброто (ако ти се занимава) е четене и постепенно ограмотяване.

Материал в нета има много.

 

Второ, изтеглих файловете и по скромното ми мнение всъщност си направил един доста приличен запис, а момичето пее много приятно и има много симпатичен тембър...

Така и така пазя къщата с настинка днес, сядам да си поиграя и ще ти върна трака с някакви корекции (както аз ги виждам за правилни и уместни).

 

Записвай си в хола. Килера за който говориш не мисля че ще е пригоден без сериозно акустично третиране. Стиропора изобщо

не става за тази работа. Дал си си парите нахалост.

 

Не съм работил с Audition. Според мен за твоите цели всеки DAW става, важното е да го разучиш добре и да му използваш възможностите.

Въобще, избери си едно DAW, което ти е удобно или по-симпатично от другите и почни да го разучаваш.

Не подскачай от една на друга програма, няма смисъл, накрая важното е на теб да ти е удобно да работиш с нея.

Още повече, ако ще се миксира с видео трак и качва в Ютюб, не е като да ти трябва качество на винилова плоча :)

 

Записвай "на чисто". Добавяй ефекти после. Мисли за покупка на хубави слушалки, забрави за тонколоните.

Те не са за смесване, друга им е целта и поради това "звуковата картина" която ще излезе от тях ще бъде доста "изкривена".

 

Ако записа е премодулиран, трябва наново да се презапише, няма оправяне.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дано Jich да не си остане само с едно появяване в ефир :)

 

Аз искрено се забавлявам с това парче и мисля че в момичето зад микрофона има много

потенциал. Не разбирам от вокални тънкости но слушам парчето пак и пак и установявам че ме е грабнало. Много ми допада и

блендата и чувството с което пее девойчето. Много ми хареса. Някакъв свеж повей в постния напоследък форумен живот :)

 

Ето какво сътворих. Всъщност не съм пипал много. Бектрака е ужасен, някакво смачкано mp3. Там няма какво да се направи.

 

Вокала мина през съвсем малко компресия, EQ и ривърб. Пиковете избиват заради премодулирането на записа накрая.

Има си и един фонов шум, но пак да кажа че според мене като за първи запис и с базова техника си е направо чудно.

 

Трака както си е:

https://soundcloud.com/darth_jabs/your-song-o-output-stereo-out-1

 

След обработка:

https://soundcloud.com/darth_jabs/your-song-m3-output-stereo-out-1

 

Ако Jich не иска трака да се поства публично, моля някой от модовете да ми изтрие поста.

 

Ако и на друг му хареса, тука има много по-печени от мене в миксирането, дайте и вие едно рамо

да помогнем на човека и да му се дадат някакви насоки. Мисля че момичето го заслужава :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изтече ми времето за редакция.

 

Баси, такова не бях виждал. Три пъти качвам траковете и три пъти облака ги трие.

Накрая получавам съобщение че автоматичната им система била засякла че качвам парче със защитени авторски права.

Разбирай куция и сплескан мп3 бектрак, че дори цитират по име кой е..... Ай сиктир.

 

Ето само вокала, но смисъла леко се губи, защото си играх да го изкарам да звучи добре в микса. 

 

Чист:

https://soundcloud.com/darth_jabs/your-song-o2-output-stereo-out-1

 

Обработен:

https://soundcloud.com/darth_jabs/your-song-m2-output-stereo-out

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jabs, благодаря, за положителната оценка и затова, че отдели време да се занимаваш с моите работи. Вокала се е получил добре, ама гледам , че е само 1 минута и не се сваля. Имали възможност да се качи целия с опция за сваляне?

 

Иначе стиропора си беше там и го слагах за топлоизолация, просто се надявах да свърши работа и за звуко...

 

Предполагам че няма да ми е единственото появяване тука. Прочетох някой работи и си отговорих на някои въпроси. Все пак ще съм благодарен ако има някои от Бургас, който да има желание да покаже това, онова (срещу заплащане естествено).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

https://www.dropbox.com/s/tdn9hbi1fq9wggr/Jabby.wav?dl=0

 

Микса е от един друг съфорумник, който ги разбира доста повече от мен нещата :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.dropbox.com/s/3ql0axf1xu6gcta/Jabby%20v.1.0.wav?dl=0

 

Коригиран трак с някои малки промени и даже добавени втори гласове :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен за целта не е необходимо да влизаш в сложни ремонтни дейности на апартамента. Продават филтри, които се слагат на стойката на микрофона и стават приемливи нещата. Нивата на записа на вокала са високи и има премодулиране, което няма как да се махне в последствие. Намали ги малко и ще е по-лесно за обработка. Девойката пее страхотно. Комплименти!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво на jabs и anomandrus! Добра работа и чудесна подкрепа за jich.
Mомичето има глас, чакам следващи песни. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е много хубаво ама не става дума за мастериране а за смесване, даже по-скоро за продукция. За това смених името на темата, правейки се на далновиден на къде ще отиде в крайна сметка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубавия изходен материал води до хубав краен резултат.

Тук хубав е гласа и пеенето, а записа и техниката само могат да се подобряват.

Ясно е че "дефектите" на вече направения запис не могат да се маскират напълно с VST-та и плъгини.

Затова и крайния резултат е такъв какъвто е.

Към Jich: идеята е записа ти да има нужда от МИНИМАЛНА пост-намеса за да звучи добре :)

И това ще стане ако си упорит и постоянен, и след време.

Иначе Anomandrus хвърли в боя бая VST-та, автоматизации и други магии... няма смисъл да се описват всичките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да, фейдъра на контролера е безценен. 2 паса и автоматизацията е на 90% готова. Има места обаче, които просто не успях да оправя с EQ. Там конвертора е вкарал едно бъздене, което е адски дразнещо. Сложих една панорама там за тест, която много ме дразни, но жената прекъсна неделните занимания и не можах да завърша. :D

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Племенницата много хареса как се е получил вокала, но има малък проблем с тайминга- вокала не тръгва на правилното място. Ето линк как било трябвало да звучи- http://dox.bg/files/dw?a=1a74793a0b 

Искам да питам- при моя микрофон, какво е оптималното разстояние на което трябва да се седи от него за добър запис?

Има ли смисъл по време на самия запис да се ползват някакви ефекти или после се добавя всичко?

Тези дни ще запиша и някое друго парче да видим какво ще се получи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

МИкрофона трябва да е на 30ина см от устата на девойката. При по-ниски изпявания може и малко по-близо, но не много. Хубаво е да се записва без ефекти и после да се добавят. Тайминга ще го наглася като ми останат десетина свободни минути. Ако го препее на по-ниски нива ще стане по-добре, защото така малко се губи ефекта точно на сублимните части на песента с това премодулиране. 

П.С. Сега хвърлих едно ухо и не можах да установя проблема с тайминга.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.