Jump to content
Българският форум за музиканти

Хамонд орган


moony_bg

Recommended Posts

Еми то по принцип този орган е създаден да се изпълнява класика и джаз на него, също така това бил добър вариант и за по-евтин църковен орган в католическите и протестантски църкви в Щатите. Рокът е по-късно ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
  • Отговори 92
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Да интересен инструмент е хамънда. Само дето съм му фен покрай The Doors, а не покрай Purple. Междодругото някой може ли да ми даде на миди или ноти интрото на Light My Fire щото съм гледал разни варианти ама който и от тях да изсвиря с оригинала и не ми звучи както трябва.

все пак бих предпочел някакъв синтезатор можеби защото харесвам по модерните неща...

 

Sorry за офтопика

 

 

чак сега погледнах темата и да ти кажа: органът на доорс е вокс, а не хамонд.

то се чува, че звучи различно.

звукът му по-скоро се доближава до вермонските източногермански двумануални клавири от 70-те.

но иначе хамондът е върхът....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenangel:

Модела на Ясен е Hammond X-5, който можете да разгледате тук Hammond And Leslie FAQ.

Между другото, аз съм фен на Hammond поради същата причина - Deep Purple... След повече от 15 години в мечти, най сетне миналата година се сдобих с Hammond модел A-122, който е същият като "бащата" B3 и "църковният" му вариант C3 (Джон Лорд свири на последния) в различен кабинет. Има и педалиера (2 пълни октави) и дървена пейка, която е незаменим атрибут....За съжаление, нямам все още Лесли (модел 122 или 147 са най-използваните...и най-добре звучащите, разбира се) - всъщност имам Лесли, но е китарен модел 16, лампов и го използвах като свирех с един Корг СХ-3 (старият) през него - съвсем не лош звук! Може би Корг СХ-3 е най добрият клонинг на Хамонд правен някога.... Този модел 16 се различава от по-горе споменатите 122 и 147 по това, че има само един говорител, широколентов и един "барабан", който се върти пред него: Leslie 16

 

 

не се отваряй, момченце!!!

ами слагай амондя някъде да му са кефиме, че са не издръжа, капишшшшшшшш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един добър органист притежаващ истински Хамонд тук в БГ е Ясен от група Сънрайз...

Чуйте го някой път ако имате възможност...

Заслужава си...

 

 

Мдаааа. Имах удоволствието на 16.08 (Варна, Владиславово).

Встрани от темата, Ясен е И страхотен певец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

CyberGene: От тук нататък следват няколко мнения, които бяха първоначлано в темата "Кое какво е". Слагам ги тук, защото касаят Хамънд органите по-специфично. Първото мнение беше на Бицев, което беше в отговор на друго, така че го имайте предвид

 

Те, това Hammond, Rhodes, Farfisa, Clavinet и пр. днешните музиканти го мислят за плъг-ин (или за пре-сет бленда на дигиталния им клавир). Сериозните играчи, обаче, си търсят (и намират) оригиналните инструменти и през ум не им минава да ги иитират с дигитални сурогати.

 

Преди 2-3 години ми беше изпаднал временно един VOX304 (Jaguar) - хем на клавиши не мога да свиря ако ще на тъща ми живота да зависи от това - голямо кефене падна, просто сочен аналогов звук - няма такъв плъг-ин! (Има сигурно, но не вярвам да звучи така). А и всеки път като попадна в студио или зала дето има някакъв Hammond (и В- и М- и L-серии са ми попадали) не пропускам да се изкефя, макар с премазаните от валяк пръсти. Просто ти влиза в тялото звука, не през ушите а отвсякъде - несравнимо усещане! И с истински Лесли кабинет съм си играл - не се разказва с думи!

 

За к'ви синтезатори ми говорат професорите тука?.. :)

Редактирано от CyberGene
Отделяне на няколко мнения като отделна тема
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Като се заговори за Хамънд органи ще си позволя да цитирам Уайлд Бил Дейвис /органист от оркестъра на Елингтън/. За някого може да е интересно. Интервюто е от 1965г.: "Предполага се, че всички органи Хамънд са еднакви, но това не е така. Произведените след войната нямат чистотата на довоенните инструменти. Аз имам три органа и няколко "Лесли" високоговорители. Фирмата "Лесли" не е свързана с "Хамънд", но високоговорителите им са много важни за мен именно с чистотата на звука си."

Така че, сигурно не е лесно да се намери добър Хамънд в днешно време. Между другото сега произвеждат ли се някъде такива органи?

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Като се заговори за Хамънд органи ще си позволя да цитирам Уайлд Бил Дейвис /органист от оркестъра на Елингтън/. За някого може да е интересно. Интервюто е от 1965г.: "Предполага се, че всички органи Хамънд са еднакви, но това не е така. Произведените след войната нямат чистотата на довоенните инструменти. Аз имам три органа и няколко "Лесли" високоговорители. Фирмата "Лесли" не е свързана с "Хамънд", но високоговорителите им са много важни за мен именно с чистотата на звука си."

Така че, сигурно не е лесно да се намери добър Хамънд в днешно време. Между другото сега произвеждат ли се някъде такива органи?

 

Той свири леко архаичен стил, за който предвоенните модели (правени за църква) са добри. По-прогресивните джазмени, обаче (от Джими Смит до Джон Медески) предпочитат Б-3-йките от 50-те години, заради особено перкусивната им атака (по-късно, към края на железарското производство, Хамънд я омекотиха в последните модели). А лесли-то е наистина неповторима работа - никакъв хорус или 'моделиращ' емулатор не могат да го докарат - трябва да се чуе (и усети - не само с ушите, то е нещо като вятър в залата, с думи не може да се опише)..

 

Не мисля някой да прави оригинални електромеханични хамънди в наши дни. Последните се правеха все още по времето на Дийп Пърпъл - 70-те трябва да е било. Сега има нещо, което се нарича Хамонд-Сузуки (не знам дали са същите Сузуки с моторите и колите, и дали са купили правата за марките Хамънд и Лесли) - но това са дигитални имитации (макар да вкарват някои модели в масивни мебелни шкафове - вътре няма мотори и колелета).

 

Стария Хамънд орган, обаче, е доста дълговечно животно - прекалено тежко е да се разнася, та си стои на място и не се разваля лесно (и доста стабилно са направени, а и сравнително просто се поддържат, не е като с пианата и акустичните инструменти). Та има доста на брой добре запазени и се търгуват такива; има и фирми(чки) специализирани във възстановяване и модификации - вторичен пазар.

 

В редица студия има, но все по-рядко ще видим на сцена истински Хамънд. Срещал съм 'орязани' версии (само горната част без педалите и колоната - за по-лесно пренасяне), но най-често (дори най-големите имена) свирят на дигитални имитиращи инструменти. За поп- и рок-музика по стадионите си е ОК. За елитен джаз в неголеми клубове - все още истинските майстори си возят Б-3-то.

- - - -

 

А пропо (извинете ме за неосведомеността) - кой е Маестрото? Кой му е работодател?

 

.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Шоуто на Слави...

 

Гледал съм го веднъж само, преди 3-4 години и не помня музикантите. Бандата (тя не беше лоша) не се ли водеше от басист? (Или се бъркам с друго някое шоу?)

 

Интересно отде ли го има - предвид че истинските не се правят вече и са тежички за пътуваща банда...

 

(По мое време, но то беше много отдавна, един се търкаляше в Радиото, 2-ро студио, доколкото помня. Митко Щерев май също имаше един истински... Годинки, годинки...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отделих всичко, което пишете за Хамъндите, защото не му беше мястото в онази тема.

 

Съгласен - но качи тая твоя реплика за преместването в началото на новата тема, че с моята се открива ни-в-клин, ни-в-ръкав...

 

И обърни внимание на професора, удостоен с 'важна' тема, че в неграмотната си класификация е пропуснал орган като основополагащ клас на съвременните електронни клавишни инструменти (за сметка на това е създал семантично важния клас 'Самосвирка')...

 

Абе, кой в тоя форум решава кои теми са важни и през какъв редакторски качествен контрол минават?

 

(Само питам...)

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Положението е заварено такова :thumbup: Темата остана важна от едно време. Ако сте повече потребители и решите, че не си заслужава да седи отгоре - нещо, над което и аз се замислих, като станах модератор, ще я махна от там.

 

А кой решава - докато съм аз модератор, това ще го решават потребителите тук. Затова казвам - пишете кво мислите и ще го направя, не налагам собствени мнения.

 

P.S. Слях тези мнения в старата тема (т.е. тази, която в момента четете), малко объркано става, ама сте умни момчета, ще се оправите :music:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ ^ ^

^ ^ ^

 

То всичко си било казано по-отдавна, наистина в темата 'Кое какво е" сме се отплеснали. (Но пък какво да правим като учителят по електронни клавишни не беше чувал за орган... То и аз не съм много учен, де: не бях чувал за инструмента 'Самосвирка'..)

 

Много интересни неща научих за екземпляри намиращи се в България. Само една бележчица по въпросния Х5, който се споменава няколко пъти: това не е 'оня' легендарен Хамънд, за който говорим до скъсване тук. И той има страхотен звук - всички аналогови органи от старо време имат много приятен, 'винтидж' звук - веднага се асоциира с класически рок от 60-те и 70-те.

 

Но 'Хамънд орган' почти изключително се асоциира с легендарните електромеханични модели с колелца, а не с лампови или транзисторни генератори и честотни делители. Не случайно В3 (той не е един модел, а фамилия) е най-голямата легенда, както отчасти С3 и 'дъщерните' им фамилии А, L и М... Хамънд също правеха електронни органи (с генератори, без механика) - и Х5 е един от тях, но това е (опит за) имитация на the real thing. Приликата е голяма, но разликата е също голяма: трабва да се чуе, да се изпита на живо.

 

Х5 звучи по-скоро като Vox или Farfisa (настроени максимално да имитират Хамънд, на транзисторния Хамънд имитацията му се отдава по рождение). Звучи дори като Йоника (също отличен звук в ранните модели, докато бяха чисто аналогови; после, във времената на Вермона почнаха да правят отначало делителите,после и генераторите с цифрови схеми - и звукът се скапа).

 

Абе - все органи: к'во им придиряме толко' ?.. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не мислех, но има някаква италианска фирма, абсолютно неизвестна до този момент за мен, която прави "toneweel" органи. Ето и линк: http://www.parieorgan.it/organ_en.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.