Jump to content
Българският форум за музиканти

Хамонд орган


moony_bg

Recommended Posts

Толкова уникално, че самото създаване на този инструмент е предизвикало оформянето на нов стил на свирене (например прочутите бързи пасажи и длановото глисандо). Очевидно е, че тези неща няма как да се постигнат със софтуерни симулатори. Те вероятно биха били полезни, но само при наличие на MIDI клавиатура, конструирана специално по подобие на оригиналната клавиатура на Hammond органа. А такива клавиатури са достатъчно скъпи. Все пак не отричам ползата от софруерните симулатори, дори само за докосване до звукообразуването.

Е, много ясно - софтуерът е за имитация на звука. За да се имитира усещането от клавиатура, няма как да се изпозлва софтуер, ако ме разбираш какво имам предвид :) Ще трябва след 40-50 години евентуално да се вкарват някакви жакове в главите и софтуерът да имитира усещането от истиснка хамънд клавиатура директно в мозъка. Но пък иначе докато дойде това време, хардуерът вече имитира всякакви видове клавиатури, включително тези на хамънд, така че не виждам проблем :rolleyes:

 

А и изобщо не виждам чак толкова особена уникалност на клавиатурата на хамънда, защото тя е просто с много леки и плитки клавиши, доколкото знам. Може и да не е така. Поправи ме, ако бъркам. Чувал съм, че клавиатурите на повечето синтезатори вършат чудесна работа, останалото е глезотия :) Ти виж например как свири в онази демонстрация пичът и ми кажи дали според теб се мъчи яко с клавиатурата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 92
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Мерси за интересното линкче.А за какво демо става въпрос?Също дайте нещо по-подробно за клавиатурата на хамонда.Забелязал съм че много бързо глисандо много лесно се прави и че клавишите са плитки ама ако някой може да обясни каква е точно клавиатурата ше съм благодарен.И кажете най после как е заглавието на прословутия албум на Митко Щерев! :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толкова уникално, че самото създаване на този инструмент е предизвикало оформянето на нов стил на свирене (например прочутите бързи пасажи и длановото глисандо). Очевидно е, че тези неща няма как да се постигнат със софтуерни симулатори. Те вероятно биха били полезни, но само при наличие на MIDI клавиатура, конструирана специално по подобие на оригиналната клавиатура на Hammond органа. А такива клавиатури са достатъчно скъпи. Все пак не отричам ползата от софруерните симулатори, дори само за докосване до звукообразуването.

Е, много ясно - софтуерът е за имитация на звука. За да се имитира усещането от клавиатура, няма как да се изпозлва софтуер, ако ме разбираш какво имам предвид :) Ще трябва след 40-50 години евентуално да се вкарват някакви жакове в главите и софтуерът да имитира усещането от истиснка хамънд клавиатура директно в мозъка. Но пък иначе докато дойде това време, хардуерът вече имитира всякакви видове клавиатури, включително тези на хамънд, така че не виждам проблем :rolleyes:

 

А и изобщо не виждам чак толкова особена уникалност на клавиатурата на хамънда, защото тя е просто с много леки и плитки клавиши, доколкото знам. Може и да не е така. Поправи ме, ако бъркам. Чувал съм, че клавиатурите на повечето синтезатори вършат чудесна работа, останалото е глезотия :) Ти виж например как свири в онази демонстрация пичът и ми кажи дали според теб се мъчи яко с клавиатурата?

Лека е и затова се приема, че прилича на синтезаторната. Но всъщност е съвсем различна. Например длановото глисандо изсвирено на синтезаторна клавиатура просто не звучи по този начин. Поразгледай сайта, за който изпратих линк. Ако се гледа внимателно, може да се види, че окачването на клавишите е много специфично. От тук и уникалността им.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за интересното линкче.А за какво демо става въпрос?Също дайте нещо по-подробно за клавиатурата на хамонда.Забелязал съм че много бързо глисандо много лесно се прави и че клавишите са плитки ама ако някой може да обясни каква е точно клавиатурата ше съм благодарен.И кажете най после как е заглавието на прословутия албум на Митко Щерев! :rolleyes:

Клавишите са окачени на гъвкави пластини. Точката на окачване е на разстояние от предния ръб на клавиша приблизително 2 пъти видимата му дължина. За сравнение синтезаторния клавиш е практически е окачен малко след видимия му край.

 

Това може да се види на този прочут макет, в който е синтезирана цялата идеология на Хаммонд органа

 

http://www.b3sforsale.com/Two_note_Hammond.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм голям фен на Хаммонда, дори се опитвам да посвирвам на В4 с моята МИДИ клавиатурка. И супер се кефя, поне доколкото ми позволяват скиллс-а... :)

А фенът от "Сънрайз" има Хаммонд и в момента. Миналото лято бяха в Русе и си го мъкнеше с него, а преди месец го гледах на живо по ТВ България и беше в студиото с него пак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм голям фен на Хаммонда, дори се опитвам да посвирвам на В4 с моята МИДИ клавиатурка. И супер се кефя, поне доколкото ми позволяват скиллс-а... ;)

А фенът от "Сънрайз" има Хаммонд и в момента. Миналото лято бяха в Русе и си го мъкнеше с него, а преди месец го гледах на живо по ТВ България и беше в студиото с него пак...

Наистина Ясен от Сънрайз е много добър. Не съм го гледал на живо. Ако разбера, че имат изява, няма да пропусна. А това да пренасяш този инструмент си е цяло геройство. Доста си е тежичък. Интересно Хамонда му какъв модел е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Модела на Ясен е Hammond X-5, който можете да разгледате тук Hammond And Leslie FAQ.

Между другото, аз съм фен на Hammond поради същата причина - Deep Purple... След повече от 15 години в мечти, най сетне миналата година се сдобих с Hammond модел A-122, който е същият като "бащата" B3 и "църковният" му вариант C3 (Джон Лорд свири на последния) в различен кабинет. Има и педалиера (2 пълни октави) и дървена пейка, която е незаменим атрибут....За съжаление, нямам все още Лесли (модел 122 или 147 са най-използваните...и най-добре звучащите, разбира се) - всъщност имам Лесли, но е китарен модел 16, лампов и го използвах като свирех с един Корг СХ-3 (старият) през него - съвсем не лош звук! Може би Корг СХ-3 е най добрият клонинг на Хамонд правен някога.... Този модел 16 се различава от по-горе споменатите 122 и 147 по това, че има само един говорител, широколентов и един "барабан", който се върти пред него: Leslie 16

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Модела на Ясен е Hammond X-5, който можете да разгледате тук Hammond And Leslie FAQ.

Между другото, аз съм фен на Hammond поради същата причина - Deep Purple... След повече от 15 години в мечти, най сетне миналата година се сдобих с Hammond модел A-122, който е същият като "бащата" B3 и "църковният" му вариант C3 (Джон Лорд свири на последния) в различен кабинет. Има и педалиера (2 пълни октави) и дървена пейка, която е незаменим атрибут....За съжаление, нямам все още Лесли (модел 122 или 147 са най-използваните...и най-добре звучащите, разбира се) - всъщност имам Лесли, но е китарен модел 16, лампов и го използвах като свирех с един Корг СХ-3 (старият) през него - съвсем не лош звук! Може би Корг СХ-3 е най добрият клонинг на Хамонд правен някога.... Този модел 16 се различава от по-горе споменатите 122 и 147 по това, че има само един говорител, широколентов и един "барабан", който се върти пред него: Leslie 16

Ееее. Супер.

Аз поради финансови причини засега свиря на комбо орган. В къщи за удоволствие. Търся си подходящо за домашното свирене озвучаване. За съжаление не мога да отделя пари за Лесли кабинет. Ако някой ми даде идея за нещо подходящо, ще съм му благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш хамонд????Я разправяй за колко и отде го зе?Ква е разликата в клавишите от синтезаторите със лека клавиатура?Можеш ли да ми кажеш настройките на някои песни на пърпъл?Мноо ми се иска да посвиря на такова чудо.Днес бях в читалище Петър Берон защото един приятел ми спомена че там май имало уроци по хамонд.Е, не можах да разбера дали наистина е така въпреки че бях там.Попаднах на учителка по ПИАНО която не само че не знаеше какво е хамонд а и не можа да ми каже дали изобщо там има такова нещо или са синтезатори!!!! :beer::cheers: Представяте ли си???А освен това беше адски неразбрана.Аз я питах по всевъзможни начини, описвах и го... както и да е.Иначе ако някой знае къде и как да се науча или поне да посвиря да казва. :beer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

C-3 му е на Маестрото органа-точно като на джон лорд.А, да добавя само, че му беше подарък :unsure:

Бах тоя подарък цел живот да бичиш поп-фолк ангария. СМЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕХ.

Иначе съвсем скромно описахме нашите подаръци към бенда в книга за стърченето и пр. Шито в България.

 

 

Наистина Ясен от Сънрайз е много добър. Не съм го гледал на живо.

Тия пичове така цепят че не е истина. Доревава ми се като ги слушам. По малките часове през месец по ТВ СКАТ (СКОТ, СКАП и т.н.) въртят техни записи от блусфестовете в Бургас. Имало е случаи да седя и да слушам до 4 часа. Ех, спомени. А тоя ХАМЪНД прави така че тая група да звучи като някаква от Уудсток '69. Естествено и пичовете свирят и пеят прекрасно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.