Jump to content
Българският форум за музиканти

Хамонд орган


moony_bg

Recommended Posts

Аз слушах в моите години на музикално съзряване много ама МНОГО Дийп Пърпъл и може да се каже че Джон Лорд ме е учил да свиря рок и други подобни :godbless: .От него много заобичах и хамонд органа (всеки харесва инструмента на идола си) макар и да не знаех че по принцип с него се свири джаз.Е сега продължавам да слушам много Дийп Пърпъл и си остават най добрата група за мен, но слушам и други неща вече от отдавна.Мечтата ми е да се науча да свиря на хамонд орган колкото и невъзможно да звучи (джаз де-със сичките му педали и тънкости)и да притежавам такова нещо.Тази тема я правя за да обсъждаме този инструмент понеже не намерих тема в която да се говори за него.А пък ако някой знае къде мога да посвиря (за първи път ще ми е) на такова чудо веднага да признава!!! :headbang: Който има впечатления от този велик инструмент да споделя :virtuoz::godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 92
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Пробвал ли си да свириш на един виртуален иснтрумент Native Instruments B4? Това е най-близо до истинския хамънд, доколкото знам. Поне като звук ще се доближиш много. Трябва ти МИДИ клавиатура и някакъв нормален компютър. Извинявай, ако знаеш за това и обяснявам като на начинаещ, но не съм те виждал из форума и не знам на какво ниво си. Информация, видео демонстрация и други неща има тук:

http://www.native-instruments.com/index.php?id=b4ii_us#

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, надявам се да не е голям офтопик, но се загледайте в това видео на тоя пич, дето свири и забележете каква интересна техника има на свирене на блокакордите - втори, трети и четвърти пръст са му свити така, че натиска клавишите с опакото на пръстите :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ооо...

Хамонда е СТРАХОТЕЕЕННН... :metalist:

Не съм имал щастието и удоволствието да свиря на такъв но много бих искал поне да опитам...

Не съм сигурен обаче че ще се получи нещо защото техниката на свирене е много специфична а и клавиатурата е особенна...

От т.нар. waterfall или dropout типове е...

Басовата линия се свири с педалиера...

Тоест трябва да свириш и с краката си... ;)

А това изисква невероятна синхронизация за което пък трябват години яко бачкане и упражнения...

Тъй че трудна работа...

Но поне бих искал да опитам...

Еххх... :metalist:

Иначе В4 е един много добър виртуален заместител...

А също така КОРГ имат добри заместители на Хамонд...

Моделите мисля бяха ВХ 3 и СХ 3...

Един добър органист притежаващ истински Хамонд тук в БГ е Ясен от група Сънрайз...

Чуйте го някой път ако имате възможност...

Заслужава си...

Това е от мен...

Споделяйте още и вие каквото знаете...

Темата е много интересна...

Браво на авторът и... :metalist:

Наздраве... :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Zeppelin,Uriay Heep,Purple,The Doors...в България преди години клавиристът на Sunrise имаше такъв..може би все още свири на него.Тогава беше и времето,когато за първи път на живо слушах хамънд..после Purple в Зимния дворец...хипарска му работа ...Long Live.. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наздраве :D !! Супер се развива темата странно че няма и преди такива :think: .Аз знам много за хамонд органа но ми е интересно какво мислят другите за него и дали има някой който е свирил на такъв и да споделя ако е свирил.Интересно ми е какво е усещането от клавиатурата.Хем клавишите са цели, хем са малко по плитки от на пиано и като че ли са по-меки а мисля даже че има и after-touch ама въобще не съм сигурен.За съжаление нямам миди клавиатура вкъщи а само там дето репетираме.Вкъщи съм с кийборд касио от преди 17 години (по-дърт от мене :D ) но събирам пари за Yamaha EX 7.Аз не обичам много миди клавиатурите щото се пак за да получиш звук намесваш и компютър и отстрани може да изглежда че не толкова свириш добре колкото добрия звук се получава от ефектите както и да е(дано да успеете да схванете логиката на последното изречение :D )Да не се отклонявам продължавайте в същия дух с темата ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото сега се сетих че март месец ще отваря нова репетиционна в София в която ще има ИСТИНСКИ ХАМОНД, който вече е купен!!! :D Отваря я мисля че собственика на репетиционната н поп богомил 49 ако не се лъжа.Нямам повече инфо за новата реп. с хамонда ама като разбера повече ако искате ше пиша!

Бтв имам 2 видеота в youtube на които си изпробвах фотоапарата новия и свиря разни неща:

Приемам критики макар че не е затва темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една плоча на първият човек в България,който през 70-те години притежава хамонд орган,името му е Митко Щерев.Албумът му е убийствен,яко повлиян от пърпъл

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Плоча??Еее, а дали го има и на диск или някъде из интернет?Интересно ми стана за тоя албум и ми се иска да го чуя.Поне кажи нещо повече за него.На него джаз ли има?Изпълнения само на хамонд или група? и квот се сетиш друго полезно.А и заглавието ако може :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митко Щерев е достатъчно известен.Поне на повечето музиканти в България.Тази плоча ,за която говорите ще да е нещо от годините му с Диана Експрес

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Плоча??Еее, а дали го има и на диск или някъде из интернет?Интересно ми стана за тоя албум и ми се иска да го чуя.Поне кажи нещо повече за него.На него джаз ли има?Изпълнения само на хамонд или група? и квот се сетиш друго полезно.А и заглавието ако може :)

Плочата е от 1974г,май още тогава не е създена Диана Експрес,защото всичките песни той ги пее.Има доста песни с неравноделни размери и в доста от песните импровизира с хамонда.За мен Митко е най-великият,даже сме адаши и двамата сме пичове :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една плоча на първият човек в България,който през 70-те години притежава хамонд орган,името му е Митко Щерев.Албумът му е убийствен,яко повлиян от пърпъл

Аз също съм голям почитaтел на този инструмен и един ден със сигурност ще свиря на свой. Въпреки, че не съм се докосвал физически до него, мисля, че познавам достатъчно детайлно принципа му на действие и неговото устройството. Всичко в него е уникално като се започне от звукообразуването, та до устройството на клавиатурата му. Толкова уникално, че самото създаване на този инструмент е предизвикало оформянето на нов стил на свирене (например прочутите бързи пасажи и длановото глисандо). Очевидно е, че тези неща няма как да се постигнат със софтуерни симулатори. Те вероятно биха били полезни, но само при наличие на MIDI клавиатура, конструирана специално по подобие на оригиналната клавиатура на Hammond органа. А такива клавиатури са достатъчно скъпи. Все пак не отричам ползата от софруерните симулатори, дори само за докосване до звукообразуването.

 

Колкото до органа на Митко Щерев, който краси корицата на плочата на Диана експрес - той наистина е първия внесен в България

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.