Jump to content
Българският форум за музиканти

Зафазена китара


AXE

Recommended Posts

Да еба мааму :( Никифена като ми оправя китарата и забравил да върже масата към струните. Та лепнах аз една жица и си викам - край с шибания шум. Да, ама не! Шума намаля ама не спря. И забелязах аз, че като пипна метала и шума спира.

...

След задълбочени изследвания, свързани с обикаляне на стаята, въртене и опипване( :P ) на китарата, разбрах следното:

 

- като взема китарата в себе си и я пипна по метала - шума спира

- ако оставя китарата на леглото/стола/земята и пак пипна метала - шума намалява

- ако докато държа китарата пипна парното - лошоооооооооооооооооооо

 

Та тия работи ме наведоха на мисълта - абе мааму стара да не би китарата ми да е зафазена. Взех аз фазомера - като го сложа само на струните не свети. Обаче ако докато го държа барна парното светва :(

 

Са не мога да си обясня защо фазомера свети само като пипна парното (като бръкна във фазата на контакта си свети без да барам парното), но явно че по китарата ми тече някакъв шибан ток :P Та въпроса ми е:

 

Как да се отърва от шибания ток?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми виж имаш ли си няква екранировка и масата там си я вържи. Шото само за струните няма кой знае къв ефект да имаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че това се получава, когато китарата ти е включена към усилвателя. Един от възможните проблеми е да не са ти заземени контактите. Има специални разклонители, които ти показват кога контакта ти е замасен. За съжаление и те не оправят проблема. Трябва някой, който разбира да ти погледне инсталацията. Аз имах същия проблем. И така и не го реших :P

Просто спрях да се допирам до парното и готово :(

За да ти спестя още неприятности само ще те посъветвам да не включваш китарата към компютъра и след това да пипаш парното :P:(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами мен проблема ми е шума, не че толкова много искам да барам парното докато свиря :)

 

И пропуснах да кажа че с другата китара при абсолютно същия сетъп нямам проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фолиото около потенциометрите е добре замасено. Ама така или иначе не може да е от това. Лоша екранировка може да вкарва шум от разни електромагнитни полета, ама няма начин да ми направи китарата зафазена. А с другата китара такъв проблем нямам :wall: Тя също е със замасени струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) при мене с каквато и китара да е, кокато с едната ръка държа струните, а с другата пипна електрическия радиатор ме удря 110 волта ток!!!!!!!!!! :) мерих го с мултицет. направо разтърсва. добре че вече имам климатик в стаята иначе моеше да съм на оня свят вече :D
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да еба какво се оказа. Нулата и заземяването на контакта вместо да са нула са фаза :P;):)

Бащата ги връзва тия контакти ;) Не знам що само на едната китара го имам тоя проблем :):):) ама са ще трябва да обърна фазата на контакта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да еба какво се оказа. Нулата и заземяването на контакта вместо да са нула са фаза :o:huh::D

Бащата ги връзва тия контакти :lol: Не знам що само на едната китара го имам тоя проблем :D:blink::blink: ама са ще трябва да обърна фазата на контакта.

Ако ти е трижилен кабела на контакта, което не ми се вярва, сложи си нулата и заземяването( зануляването) отделно. При двужилна ел. система нулата се свързва със клемите на зануляването ( ония пластинки отстрани на контакт " Шуко"). Проверката се прави по следния начин

 

Взимаш фазомер мушкаш във фазата и глимката си свети с няква сила нали? след това с другата ръка без да изваждаш фазомера докосваш пластината/те на зануляването и ако светне глимката по-силно значи всичко е ОК !!!

По дебелите книги е по сложничко. Тогава се мери съпротивление между нула и земя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D

 

updatе

Значи положението е следното: на единия контакт имам фаза на заземяването понеже съм включил на него кофти разклонител - като изключа разклонитела и всичко става ок. Проблема е че кубето ми е вързано на другия контакт, който си е напълно ОК :D Не знам вчера кво съм мерил - днеска нямаше фаза по китарата, ама шума си е същия :D Като дам накъсо една жица от корпуса на жака към парното шума спира. Проблемите обаче са два: 1.Струва ми се прекалено олигофренско да свиря така; 2.Дали не може да ме изпраска нещо ток по тоя начин? :think:

 

И защо по дяволите тоя проблем го имам само на едната китара :D

 

Който може да хелп-не :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D

 

updatе

Значи положението е следното: на единия контакт имам фаза на заземяването понеже съм включил на него кофти разклонител - като изключа разклонитела и всичко става ок. Проблема е че кубето ми е вързано на другия контакт, който си е напълно ОК :D Не знам вчера кво съм мерил - днеска нямаше фаза по китарата, ама шума си е същия :D Като дам накъсо една жица от корпуса на жака към парното шума спира. Проблемите обаче са два: 1.Струва ми се прекалено олигофренско да свиря така; 2.Дали не може да ме изпраска нещо ток по тоя начин? :think:

 

И защо по дяволите тоя проблем го имам само на едната китара :D

 

Който може да хелп-не :D

хубаво е да се дебъгне таз работа - да се свали схемата на окабеляването на китарата, а ако трябва - да се разпоят и адапторите (1 по 1) дотако откриеш кога чезне проблема - после по обратния път да се окабели повторно и внимателно, за да се избегне причината дет ти създава ядове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.