Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да знаем нотите по грифа на китарата


Recommended Posts

Ехх, ще трябва значи всеки лад по отделно.

Досега го възприемах като просто обръщения на мажорния лад т.е. едно голямо едно и също:

- тръгваш от някъде и стигаш до някъде, имаш тоника, която може да не е тази на натуралния мажор, и ... се въртиш около нея :D.

 

Но, ако даден интервал ти е извън скалата с обръщения? Примерно вчера гледах пак някакъв урок за secondary dominant.

Човека хармонизираше даден лад, после на всяка степен питаше, ок сега търсим доминантата на еди коя си степен от основния лад, кой тон е?
Не съм наизустил квинтовия кръг. А ако трябва да изсвиря пълния кръг на ii v i прогресия, не знам :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди доста години бях решил да започна да свиря и на китара, в допълнение на пианото, и две неща ме отказаха тотално: това, че нямам визуална представа кой тон свиря (за разлика от пианото), и това, че един и същ тон може да бъде изсвирен от няколко струни на различни прагчета - това последното особено ме побъркваше, защото моят математически мозък не обича такива дублирания :D А като сложим това, че някои китаристи си променят строевете на китарите между парчетата, свирят и с каподастър... Просто пианото си е много по-лесен инструмент за свирене от гледна точка на това да знаеш във всеки момент коя нота свириш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Просто пианото си е много по-лесен инструмент за свирене от гледна точка на това да знаеш във всеки момент коя нота свириш.

 

На китара е същото просто отнема малко повече време, но си има и предимства пред пианото в някои отношения!

 

Досега го възприемах като просто обръщения на мажорния лад т.е. едно голямо едно и също:

- тръгваш от някъде и стигаш до някъде, имаш тоника, която може да не е тази на натуралния мажор, и ... се въртиш около нея  :D.

 

То си е така, но само когато свириш модално, тоест всички тонове от лада са еднакво важни. Но такова свирене е доста едностранчиво

 

Това за скалата с обръщенията не го разбрах

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нищо :D, сега май ми се изясни нещо за вторичната доминанта.

Примерно в До мажор, единствения тон от който чистата квинта се пада тон външен за натурален мажор (Фа диез) е седма степен - Си.
Която седма степен я дадоха за пример, как трика с вторичната доминанта (доминантен акорд на квинта над някоя степен от лада) звучи зле.

п.с.

гледах по схемата с часовника да се ориентирам :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха, ясно! Между другото е добре, за хората, които искат да се занимават по сериозно да решат дали ще се задълбочават в Тонално /функционалната страна на нещата или в модалната. Защото редовно се говори за функционална хармония (като в случая), но за модално импровизиране отгоре. Няма нищо грешно в това, разбира се, но трябва да се прави осъзнато, както и да се работи върху вертикалното свирене и работа с guide tones (много важно за китаристи, във връзка с опознаване и овладяване на инструмента)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

A не може ли по-средата между функционалното и модалното?.

 

Да си призная ме мързи да уча парчета и прогресии, въпреки че без заучаване на готови такива, трудно ще създам "мои" готини прогресии и преходи между акорди.

Да не говорим че различните видове акорди не ми звучат ястно в главата и не им знам особено пръстовките...

 

Но - примерно нещо от сорта:

1. старт от мелодична линия, основна мелодия

2. базово хармонизиране на тази мелодия

3. advanced хармонизиране на мелодията

 

 

Какви са тези универсални акорди, които са предназначени за всяка степен от лада, така и не разбрах.
Избираш си степен от мелодията, после си избираш от тестето с акорди и готово :D

 

4. вече на база на 'алтерираната' хармония, ако е правилен израза - свирене на фрази, включително и леко 'извън', вдъхновени от контекста на тази по-разработена хармония отдолу

п.с. темата отиде в сферата на фантазиите

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A не може ли по-средата между функционалното и модалното?.

 

 

Разбира се, че може, даже е най добре, въпросът е, че за да се прави качествено, и двете трябва да се овладеят до необходимото ниво !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Перфектен пост на Кольо макар и излизащ от темата,ама дет' се вика за добро;)С две думи не е лесно за никой и да не се отчайват начинаещите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бидейки на светлинни години от някой от участниците в дискусията, ще си позволя все пак да споделя лично мнение.

 

Преди  повече от 15 години четох в школата на Ангел Везнев, че Майкъл Брейкър върху Dm7 използва до диез ( вместо акордовия тон до) и то не като хроматичен проходящ , ами го акцентира защото "внасял светлина"....И аз се опитвах да внеса светлина и ми звучеше толкова безобразно фалшиво и безсмислено , че направо ....15 години по късно, усвоих До диеза :) и май горе долу това е всичко дето усвоих....( а , има и още един до диез върху сол септакорд дето го мога :)))).....

В един момент се бях заринал в джаз школи с всевъзможни коя от коя по сложни идеи за импровизация , нещо като спорт кой колко по завъртяни неща може...И тогава разбрах че е едно да усвоиш теорията ( сериозна задача ), друго да я използваш и съвсем трето да правиш музика от нея , убедително да свириш така че както пишат джаз гигантите " няма грешен тон"....И Това последното е вече съвсем в стратосферата. Та идеята ми че човек трябва да прецени възможностите си - като желание и възможност най вече - и да усвои толкова колкото му трябва за да прави музика. После да вземе още малко и пак да прави музика. Без да съм кой знае какъв корифей, доста джаз сола които съм се опитвал да свиря са учудващо прости и диатонични, което показва че големите нямат самоцел да правят сложни неща..

 

И за да не съм съвсем оффтопик, моето мнение за учене на нотите по грифа е свирене на голямо количество нотни текстове - от какъвто си харесате характер. Аз лично нямам спомен да съм учил нотите на грифа, но при мен дойде от много свирене на класика. И мисля че човек ако вземе примерно перпетуум мобиле на Паганини и се хване сериозно на електрическа или акустична китара и го научи, за около месец ще знае доста добре бая :) ноти по грифа, ще е подобрил четенето на ноти, техника и тн и тн....лично мнение..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

усвоих До диеза  :) и май горе долу това е всичко дето усвоих....( а , има и още един до диез върху сол септакорд дето го мога  :))))...

 

..А всъщност става въпрос за един и същи До#, можеш да добавиш в колекцията (освен Dm maj7 и G7#11) и Esus b9, Fmaj7#5, A7b13, B7b5, C#alt

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мелодичния минор беше минорен и мажорен тетрахорд.
Вече обръщенията му, както представляват спрямо съответните обръщения на натуралния мажор, става мазало .
Особено ако не ги знаеш като структура по-отделно, а само като пръстовки-продължения на натуралния мажор :D.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност не е  толкова сложно или , поне аз съм си изградил представа която   ме улеснява. 

Предварително се извинявам за  лаишкото  обяснение :

Ако  вземеш например С  мажор - C D E F G A B   и понижиш  само  3тата степен ето така : C D Eb F G A B  вече имаш C  мелодичен минор. 
Съответно  имаш и  акордите на този минор (които  kolio_k  изброи). Оттам произлизат и някой ладове , които може би си чувал - Lydian augmented, Lydian dominant, Locrian2 и Altered (онзи за който говорихме в темата за джем върху доминантов акорд) 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И стават 14 лада които по-отделно може да хармонизираш, с варианти за акорди, и да изследваш как звучат :D
E, едва ли ще се ползват всичките..

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.