Jump to content
Българският форум за музиканти

Микрофонен Тест: Neumann U89i, Handmade Neumann, AKG, Shure, Sennheiser, Blue


anomandrus

Recommended Posts

Привет,

 

Ето и обещания тест на микрофони, който подготвихме с Dilian Nedev. Тестът е направен със следните микрофони: Neumann U89i, ръчноизработено лампово копие на Neumann, AKG Solidtube (лампа), Blue Bottlerocket MKii (SS), Shure SM7B (динамичен), Sennheiser MD421 (динамичен). Чейнът е Микрофон - UA710 - UA Apollo.

За първите тейкове използвахме по 2 микрофона едновременно. В случая комбинациите са AKG/HM Neumann, Blue/U89i и отделно МD421 и SM7B, които са на различни тейкове, защото исках устата ми да е близо до микрофона. При записа на 2 микрофона едновременно сме използвали 2 еднакви преампа за да има консистенция. Преампите са UA710 и са на Solid State настройка, за да се избегне оцветяване.

Както и предния път- тук не коментираме певческите ми способности. :)

Песента този път не е наша, а е на метъл бандата Nevermore. ТУК може да се чуе и целият кавър.

Искахме да има два момента- един по-лек (куплет) и един по-натоварен (припев) за да се хванат различните динамики.

 

В два поста ще дам ликове към сухите тракове и прост микс с тях. На траковете в микса няма EQ и Deesser, за да дадат по-добра идея за разликите.

 

"Мокрите семпли":

 

AKG Solidtube

 

Hand-made Neumann

 

Blue Bottlerocket MKii

 

Neumann U89i

 

Shure SM7B

 

Sennheiser MD421

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен разликите в микрофоните са повече от осезаеми. Моят личен фаворит е Ноймана, защото обработката му е песен. Инак всички микрофони са от приличен клас и според мен могат да се използват без проблем. Както каза jabs звукът на MD421 (който включих в последния момент в теста) е готин. Има специфично звучене, което не е за пренебрегване. При него настройката беше по средата между sing и speak. Докато записвах, при мониторинга, се чувствах най-добре именно с него. Той обаче, както и SM7B-то, имат нужда от допълнителна обработка. Същото важи и за ръчния Нойман. Най-лесен както казах е U89i и на второ място Blue-то. AKG-то е специфичен, но доста приличен микрофон. С него записвах последни албум на Wartime. Кавърът е цитиран в поста записвахме с Neumann U89i.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм със супер много и богат опит, но въпреки това мога да се изкажа чисто любителски.

Харесват ми Нойманите и Blue-то. Другите ми звучат запушено и да не казвам кои - направо мътно. А за мътликата аз лично не съм чувал да има цяр. :)

Което си е особено голям проблем при няколко трака, дублиране, бекинг вокали и т.н., тъй като мътилката се наслагва и крайния резултат става доста по-различен.

 

Всяко комбо уши+мозък са различни, така че ако има фенове на другите майкове - нека не се обиждат. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Тази седмица 10,11,12.10 събота, неделя и понеделник ще съм в София. Ако още ви трябва нискоюджетен микрофоон мога да осигуря AKG Perception 200. Така и така ще го нося с мен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ноймана звучи най-добре (според моя вкус). Правения Нойман има повечко сибиланс и не ми допадна нещо. Шурът е вторият ми фаворит.

 

Всичко зависи от конкретния случай и приложение. Другите микрофони биха могли да са ми фаворити при други обстоятелства. Затова е най-добре всяко студио да има повечко микрофони за тест и избор.

 

Понякога най-добрите резултати се постигат с най-неочакван подход (или микрофон). Всичко е строго индивидуално и зависи от конкретната задача в момента.

 

Поздравления за труда!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Страхотна статия , адмирации от мен за това което си направил и за труда разбира се!

Аз лично мисля, че съм за Шура след него Ноймъна.

Нямал съм възможността да ползвам друг освен Нойман в студио, но има време за всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.