Jump to content
Българският форум за музиканти

Класическа китара от 1974 година


DREAMMIND

Recommended Posts

Здравейте реших да запиша семпъл на китарката- BM Concert Grande произведена в Испания през 1974. Записа е с кондензаторен микрофон сложен на 12 прагче. Не мога да уловя всичкия дълбок и обемен звук на китарата. Дайде ми съвет как да подобря записа, защото китарката го заслужава. Семпъла е чист без абсолютно никакви екюта, компресори и ефекти, само китара ,мик и интерфейс.

 

https://soundcloud.com/dreammind/sound-example-of-bm-concert-grande-spanish-guitar-made-in-1974-in-spain

 

 

11119881_10204403071184507_1438100338_n.

Редактирано от DREAMMIND
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Доколкото знам (поназнайвам) се записва с два микрофона. Единият пред 12-то прагче, а другият пред отвора на китарата. Леко към бриджа, за да не пречи на дясната ръка на изпълнителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Точно така е. Пробвай втори микрофон към бриджа, той ще даде плътния тон от който имаш нужда и после при смесването ще уцелиш оптималния звук. Може да се наложи да обърнеш фазите на двата микрофона..... Какъв е кондензаторния микрофон? Ако имаш подръка ribbon микрофон, ползвай него за втори, към бриджа. 

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е записано с AKG C1000s  имам на разположение и един вокален AKG Perception 200 дали ще свърши работа ако го разположа към бриджа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам, че въпросът е зададен към определен човек.

Дано не нарушавам нещо :wacko:

Cross wire pins 2 & 3 in XLR

or Tip and sleeve on 1/4"  

or use the "PHASE" button, if there is any at the preamplifier, sound card, DAW or mixing desk.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Благодаря за отговора, инж. Манов. 

На мен ми е интересно, вероятно и на други четящи темата как се стига до извода, че микрофоните са дефазирани? Знам, че при противофаза сигналите се изваждат, а във фаза се сумират. Това важи за говорители, микрофони, адаптери. :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отне ми малко време да публикувам тема по въпроса на travelcaster2. Ако има любознателни, ето:

Microphone Phase Tutorial

 

^ Този принцип важи за всичко, не само за посочените 3 елемента  :)

 

Например, ако двама души са във фаза, се сумират, ако са в противофаза, се разминават...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инж.Манов го е написал точно.... най-лесно е да се обърне фазата в самия DAW трак (след записа). Нямам опит с двете АКГ-та, гледам че C1000s е с малка мембрана. Аз бих го оставил на позицията към грифа и бих пробвал Perception-а към бриджа. Записвал съм и във вариант единия микрофон над дясното рамо, наведен надолу, към китарата (в случая бих ползвал за тая цел Perception-а), комбинацията дава интересни резултати. Пробвай и двата варианта.

Покрай технологията на запис пропуснахме май да отбележим чудесното и прецизно свирене. Аз лично за пръв път чувам твое "finger picking" изпълнение...

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Противно на всички правила съм постигал най-добри резултати при запис на акустарка с един (!!) кондензаторен микрофон и то с голяма диафрагма.

 

Записът с два (или повече) микрофона придава обем, но никога не може да се оправят перфектно фазите поради много обективни причини - инструменталистът никога не стои на едно място и постоянно се мени разстоянието до микрофоните. И ако оправите фазите в началото, то те няма да са ОК някъде навътре в парчето, където китаристът е мръднал малко насам или натам и е променил дистанцията до микрофоните.

 

Най-добър пънчи и фул-боди акустичен саунд съм постигал с един микрофон с голяма диафрагма :) Това е :) Не е по "правилата", но резултатът за мен е най-добър по този начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.