Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампов усилвател, подходящ модерен метъл


Rezachka

Recommended Posts

+ 1 за EVH 5150 III 50W. + 1 ако си купиш лампа с такива мощности, да кажеш сбогом на живота в апартамент. Целуваш близките за сбогом, пускаш ампа и чакаш кога някой ще прескочи да те сплеска от бой, защото си му напукал мазилката.

 

Ето какво бих направил аз с 4000 лева и задача да свиря в блок и с група, и нямам познати, които да могат да ми сглобят подходящото решение от кашон, електричество и магия:

 

Първата задача е и най-сложна: кабинет. Защо сложна? Защото целта ще бъде да свиря на него не с един, а с два ампа. Страшна схема. 2х12 звучи като удачен вариант - лека е, 2 е, 12 е. Ако е вертикален, няма да се навеждаш, пазиш кръста и т.н. Идеята е да избереш моделът, който да върви със следните два варианта:

 

1. Голяяяям амп за мръсни танци под прожекторите - това, което би влязло в бЬОджета - EVH, Ironball, Diavlo (не го споменават, а е относително евтин и относително модярен). EVH e разнообразен амп, звукът му е близък до 5150/6505, а когато си говорим за модярен метълкор, 5150/6505 е като Цеца-та на турбофолка - остарялата и всепризната класика. Разбира се, тази музика не се свири без буустване, защото така - в момента обаче метълкорът не е вече топ ъф дъ попс и буустърите ги правят за други стилове, така че няма popular choice of the day. Да беше искал процесор, да ти кажат една марка дезодоранти, и после джентче. Maxon примерно, да си буустваш.

 

2. Мааааалък амп, за да имаш покрив над главата - значи, малките ампове са да шит в момента. Всички ние искаме да записваме прогресив джент вкъщи, лънчбоксовете никнат като гъби. Вече има 20-ватово 6505, Марк 5, ЕНГЛ, EVH, плюс бюджетни решения като Joyo, Blackstar и т.н. Въпрос да пробваш.

 

Събираш А, Б и В и получаваш свирене вкъщи с маааалката глава, а голяяямата седи някъде и чака звездния си час или репетиция. Голяма я заливаш с бира или я продаваш, за да си платиш парното - взимаш малката и я озвучаваш. Яката работа.

 

Не че бих постъпил точно така. Бих си купил един амп и един 4х12. И бих си свирил с тях в репетиционната. И бих си събрал пари за Марк 4/5 и прилежащ кабинет. Или за Orange кабинет (пробвал съм само РСР 4х12, доста ми хареса). 6505 не бих си взел, не ми допада. И не бих го бууствал, но въпрос на вкус. Огледай Рандълите - диавло серията има 100, 50, 20 вата. За до 4000 жълтици, EVH може би - глава и кабинет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези теми за ламповия усилвател и за избора на такъв не ви ли омръзнаха вече? Почти всяка седмица излиза подобна тема. Всичко е въпрос на вкус. Успех в избора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Може би темите не са безкрайно интересни, но ето - аз примерно споделих нещо в нея от опит.

Според мен, подобни теми са по-полезни за набиране и сравняване на мнения, отколкото вършат особено много

работа на авторите им, които така или иначе обикновено вече са си навили нещо на пръста и ги пускат най-често

за утвърждаване на решението си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам, блок+100 вата глава (дали е 50 или 100 все тая от гледна точка на шум)+2х12=Обемна драма с целия блок. Всъщност от толкова баби хилаво бебе. Не можеш да си избереш амп? Вземи си всички- един Кемпер или една Брадва и на твоя хардкор звук ще подскачат всички татуирани младежи. Хаха, и няма да има драма в блока, че ще можеш и да записваш. Но нейсе, всички са "лампа та лампа". И аз бях така и знам. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще свириш само в къщи изобщо не си купувай нищо такова! Това са машини за свирене на живо, усилени на 80%, на стадион. То дори на репетиция в клуб е малко компромисно, а в къщи пък хептен.

 

Язък за Ламборджини-то в плевнята, както се казва! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^+1000

 

За домашно свирене глава максимум 5-10 вата, да не говорим че и толкова е много, все пак волюма може и да го вдигнеш над 2.... може би.... а може би не.... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, хвърлих по един поглед на някой от малките усилвателчета и комбота, но не виждам нещо което ще ми предостави толкова възможности колкото Laney Ironheart (примерно, щото има 3 канала). 2 канала ми се струват малко. Както съм свикнал да имам фуутсуич с 4 пресета...

Разбирам че някои от тези ефекти, които ползвам, вече ще трябва да си ги взема на отделни кутийки... 

 

Ironheart има watts control врътка, и може да се свали до под 1W. Това пак ли ще създава проблеми в домашни условия? Предпочитам да взема нещо което ще има големи възможности за в бъдеще. Нямам и намерение да живея в блок цял живот, ся като се стопли времето и почват ремонтите :X

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам и намерение да живея в блок цял живот....

 

Ако в един прекрасен момент решиш, да отидеш в по-голям град, за да постигнеш това, трябва тате да е милионер, ти да си реститут или да свириш МНОООООООГО добре! :metalist::hooray:

 

Пожелавам на всеки!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе, и ти си прав. Но иначе нямам намерение да се местя в по-голям град. Вече от по-голям се върнах в по-малък, просто не е за мен тая лудница. По-скоро в някое село близо до Пловдив... тва вече си е друга тема...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Да беше искал процесор, да ти кажат една марка дезодоранти, и после джентче. 

 

Смея се през сълзи :)

Евала за мнението, иска ми се и аз да имах толкова забавен изказ :)

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе малко се опорочава темата.За мен идеята да имаш лампов амп е да го занесеш на репетиция/концерт и да се кефиш как звучи набримчен, да усещаш как се движат говорителите зад теб. Едноватовите въшки надали могат да постигнат същия ефект - за да свириш метъл с жив барабанист и да се чувстваш ОК за мен под 50W си е чист компромис, да не говорим че някои хора под 100W амп не поглеждат (намигване към колегата metalhammer).

 

Кой къде живее няма никакво значение, като ходиш да свириш някъде - товариш в колата и свириш, през останалото време (вкъщи) - кеф ти podfarm / безплатни плъгини / axe fx / kemper / моделинг ампове.

 

Надали някой от тук пишещите (освен jabs) може да си позволи да свири с усилен амп вкъщи и да оцелее - то трябва да живееш в имение без комшии. А и най-малкото усилен амп в малка нетретирана стая звучи гадно е*аси. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде ги прати в къщи Kemper и Axe FX и къде ги нареди до безплатните плъгини? Хората правят точно обратното в момента, оставят тежките чупливи глави в студиото и в къщи, а ползват горе изброените за live rigs.  :)

Твоя EVH 5150 III 50W ако не се лъжа беше, кърти мивки, аз бих заложил на това. Скоро се задава, ако вече не е налична даже 50W мини версия на 6505. Ако трябва да помъкна глава и кабинет би бил точно някой от новите мъници, Mesa, EVH, Peavey с 2х12 кабинет максимум. В къщи с 100W глава + 4х12 ми се разтреперват ръчичките като мина 2/10 Volume. Абсолютен overkill, който никога няма да повторя.

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си дрънкам всеки ден със 100 вата и съм жив.Големия усилвател може да се намали,но малкия неможе да се усили ако трябва.Това за репетиции с неузвучени барабани и набримчен 100 вата барабаниста Трябва да е ехее.Купувай това,което си решил и толкоз.Бюджета ти е достатъчен,няма да се минеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разбрах ампът не е за репетиции. С един 100 ватова амп ще вдигне горе-долу толкова шум колкото и с 50 ватов. Аз лично в БГ не съм свирил в клуб, в който 50 ватов (и 30 ватов) амп да не са били достатъчни. За репетиционна пак- с 30 ватов амп можеш да си отлепиш горната половина на мозъка (за справка 100 ватовия амп е с 7-8 db по-шумен от 25 ватовия) . Въпросът е в звука и пауър ампа, и доколко той дава цвят и плътност на саунда на китарата и е свързан с така наречения хедруум. И тук пак е субективно, защото много от легендарните лампови ампове през годините не са били 100 вата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споко, в никакъв случай не изразявам пренебрежение към AXE FX или Kemper, нито издавам присъда че са само за домашно ползване. Щом Andy Sneap ползва Kemper във високо бюджетни label продукции кой съм аз да кажа че не става. Единственият ми проблем е че нямам $$$ едновременно за лампов амп и Axe/Kemper. :)

 

Относно безплатния софтуер, не го подценявайте, например TSE X50 (май сега е платено? но предишната версия беше безплатна), много хора казват че го предпочитат пред AXE FX. А по същество те са абсолютно сравними - и двете са компютърен алгоритъм с импулсна симулация на говорител накрая, разликата е че са от различни разработчици и естествено едното идва с хардуер, другото зависи от собствения ти комп. Но много хора автоматично отсичат че по-скъпото (AXE FX) винаги е по-добро което не е непременно така.

 

Далече съм от мисълта да рекламирам 5153 като абсолютната и единствена истина, както казах вече трудно преглътнах факта че саморъчно скалъпеният ми риг от Rockmaster преамп през източногерманско MV3 го отвя за домашно свирене. Така че не винаги по-лъскавото нещо и по-големите пари са гаранция че това което вземаш ще ти хареса.

 

Прекарах единият месец който имах след покупката на 5153 от Томан в усилени размисли дали да не го върна, но накрая реших че ме кефи достатъчно и си го запазих - а сега му свикнах и съм доволен от това решение. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.