Jump to content
Българският форум за музиканти

Перца от бразилски ахат - самоделки!


Recommended Posts

Привет!
Преди време бях пробвал да да свиря с перце от бразилски ахат и много ми допадна като усещане и като промяна в тонът. Понеже цените на едно такова перце са от 50 лева нагоре си направих само и просто искам да се похваля от резултатите. Доближават се доближават до купешките с тази разлика, че едно перце ми излиза в ПЪТИ по ниско като цена и отделям средно по 1 час за изработката. Естествено последните стават по-добри защото вече почвам да им свиквам и да "хващам чалЪмът" :D
правя ги по следният начин:
купувам плочка ахат и я пиля на диамантен диск с водно охлаждане до получаване на желаният резултат. После с водна шкурка оправям по-финните работи. Всичко става на око. За сега не мога да намеря как да ги полирам, но това е въпрос на време ;)
И така, идеята е да покажа, че ако има желаещи за такива перца, но им липсва бюджет, могат да си ги изработят и сами!
Надявам се съм бил полезен.

c02b3e14c7.jpg

Редактирано от viktor.velikov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Из нета се намират и по ефтини каменни перца за около 11 долара с доставка. Наскоро купих, и си личи че не с перфектно качество, именно защото не е полирано добре :)

А колко струва такава плочка Ахат и от къде се набавя ?

 

Като му хванеш чалъма ще ги метнеш тука за продажба :)

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То е хубаво някой да прави нещо,ама чак един час да си правиш перце,де да знам,не съм ползвал каменни,,може би си струва работата,ама стандартно ако си свикнал на 1 мм с някакво по-различно и тежко перце трябва наново да му свикваш,аз все ги затривам някъде ,та сигурно има резон да направиш повече :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веднъж опитах да свиря с добре изработено каменно перце и съм много доволен от усещането, че подобрява техниката ми на свирене, защото аз предпочитам тежки и твърди перца до 3мм за солиране и меки тънки 1мм за ритъм акорди.

Но...! - но един голям недостатък ме въздържа от постоянна употреба, а именно - неприятното и прекалено силно "писукане", което се чува от контакта на перото със струните.

Идеята ми за "идеалното перо" е някаква комбинация от каменно перо за тежест, ламинирано с изкуствена материя, например като тази, от която се правят DUNLOP ULTEX. За съжаление никой не изработва такива.

 

Успех с изработката и бих желал да ги изпробвам, когато се усъвършенства качеството им! :thumbs_up:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Привет отново! Перцета вече става идеални, с много добре заоблени краища и полирани :)

С полирането се справих по следният много прост начин: на времето бръснарите са си точели ножовете в парчета от естествена кожа иииии.....просто взех един от коланите ми и реших да пробвам. Резултатът е задоволяващ.

Лошото, е че сега когато и от двете страни е полирано, лично на мен ми е малко неудобно, тъй като ми се хлъзга перото.

20150324_120357.jpg

DSC_0004.jpg

DSC_0005.jpg

DSC_0006.jpg

DSC_0007.jpg

DSC_0008.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления, Викторе!
Като фен на каменните перца, реших и аз да пробвам преди време. Направих експеримент и с оникс. Дебелината на моите е 1.3мм.,размера - джаз 3. След тест установих, че при свирене не усещам разлика между ахат и оникс. Ето го резултата:

035171923-big.jpg?r=0

Редактирано от Fashion
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглеждат като истински! :)

Моите не знам колко точо са дебели, но ги правя според това ultex, което използвам. Едно (от двете жълти)  пробвах да го направя по-тъкно и се получи добре, но не ми е удобно за свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.