Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарно комбо "Ригонда -102"


Recommended Posts

Специално за транзисторен дисторшън - силно съм скептичен, относно доброто му звучене в тази позиция (след първия триод).

Защо, след като правиш лампов усилвател, не си го направиш с лампов драйв, пък бустер можеш да си ползваш по традиционния начин, или ако държиш да е в усилвателя - като превключваем бустер най-опред.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първата блок схема е очевидна глупост, два тонкоректора последователно...  Не знам какво съм се насмел при чертането. Това което съм налепил за проба:

8008328I.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда нормално, единствено известно недоумение у мен предизвикват написаните напрежения. Единственото, което казват е, че стъпалата имат коеф. на усилване 15(но и това не е сигурно, защото може да компресират силно с нарастване на амплитудата).

 

По принцип не-силно-изкривен входен диапазон от поне +-5 волта е добра предпоставка за приличен чист тон при много динамично свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези 50mV какви са? Ниво на сигнала от изхода на китарата? RMS, peak-to-peak? Не ми се връзва с реалните измервания, които съм си правил аз. Тези 750mV също...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо против вграждането на каквито и да било ефекти в усилвателя и каквито и да било полупроводникови елементи освен грец и мощен полеви транзистор за сваляне на импенданс след лампово звено.

 

Ще получиш предостатъчно гейн от три триода, освен ако не си заклет металист - тогава сложи четири.

Също, за допълнително гейн, по плътен тон/тонкорекция (ако има) се слага буустер или драйв ПРЕДИ входа на ламповия усилвател, както правят почти всички големи китаристи.
Както Евтим ти каза, направи сенд ретърн за дилей ревърб, които наистина е по добре да са след преамп/изкривяване.

---

Aз лично ти препоръчвам това:

http://www.geofex.com/Article_Folders/mosfet_folly/mosfetfolly.htm

Може да го ползваш преди тонкоректор и като буфер на сенд изхода.

Супер елементарно е, тръгва и с други транзистори.

---

С два двойни триода ще получиш всичко в преампа, и в ретърн звеното - три триода за гейн и един триод за предусилвател преди фазоинвентора.
Остава да си решиш къде и какъв тон контрол да сложиш, дали да ползваш един и същ тон контрол след пентод и след триод на входа.
Преди тон контрола по-практично е да сложиш мосфет буфер за сваляне на импеданса, като схемата по-горе.

---
ООВ - само от изходния траф към определена точка в преампа - както се прави в класическите фендер усилватели, ако това целиш.

Вътре в преампа изобщо не мисля че ще получиш нещо, освен да ти свали изкривяването и търсените хармоници, т.е. обезсмисля се изкривяването което може да получиш там.

---

п.п.
ще гледам да запиша, навързани модули 6ж32п (с превключване в пентоден и триоден режим), мосфет катоден повторител, преамп с 6н2п двоен триод, без никакъв полупроводников дисторшън.
Само че записвано в звукова карта със реверб и симулация на китарен говорител.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Не знам, за кои класически фендер схеми говориш, но при повечето, които аз наричам класически, обратната връзка от говорителите "отива" във фазоинвертора на крайното стъпало, не в предусилвателя.

 

Изполването на MOSFET повторител в този му вид, малко разваля "чистия" лампов звук при големи амплитуди и режим на ограничение.

Ето една схема на повторител, която препоръчват руснаците, като много по-близка до триоден повторител:

 

mosfet_follower_zpstt5xu5xl.png

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно може да се направи доста по кадърно. Опитвам се да насърчавам автора на темата да направи драйв/дисторъшн с лампи

http://picosong.com/V4HN/
Може да се изкара още гейн, но имам доста шумове навързаните модули и звукова карта.

Ритъма е пентод в триоден режим, мосфет буфер и още два триода, и намален волюм контрол, гадни струни, гейн до края, но не се получи добре.
Те и схемите ми са пипнати колкото да вървят :D

Отгоре "soloto" е пентод, повторител с мосфет, и два триода

 

А,  и тотално съм забравил да свиря.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, особено когато се работи с лампи (поради относително по-простите схеми) е много добре, да се мине една фаза на обемно-експериментален монтаж, в която да се обърне голямо внимание, освен всичко друго, и на чисто музикалните достойнства на схемата.

Това гарантира един добър (и подходящ за автора) вариант, който рядко "се вижда" на схема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

50mV  и 750mV са  ефективна стойност на напрежението. Идеята е при 50mV /не много силен сингъл адаптер/ на входа, да може да се ползва цялата мощност на стъпалото. 750mV са амплитуда от малко над един волт - за такъв сигнал съм сметнал  крайните  стъпала. Малко не схванах смисъла от повторител с мосфет - че какво му е на катодния повторител?

 Експерименталния монтаж е задължителен, според мен - аз отдавна съм си направил пробни платки за лампови схеми и не ми отнема много време да тествам схема - примерно едно крайно стъпало с фазоинвертор се налепя за 10 минути без бързане.... И Емо не се притеснявай, единия дист задължително ще е с лампи, че като гледам как вървят нещата, май и двата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Въпроса е към Евтим - "По принцип не-силно-изкривен входен диапазон от поне +-5 волта е добра предпоставка за приличен чист тон при много динамично свирене." Не съм сигурен дали съм те разбрал правилно. Искаш да кажеш ,че първия триод трябва да може да усили без много кривене, сигнал с амплитуда +/- 5V , подаден на входа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така, пиковите амплитуди, особено при по-силни хъмбъкери и по-динамично свирене, стават доста големи, като при нарочно доста силно удряне по струните, те могат да станат и повечко от 5 волта амплитуда.

Ако направиш един анализ, ще видиш, че входното стъпало на повечето китарни усилватели е "неизкривяващо" - в смисъл, може малко да заобля, но не ограничава, до доста големи амплитуди, обикновено някъде до 3-5 волта пик.

Можеш да прегледаш на осцилоскоп какви напрежения има на изхода на китарата, когато се свири яко.

 

Разбира се, те се получават само в началото, при удара, но атаката всъщност е нещо доста важно, особено при чиста китара и крънч.

 

Ако един усилвател може да постигне пълна мизходна мощност с 50 миливолта вход, очевидно е, че при 5 волта вход, нещата няма да са много линейни. Добре проектираното предусилвателно стъпало за clean/crunch, позволява, поне при умерени нива на Volume потенциометъра на канала, да се свири с пълната динамика от китарата, без да се чуват неприятни нюанси от остро ограничаване. Да кажем, при Fender Deluxe, чийто предусилвател скоро изимитирах с транзистори, това се постига дори при Volume усилен докрай, където чистото звучене, преминава дори в лек овердрайв, но прехода е толкова плавен, че никога не дразни и няма "дращещи" звуци при прехода. Може да се каже, че ключовата дума при китарния звук е "Динамичен диапазон" - нещо, което твърде често се пренебрегва при опитите за моделиране на известни усилватели, което пък нерядко води до по-посредствени резултати.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще може ли конкретна схема на такова входно стъпало, че те са не знам колко вида Делукс...

Мисля да преработя едно китарно комбо на хибридно, че сегашната усилвателна част е трагична...

Лампи съм приготвил ЕСС83 на RFT, крайното стъпало ще е 200 вата при 4 ома, транзисторно.

Редактирано от dzwer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5V на изхода на китарата?!?!? Това е невъзможно според мен. Къде ги четете или как ги измервате тези стойности?

 

На сайта на DiMarzio най-злия адаптер има половин волт на изхода - X2N (DP102). Не пише изрично, но мисля че е RMS (обикновено ако е Vpp го указват). Плюс това съм мерил Fred (DP153) на осцилоскоп и от него излизат около 400mVpp, което е ~280mV RMS - приблизително колкото пише на сайта (305).

 

Може да имам някои дребни неточности в сметките и измерванията, но 5 волта е ужасно далеко от гореспоменатите стойности!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не е невъзможно. С най-прост мултицет съм измервал доста високи пикови стойности.

Да не говорим, че на доста класни презентации на маркова техника (вкл. и лампови комбота) съм чувал неприятно хрущене (драскане) в момента на атаката при свирене clean/crunch, crunch.

---

За входовете на звуковите карти да не говорим - положението е трагично :D.

Тр. да свириш с дисторшън или добър лийд, за да не прави впечатление.

Иначе малко да си отпуснеш ръката на някое акордче и отиде :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.