Jump to content
Българският форум за музиканти

Акустично третиране


Recommended Posts

Здравейте. Понеже претърпях и това просвещаване, породено от неволята и безпаричието, реших да споделя с Вас технология за изработване на акустични пана.

както бях обяснил в предишната тема - там правехме звукоИЗОЛАЦИЯ на помещението. Но тя не е достатъчна, за вътрешната акустика - особено необходима при работа по миксиране и

процес на записи. Погрешната акустика може да повлияе в голяма степен на крайния резултат. ревербациите в помещението

засилват определени честоти, и дори да разполагаме с най-скъпите студийни монитори би било безмислено

без добра акустична среда. Паната представляват конструкция от дъски - напълнена с ВАТА и облицована с плат.

Да разгледаме типичен случай - имате помещение, на което 2 срещуположни стени са голи. В най-лошия случай и 4-те.

Застанете по средата на помещението и плеснете с ръце. Ще чуете това ехо, което не трябва да чувате.

Целта на тези пана е, когато се разположат по стените да поглъщат звуковите вълни и да предотвратявар ревербацията.

Варианта, който описвам е възможно най-евтиният, но за сметка на това доста ефикасен.

Принципно сред любителските среди няма определени точни размери, начин на разположение и конструкция, след съвети

от професионални звукооператори, считам че описаната от мен конструкция е най-оптимална. размерите може да варират -

в зависимост от стената. Ако стената е с размер 4 Х 2,5 метра, тогава 2 пана с размер 1 Х 1,20 са пре-достатъчни.

 

Какви материали са необходими:

 

1. Дъски - добре пресметнете колко дъски ще са некбходими за паната с определения от Вас размер

продават се по складовете за строителни материали, не са скъпи

ширината на дъските трябва да е 10 см, за да може в паното да се поберат 2 слоя вата.

 

2. Летви - ще послужат за допълнително укрепване на рамката от дъски

 

3. Вата - продава се също в складовете за строителни материали. много се спори за плътността, вида и марката на ватата

аз лично използвах ROCKWOOL минерална вата и се получи задоволителен резултат. цената и е 20 лв за палет.

размера на парчетата е 60 Х 1 метър. внимавайте с ватата - работете с ръкавици и не я пипайте с голи ръце. финните

власинки се забиват в кожата и причиняват ужасен сърбеж, дори алергични реакции.

 

4. Плат за облицовката - тук може да импровизирате - изровете старите покривки за маса на майка си, стари плътни пердета, чаршафи,

завеси и всякакви други платове. в краен случай може да потърсите в магазините за дрехи 2-ра употреба.

 

5. Такер - уред за телбодчета, използван в тапицирането на мебели - в краен случай може да ползвате кабърчета, но такера ще

Ви спести часове усилия

6. Пирони - ще послужат за сковаване на дъсчените рамки

 

7. Г-образни стойки от метална шина - с размер на рамената по 10 см. Ще послужат за закрепване на паното към стената

 

 

Можем да пристъпваме към работа - за пример ще ползваме пано с размери 1 Х 1,20 и с дълбочина 10 см.

 

Внимателно разкрояваме дъските и отрязваме 2 парчета по 1 м. и 2 парчета по 1,20

 

Първо поставяме дъските на равна повърхност - за да не се получи крива конструкция. заковаваме ги във всеки ъгъл с по 2 пирона. крайния резултат трябва да е дървена рамка. За по-голяма здравина може в ъглите да сложите

метални планки, които пак заковавате с пирончета

 

 

untitled.JPG

 

ResizeofPicture005.jpg

 

 

След това поставяме рамката на земята по лице и напречно заковаваме двете летви 1 и 2, които ще стабилизират конструкцията.

 

untitled2.JPG

 

Обръщаме рамката и пристъпваме към поставянето на ватата. В конкретния размер няма нужда от прекрояване на парчетата вата.

Поставяме единия слой вата, натъпкваме го хубаво и после слагаме и 2-рия. Ако сме изпълнили всичко точно, трябва ватата да дойде

точно на ръба на рамката.

 

32.JPG

 

Резултата изглежда така:

 

ResizeofPicture010.jpg

 

vshine_theater_panels2.JPG

 

vshine_theater_panels3.JPG

 

Можем да пристъпим към облицовката. Желателно е да се използват в слоя тапицерия - с цел да не проникват прашинките от ватата.

 

Слагаме парчето плат върху рамката и го закрепяме с такера или кабърите. Обтягаме го добре. Процедурата повтаряме и от другата страна.

 

Готовите пана изглеждат така:

 

ResizeofPicture032.jpg

 

закрепването става посредством Г-образните стойки за стената. желателно е паното да се монтира най-малко на 5 см. от стената, с цел

по-голяма ефективност.

 

Предварително разпробиваме стойката в дтава и края - в единия ще се захване с дюбел за стената, към другия ще прикрепим паното с винт.

С помощта на нивел теглим една права черта по стената и по нея слагаме стойките. С бормашина правим дупки и с дюбели ги захващаме.

 

IMGP1813.JPG

 

 

2 стойки отдолу и 1 от горе са достатъчни.

Поставяме паното върху вече закрепените стойки за стената. Фиксираме паната на желаното разстояние от стената и с винтове ги закрепваме

към стойките.

 

IMGP1816.JPG

 

 

По желание и възможност може задната стена на паното да направите от шпертплат или фазер. Това спомага за по-добрата абсорбация, особено на ниски честоти

 

 

IMGP1707.jpg

 

IMGP1705.jpg

 

 

 

Специални благодарности към bobalan и synchu :)

 

Поради технически причини, част от снимковия материал е използван от http://www.bobgolds.com/

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • Отговори 79
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

полезна информация - тенкс!!! На последната снимка останах живо заинтересуван от разположението на мониторите - високочестотните говорители са разположени в центъра. Какви са преимуществата на това разположение - спрямо теб, разбира се? Не се ли губи представата за разположението на ниските в микса? Опитът ми се гради само на литературата, а работя на всичко, влизащо в графата "непрофесионално"!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На последната снимка останах живо заинтересуван от разположението на мониторите - високочестотните говорители са разположени в центъра. Какви са преимуществата на това разположение - спрямо теб, разбира се? Не се ли губи представата за разположението на ниските в микса? Опитът ми се гради само на литературата, а работя на всичко, влизащо в графата "непрофесионално"!!!!!

Нищо не се губи - всичко зависи от местоположението им спрямо теб - височина, далечина (между тях и теб ; между 2-те поотделно), ъгъл към теб, акустично третиране на помещението и т.н.

Моите първоначално също бяха с високите "навън", но след няколко проби установих, че е по-добре да разменя местата на колоните и да обърна ниските "навън". Това съвсем не значи, че е правило - всичко си зависи конкретно от горните условия, които изброих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте... Доста полезна за мен информация. Благодаря...

Проблема е че не виждам нито една снимка.... възможен ли е ре-ъплоуд на снимките.... :)

 

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Ето ТУК има една интересна "стая" без реверберация и ехо и т.н. Сигурно става и за студио, обаче не знам колко милиона са вложени в нея... :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...

Някой може ли да ми каже каква вата точно да използвам? Има много модели ROCKWOOL.....

Приблизително на какви цени са в днешно време, щото видях една вата дето отиваше към трицифрено число!?

40 или 100 кила/м^3?

 

А може ли да се направи без рамка и направо да се залепи на стената? И после да се залепи яйце или пирамиди върху него (за поглъщане на среди и високи главно).

Платът за облицовка трябва да е по-плътен нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... щото видях една вата дето отиваше към трицифрено число!?

Трицифрено число за какво количество?? Да не е от тази със златното покритие? :)

 

Ватата с по-малка плътност ще има повече поглъщащ коефициент (нека бъда правилно разбран - "по-малка плътност" от най-твърдата), а тази с най-голяма (дето е пресована и практически твърда) - повече отразяващ. Аз бих заложил на средните стойности, тъй като от тази вата ще има достатъчно материал на кв.м., който да поглъща звука и едновременно с това да изолира в двете посоки. Не купувай обаче от тази с най-малка плътност дето е най-рехава, съответно най-евтина, тъй като от нея няма да имаш почти никаква полза и нищо няма да ти погълне, камо ли да отрази.

 

За втория ти въпрос - директно може да залепиш на стената само тази вата, която е с най-високата плътност (твърдата), която ти препоръчвам да не използваш. Останалите видове с по-малка плътност няма как да ги залепиш, тъй като листовете не пазят форма, а и върху тях е абсурдно да мислиш да лепиш пирамиди или яйца, тъй като листовете вата реално се състоят от пластове влакна, които се нищят, когато нещо залепено за тях натежи с времето....просто не виждам начин как да стане без рамка. <_<

 

П.П. Поправка...ако облицоваш листовете вата с плат (както сега мярнах, че си писал)...евентуално би могло да се залепят пирамиди върху плата, но с рамки става хем по-стабилно, хем по-естетично.

 

Само да споделя, че аз подходих по малко по-различен начин, когато си правех студиото и контрол рума...поотделно и двете помещения ги направих като "стая в стая" с няколко различни пласта, един от които беше минералната вата, но целият процес е малко по-сложен, стеснява помещенията по малко от всички страни и не на последно място излиза по-скъпо...но в замяна на това крайният резултат е невероятен и въпреки, че под мен имам съседи, спокойно работя по малките часове на нощта и то при доста високи децибели, като не смущавам никого. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това последното много ме изкефи дето си го написал..... така де, като вторичен ефект от звукообработката няма да е зле да намаля изтичането на децибели в другите помещения и да не дразня съседите от долу! :P

 

Значи малко промених плана. Понеже вече издивявам в тая стая, ще почна с най-бързото и лесното, което мога да направя. Първата и най-важната стъпка-пренаредих мебелировката!!! Разположих се по дължината на помещението и сега се чувствам много по-комфортно не само от аудио гледна точка, и БАСА СПРЯ ДА БУЧИ... :rulez: Проблема ми обаче е в "пърхащото" ехо, ранните отражения, ривърпа и дългото време на разлагане..... За тия работи мисля, че свършат работа и готовите панели от пяна. Ще залепя 8 панела (4квадрата) по стените и после още 6-8 на тавана. На стената мисля да ги лепя през 20см разстояние, което тактично ще бъде оставено, ако после реша да сложа дифузер или нещо друго между панелите ;) Ще оставя място за бастрапове в ъглите (стена-стена и таван-стена). Бастраповете мисля да ги направя с пана стил а ла Real Traps, но това ще стане като намеря подходящата вата, материали и време. Това от което искам да се отърва най-бързо и спешно е пърхащото ехо, защото то е доловимо дори и с щракането по клавиатурата :D

Ще използвам пяна Teknofon L-60 лабиринт (125Hz: 11%, 250Hz: 29%, 500Hz: 72%, 1000Hz: 96%, 2000Hz: 98%, 4000Hz: 100%) 50cm x 100cm, 14 евро пърчето (Praktiker, Atina).

За тавана може би 25мм яйце (3%, 13%, 33%, 74%, 102%, 98%), тъйкато е наполовина по-евтина, а явно върши същата работа в случая B)

 

Имаше няколко вида вата в Практикер: 40кг/м3 и 100кг/м3, 3 и 5см листове, по 10 листа пакета..... цени 30, 37 и 52 ЕВРО за 100кг-3см! Май не си е далавера, а!?

40кг/м3 може би ще е по-подходящо за акустични цели?

ROCKWOOL не е ли марка вата? или значи и тип вада......???

Може ли да се направи дифузер като се пререже надлъжно ПВЦ тръба на две (20см външен диаметър) и тия половинки да се поставят между панелите? А, евнтуално да се покрият с плат и въре малко вата да не вибрира? че малко на Хелмхолтц дифузер заприлича....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За акустично третиране се смята подходяща вата с плътност м/у 60 - 105 кг/м3. Като 105-цата почва да отразява...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво да отрязва??

 

някой може ли да ми каже колко струва Текнофона в Практикер и Rockwool ватата? Явно с е-мейли няма да стане..... Ако са по-евтини, може да накарам един приятел да ми купи от Бг и да ми изпрати.. <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво да отрязва??

Пресли имаше предвид "отразява", защото става прекалено твърда. :rolleyes:

А иначе лист ROCKWOOL - 75кг/м3, 600/1000 / 5 см е 3.65 лв., което си е съвсем добра цена...не знам как смяташ да се справиш с 3 см., което е едното нищо. <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде тва? В МосьоБриколаж ли? В Домко в Люлин дали има? То се е видяло, че от БГ ще си взимам.... :offtopic-001:

Остава някой да ми каже за Текнофона в Практикер, плиййййз.....

 

Направо ми е странно как тая тема не е разчекната от постове. Дори само като си премистиш кубето в някой друг ъгъл може да подобри значително звука :icon_shithappens:

А пък мебелите, килима, пердетата, дори и патетите си оказват своето влияние!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Кой е по-добрият вариант.... да си направя акустични пана или да залепя вата по стените и тавана?

Тази вата ми изглежда доста добра, не знам дали някой я е пробвал..... Fireflex ---> 2см е19,96лв/м2, а 6см е 46,69лв/м2

 

Rockwool-a от къде се купува!? Просто ако съм сигурен, че в Метро примерно има, ще ангажирам човек да отиде да ми купи и изпрати. За това ви питам сто пъти....

Airrock ND ли е модела, които трябва да търси?

Звукопоглъщане при f= 0,25 - 4 kHz ---> 1,1/ 100 mm.

 

Айде, че се побърках с тия голи стени тука :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори само като си премистиш кубето в някой друг ъгъл може да подобри значително звука :girl_cray2:

Най-добре далеч от всякакви ъгли, защото те са причина за най-големите акустични проблеми с ниските честоти.

 

А за ватата, аз лично си правя панели по този образец:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лист ROCKWOOL - 75кг/м3, 600/1000 / 5 см е 3.65 лв.

 

 

къде е тая вата бе хора!?!?! от Mr.Bricolage след 4-я имейл дето им пратих ми отговориха следното:

- 3 см/5.4м2 в пакет

- 4 см/3.6м2 в пакет

- 5 см/3м2 в пакет

Цена от 31.90лв до 35.50лв

Проддукта е на KNAUF,а р-ра на отделния

лист е 100/60 см

 

sw1tched, това е формулата по-която ще действам!!! :greenangel:

(стига да докопам вата някога)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.