Jump to content
Българският форум за музиканти

Акустична китара високи струни


Recommended Posts

Здравейте. Прегледах няколко теми подобни на моята, но нито една не решава проблема ми. Ако случайно се повтарям, моля да ме извините.

 

Купих китара преди няколко месеца. Грабна ме още щом я видях в магазина. От евтините 200 лв. , но толкова можех да си позволя. Проблемът е, че струните са доста високи към средата и края на грифа. Приятел, който разбира повечко от китари потвърди това и каза, че само се мъча на тези струни. Направил съм няколко снимки.

 

http://imgur.com/a/Hr1r6

 

Имам едно шестограмче, което ми дадоха с китарата да се регулира грифът, но не смея да пипам.

 

http://i.imgur.com/auioA2u.jpg

 

Може ли да се оправят струните или са ме прецакали жестоко?

Познат ми беше дал телефон на лютиер. Звънях няколко пъти, но никой не ми вдигна. Мисля, че името му беше Динко, или Диката. А забравих да кажа, от Пловдив съм.

 

Ако проблемът може да се реши, може ли да ми препоръчате лютиер?

Дали ще е скъпа поправката? Заслужава ли си или да продължавам да стискам зъби докато свиря :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си сигурен, че телефонът е правилен, звъни му пак - Диката е много добър лютиер.

Относно въпроса - проблемът може да се оправи с този инструмент, а може и да не може (може да има дефект, който да не си видял в магазина). Дефектът може да бъде или крив гриф (който не може да се изправи със шиша), или неправилно монтиран гриф под ъгъл (който проблем не може да се коригира лесно, тъй като грифът е залепен), или предният капак на тялото се е издул и струните са станали високи.

 

Като относително мерило за "правост" на грифа, трябва като натиснеш струна едновременно на 1-во и на 12-то прагче, между върха на 6-то прагче и струната трябва да има съвсем малък просвет - колкото да пъхнеш лист хартия, както се казва. Ако е голям просвет - примерно милиметър или повече, значи грифа е "на лодка" и трябва да се изправи. Това може да стане с регулиране на шиша, може и да не стане - зависи дали китарата има дефект.

 

В някои случаи, леки дефекти могат да се компенсират, чрез шиша, чрез пилене на магаренца и т.н. Когато обаче дефектът е силно изразен, няма лесен начин за справяне с проблема. Затова, най-добре е, да я погледне добър лютиер, вместо тук да гадаем.

Цената на поправката е в зависимост от сложността на проблема. Дали си заслужава - ако искаш да свириш на китарата, а не да се грееш с нея - да.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да добавя - колко е огънат грифа зависи и от дебелината и опъна на струните, не само от настройката на шиша. Ако си слагал странни размери струни е възможно да се увеличи това разстояние.

 

Също така - идеален сетъп от магазина няма, а и просто седенето там (особено ако има променливи метео условия) също може да окаже влияние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти Evtim. Изключително изчерпателен отговор. :godbless:

 

Като натисна струна едновременно на 1-во и 12-то прагче , на 6-то прагче има съвсем малко разстояние, наистина колкото за лист хартия. Аз си мисля, че е по-скоро магаренцето, защото на 1-во прагче разстоянието е много малко и расте все повече, като на 20-то(последното) е най-голямо.

 

За телефона на Диката, не съм сигурен. Може да го е сменил откакто моят познат е ползвал услугите му, но дава свободно.

 

Baby Thomas струните са същите, с които беше китарата в магазина.Не съм ги сменял.

Редактирано от themtrx
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ http://dikaguitars.com/Contacts.htm - не знам, дали отговаря на този мейл адрес, пробвай.

Той членува и във форума като Dikata, но не знам, дали влиза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко идеи как можеш да се (опиташ да се) оправиш сам

 

1) купуваш си ново магаренце (bridge saddle) за да експериментираш върху него, и да върнеш китарата в изгодно състояние ако се наложи

   струва  : 2-3 лв пласмасово, 10тина - от кокал по- хубаво, но по трудно за обработка.

 

2) нормална височина:

1ва струна(най- тънката) - 2/32" to 5/64" -> 1.6мм до 2мм

6та(най- дебелата) 3/32" to 7/64" - > 2.3мм - 2.8мм

 

ако не е добре конструирана китарата или не са добре сложени праговете може да не успееш да я свалиш много без да им  БЪЗЗЗЗз

 

3) взимаш шкурка и намаляваш височината докато достигнеш желания екшън

 

4) "жокер" колко трябва да се изпили :  ако искаш да свали 1мм на 12прагче ... пилиш 2мм на магарето (разстоянието от нът до 12 е два пъти по- малко от нът-бридж)  : проста математика

1.5мм -> 3мм(пилене) и т.н.

 

5) след като го изпилиш подменяш старото и пиеш една бира :)

 

така с почти никаква инвестиция можеш да си я оправиш без никакъв риск за китарата .... евентуално да загубиш 1-2-3ч в пилене и някой лев да си похарчил(тотално загубен), но ще трупаш някакъв опит !!!

 

 

или потърси в гоогле - string action acoustic

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пили внимателно.... и прави проверки от време на време....

 

аз вчера изпилих едно....

НО..... след като го сложих установих, че 1ва и 2ра струна не го докосват... половин-един мм го бях "предобрил"... но за сметка на това на 3,4,5 и 6та струна бяха уникално ниски !!!

 

така, че карай го по- умно(от мен) - пилиш пробваш .. и така докато станеш доволен от резултата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.