Jump to content
Българският форум за музиканти

• 0
IvanDTr

Микрофони - динамични против кондензаторни

Въпрос

Ето още една тема, която не може да се изчерпи в една статия.
В настоящата ще се спра на микрофона, като уред за запис, а в последващите ще опиша различни приложения и техмики.

[b]МИКРОФОНИ - ДИНАМИЧНИ против КОНДЕНЗАТОРНИ[/b]

Всеки микрофон е различен и придава свой собствен уникален звук на всичко, което вие записвате. Това е причината,поради която най-добрите студия притежават много голям асортимент от микрофони....Вие просто се нуждаете от много различни типове микрофони, които да могат да получат звука, който търсите.
След работа с различни микрофони за определено време, вие бързо ще изучите основните характеристики на всеки един и ще се научите по-точно да избирате правилния микрофон за вашите цели.

Разликата между динамичния и кондензаторния микрофон действително достига до физиката на тяхното действие. Без да се задълбочавам в скучни физични факти и формули, динамичния микрофон има мембрана, която е направо свързана директно с жица, наречена "гласова спирала - voice coil", поставена в магнитно поле. Движенията на мембрана принуждава гласовата спирала да се мести в магнитното поле и така се създават електрически сигнали.Те са пропорционални на натиска на акустичните вълни, предизвикани от източника, който записвате.
Кондензаторният микрофон използва електростатични аксесоари състоящи се от две тънки плочки, едната движеща се, а другата фиксирана, което от своя страна представлява един кондензатор. Движенията на подвижната плочка, в синхрон с налягането на акустичните вълни, променя емкостта между двете плочки, което от своя страна променя и напрежението на тока между тях пропорционално.

[b]Какво наистина означава всичко това в практическите приложения? [/b]
По принцип, динамичните микрофони имат по-големи и масивни мембрани, за които е необходима повече енергия за да се задвижат. Те не реагират толкова бързо, както по-малките и по-пъргави мембрани в кондензаторните микрофони. Така се създават условия за създаване на различни модели, различаващи се по чувствителност и уникални характеристики.
Динамичният микрофон може да улови много по-силно ниво на звуковото налягане отколкото кондензаторният (макар, че днешните кондензаторни микрофони могат да работят с много по-силни звукови сигнали от по-старите) и обичайно работа им е по-добра за ударни инструменти (близко поставени до барабанен комплект) или действително гръмогласни източници (китарна уредба). Те също така работят добре в ситуациите на живия звукозапис, тъй като те нямат тенденция да причинят проблемите на обратната връзка, което кондензаторните правят.
Много често се използват специални звукови четци (pickups) които се поставят на местата на динамичните микрофони. Те са много трайни и могат да понесат много повече натоварване отколкото кондензаторен микрофон.
Понеже кондензаторните микрофони имат много по-леки и пъргави мембрани, те реагират много по-бързо на постъпващите сигнали. Така те обичайно имат много по-отворена и подробна високочестотна ответна реакция отколкото динамичният микрофон, тъй като могат да реагират на високите честоти много по-бързо. Ето защо кондензаторните микрофони обичайно се предпочитат за запис на много ярък, все още чист и подробен високочестотен звук, както например вокали, акустични китари, пиано, поставени отгоре на барабаните или за запис на акустиката на помещението и т.н.
В категорията кондензаторни микрофони има модели с големи мембрани и други с малки. Както бихте могли да очаквате, малките мембрани реагират по-бързо и често имат по-добра високочестотна ответна реакция, но за сметка на топлината в ниския диапазон. Малките кондензаторни микрофони се използват обичайно за запис на акустични китари и чинели за барабани, тъй като там има нужда от много бърза краткотрайна ответна реакция и подробно детайлизиране във високата част и не е небходимо да се обръща внимание на ниската част на звуковия спектър. Кондензаторните микрофони с големи мембрани обикновено се свързват с по-топъл и по-богат звук и, поради тази причина, са популярни за вокали или солови инструменти.

Това, разбира се, са много универсални описания. Има изключително голямо разнообразие във всеки тип микрофони, тъй като има много и различни условия за промяна на звука на микрофона в етапа на проекта. Някои микрофони са разработени да имат много плосък и неутрален звук, докато други се разработват специално да подчертават определени честотни диапазони.

Основен момент е разбирането на типовете звукоразчитащи мембрани.Някои са omni-directional, bi-directional (маркирани с 8), cardioid, super-cardioid, и hyper-cardiod. В основата си, вие имате нужда да знаете това, че някои микрофони са omni-directional, приемат звук еднакво добър от всички посоки, докато други са directional, което значи, че те приемат звука направо пред мембраната, и отхвърлят звука от другите посоки (повече се използват микрофони, които са направляващи, така че те отхвърлят звука, идващ от посоката зад тях, където се поставят подовите монитори, като по този начин отбягват обратна връзка толкова колкото е възможно).
Много е важно да имате предвид, че в случаите когато използвате микрофонна мембрана от образец cardioid, се получава това, което се нарича "proximity effect - ефект на близостта".Когато записвате от разстояние приблизително до 15 сантиметра от микрофона, вие получавате басово удебеляване, ефект породен от непосредствената близост. Това е много важно да се има предвид, когато се записват вокали. Понякога този ефект е желан за някои вокалисти, но нежелан за други.
Също така, много от скъпите микрофони имат повече от един образец на насоченост на мембраната, което ви позволява да промените насочеността на микрофона между различните - направляващи и не-направляващи параметри. Това може действително да промени звука на микрофона и го прави много по-полезен в по-широк кръг ситуации.
...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

• 0
мани малко стагнация в момента че и китара си поръчах най-накрая че и май месец до бг ще се пътува (най накрая) :)))

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='____' date='Mar 29 2005, 10:16 PM']....а за "Eventides".... аз ползвам един DSP7000, уж върши работа ама като че ли ако почна да го наричм правилно ще вади по -добръ саунд, а? Какво мислиш? Нещо не съм много наясно, сорре!!!!......[/quote]
Опа .... :headbang:

Аз по харесвам серията 9хх, дето е с големите копчета като на компютър ПРАВЕЦ 82 :headbang:

Хаххахахаххахахахахах

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='visiondann' date='Mar 30 2005, 04:56 PM'][quote name='____' date='Mar 29 2005, 10:16 PM'] ....а за "Eventides".... аз ползвам един DSP7000, уж върши работа ама като че ли ако почна да го наричм правилно ще вади по -добръ саунд, а? Какво мислиш? Нещо не съм много наясно, сорре!!!!......[/quote]
Опа .... :)

Аз по харесвам серията 9хх, дето е с големите копчета като на компютър ПРАВЕЦ 82 :)

Хаххахахаххахахахахах [/quote]
е едното е harmonizer другото е programmable dsp .... malko trudno se sravniavat :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='phile' date='Apr 2 2005, 06:19 PM'][quote name='visiondann' date='Mar 30 2005, 04:56 PM'] [quote name='____' date='Mar 29 2005, 10:16 PM'] ....а за "Eventides".... аз ползвам един DSP7000, уж върши работа ама като че ли ако почна да го наричм правилно ще вади по -добръ саунд, а? Какво мислиш? Нещо не съм много наясно, сорре!!!!......[/quote]
Опа .... :headbang:

Аз по харесвам серията 9хх, дето е с големите копчета като на компютър ПРАВЕЦ 82 :bravo:

е едното е harmonizer другото е programmable dsp .... malko trudno se sravniavat :bravo: [/quote]

Нищо. :bravo: Аз и без това само за мебели ги ползвам - ей ма на --->>> :D :D

[img]http://visiondann.com/dann7.jpg[/img] Редактирано от visiondann

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='visiondann' date='Apr 5 2005, 06:25 AM'] [quote name='phile' date='Apr 2 2005, 06:19 PM'] [quote name='visiondann' date='Mar 30 2005, 04:56 PM'] [quote name='____' date='Mar 29 2005, 10:16 PM'] ....а за "Eventides".... аз ползвам един DSP7000, уж върши работа ама като че ли ако почна да го наричм правилно ще вади по -добръ саунд, а? Какво мислиш? Нещо не съм много наясно, сорре!!!!......
[/quote]
Опа .... :bravo:

Аз по харесвам серията 9хх, дето е с големите копчета като на компютър ПРАВЕЦ 82 :bravo:

е едното е harmonizer другото е programmable dsp .... malko trudno se sravniavat :bravo: [/quote]

Нищо. :D Аз и без това само за мебели ги ползвам - ей ма на --->>> :D ;)

[img]http://visiondann.com/dann7.jpg[/img] [/quote]
:headbang: абе човече остава ли ти време за свирене малееееееее.е.аааааааахти техниката

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Предлагам нещо конкретно, например кой какви микрофони ползва за vocals,backVocs,snare ,kick,overhead и с какви трудности се е сблъсквал.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
ми добре аз в случая мога да кажа че имам само един що годе свестен и тва е RODE NT1A и е много чувствителен тва ми е голяма болка. минава през миксер и влиза в компа. ползвам поп-уп филтър на стаг за вокал и за киатара комбинирам този микрофон с един мъничък акг/контактен кондензаторен/

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='peshoy2k' date='Apr 5 2005, 09:03 AM']ми добре аз в случая мога да кажа че имам само един що годе свестен и тва е RODE NT1A и е много чувствителен тва ми е голяма болка. минава през миксер и влиза в компа. ползвам поп-уп филтър на стаг за вокал и за киатара комбинирам този микрофон с един мъничък акг/контактен кондензаторен/[/quote]
Предполагам че проблема от чувствителността се появява като записваш вокали (по това което си пост-нал). Позваш ли лимитер като записваш?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='peshoy2k' date='Apr 5 2005, 09:03 AM']ми добре аз в случая мога да кажа че имам само един що годе свестен и тва е RODE NT1A и е много чувствителен тва ми е голяма болка. минава през миксер и влиза в компа. ползвам поп-уп филтър на стаг за вокал и за киатара комбинирам този микрофон с един мъничък акг/контактен кондензаторен/[/quote]
Прегледах набързо рози модел мик. Най-вероятно той ще е по-удачен при запис на китари, отколкото вокали.
Но ако записваш вокали и имаш проблеми с динамиката
- позлвай лимитер, вероятно ще ти спести много главоболия;
- накрая ползвай De-Esser за вокалните тракове (задължително). Надявам се това значително да подобри резултата.

кажи какво е станало!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='Fortissimo' date='Apr 12 2005, 09:21 AM']Е не мисля че De-Esser е задължително.[/quote]
Де-есер ще е много необходим ако се записват вокали с много чувствителен микрофон. Иначе "сссс"-овете ще пробиват повече от нужното.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[img]http://micc.hit.bg/mics%20004.jpg[/img]

....Това е чест от микрофоните ми, не мога без нито един от тях.....Харесвам см57 пред китарното комбо и Гефел м70 на 1.5 метра от него......U70 за рум, глас , штраих..........всеки от тях си има място в студиото.........всеки си има своя си звук........и динами4ните и кондензаторните...........

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
евалата направо си пристрастен към микрофоните хехе :( пълниш ми душата

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='peshoy2k' date='May 9 2005, 10:00 PM']евалата направо си пристрастен към микрофоните хехе :P пълниш ми душата[/quote]
...така си е:(.......добрия chain запо4ва от микрофона......:)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Има един номер за избягване на деесера. Исползва се обикновен дървен молив. С ластик може да се прикрепи отвесно точно пред кондензаторен с голяма мембрана ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.