Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно монтаж на ключе за bypass на активна електоника


Recommended Posts

Здравейте :)

имам бас Ibanez SR500 (оригинално вървящ с адаптери bartolini MK-1 и активна електроника - вграден преамп с 3-бандов еквилайзер, захранван с 12V батерия) - инфо за модела тук: http://www.ibanez.co.jp/products/eb_page15.php?year=2015&area_id=3&cat_id=2&series_id=51&data_id=73&color=CL01 (само дето моят бас няма вграден switch).

Впоследствие замених преампа с Audere , а адаптерите с Norstrand Big Singles, за които доколкото знам могат да работят като пасивни, без никаква връзка с преампа и съответно захранването и тук идва моят въпрос - може ли да ми препоръчате откъде и какво ц/к ключе да поръчам за да имам опция пълен bypass на преампа и има ли някакви особености на връзване така че да не се чува пукане когато се сменят позициите на ключето (on/off на bypass-a).

 

Предварително благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За какво ти е???

Сигурно дори потенциометрите за усилване/бленда не можеш да ползваш...

Искаш чист сигнал от адаптерите директно на изхода на китарата?

Тогава за какво си инвестирал в хубава електроника?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би пропуснах да кажа, че търся и съвет относно връзването на ключето, така че да мога да използвам двата основни потенциометри, съответно volume и blend в пасивен режим.

@dzwer - вкарването на bypass switch не "отсвирва" преампа, а добавя нови тонални опции; за запис - пасивен тон, а на живо - независимост от неприятни изненади от страна на батерията по средата на участие (каквито съм имал между другото... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаеш ли колко килоома са потенциометрите, които вървят с предусилвателя?

Ако са с малко съпротивление, вероятно наистина няма да можеш да ги ползваш в пасивен режим.

За да отговоря на въпросът ти, трябва да се позапозная със схемата на свързване.

 

Най-краткият отговор е, ключе, което прекъсва захранването на предусилвателя и същевременно дава адаптерите директно на изхода(изключвайки всичко друго от там).

Така обаче, няма да можеш да си избираш адаптер, а и няма да имаш контрол върху Volume-a.

С по-сложен ключ, може да се позволи избор на адаптер. За волюма-обаче - не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Твърде елементарна е представата за техническото решение на поставения въпрос. Концентрирането върху ключе и неговото свързване е на светлинни години от същността на решението. С две думи - необходимо е високо квалифицирано инженерно решение.

Няма да навлизам в обяснения, защото ще бъдат безрезултатни с оглед на компетентността в темата.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Търсен е отговор, който да е лесен за разбиране. Преди да се запознаем с конкретното решение, повечето отговори с предполагаеми. Варианти има доста, някои биха изисквали модификации по инструмента(което вероятно ще бъде нежелателно), други - по-особени компоненти.

 

В моите предложения, изхождам от вероятните следни обстоятелства:

-Активната електроника има ниско изходно съпротивление, дори когато не е захранена, което налага отделянето й от "изхода" в пасивен режим.

-Вероятно се ползват потенциометри с ниско съпротивление, които не са подходящи за "пасивен" режим.

-Активната електроника вероятно има високо входно съпротивление, което премахва нуждата, адаптерите да се разделят от входовете й в "пасивен" режим.

-Някакво по-оригинално решение, би ползвало двойни потенциометри, като "активната" им част е с ниско съпротивление, а имат втора секция, която е с високо такова, като за пасивни адпатери.

 

Като обосновано предположение, може да се каже, че ако се направи вариант с двусекционни потенциометри и ключе, което да изключва активната електроника от изхода, да прекъсва захранването й, а към изхода да включва "сумата" от "пасивната" част на потенциометрите, може да се получи работещо решение.

 

Но без конкретно изследване на проблема - толкова.

Имаш ли идея, какви са потенциометрите. Сега Balance и Volume копчетата, същата функция ли изпълняват?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиши на Audere, кажи им кой е конкретния модел на електрониката и ги попитай за препоръка. Компанията е малка и е с добра репутация относно поддръжка на продуктите и общуване с клиенти. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички отзовали се с конкретни предложения и коментари ПО темата :)

@Evtim, тъй като не мога да намеря схемата на свързване, както и не знам какви са стойностите на съпротивленията на потенциометрите, мисля да последвам съвета на Разбойник и да се свържа директно с Аudere за препоръка, и малко повече техническа информация относно модела : )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, разбира се, бих проверил, но басът не у мен.

Вариантът на Евтим за използването на двойни потенциометри изглежда доста интересен и конкретно на въпроса - да, в момента Volume и Blend потенциометрите изпълняват същите функции. 
Ако трябва да обобщя - нямам намерение да се справям сам (тъй като нямам необходимите опит и познания), а по-скоро идеята ми е да имам отправни точки когато отида при специалист :)

Редактирано от Jazzbass
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Всъщност, никога не ми се е налагало, да търся двойни потенциометри.

Може да се наложи, да се разглабят двойни и от тях да се сглабя "композитен" , ако се стигне до този вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато чакам да ми отговорят, ето какво пише по тази тема в секцията FAQ на сайта на производителя:

"The true sound of your passive bass is available with Tone controls in the center detentes.

Players often think they need an Active/Passive switch to get a passive sound which is correct for many other types of preamps but not with Audere preamps.

Different reasons are stated for installing an A/P switch but the top 2 are:
1) Most preamps never sound like a passive bass due to distortion - our advanced design eliminates this distortion.
2) Many preamps never sound like a passive bass due to tone control curves - our tone controls are flat in the center detent.

Due to the lower cost of this preamp and the requirement of 4 poles due to the DC pickup connection and active mixing the classic is not offered with an Active/Passive switch"

което донякъде предизвиква очаквания у мен относно отговора им :) но дори ако това е 100% вярно, при това положение оставам зависим от батерията...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако батерията е проблем, можеш да се ориентираш към фантомно захранване на китарата. 

Разбира се, не точно 48 волтово. Е, има и варианти с 48 волтово. Избираш, което ти пасва на джоба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.