Jump to content
Българският форум за музиканти

DIY Съраунд Система 5.1


Recommended Posts

Здравейте Сръчковци,

От известно време искам да си направя читава съраунд система 5.1.
Прибързах доста без да чета за този тип озвучителни системи, в резултат на което имам 6 еднакви захранвания. (проектирани, пробвани, изпълнени)
Основните ми питанки са:
1. Някой правил ли си е подобна, доволен ли е от резултата, трудности при проектиране, конструиране?
2. Издъних ли се с отделните захранвания за всяка от колонките?

Благодаря Ви за отделеното време! :)

Поздрави, Румен
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай се да прочетеш какво си написал и си отговори има ли нещо смислено в написаното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да коментирам технически решения, но имам наблюдения върху такива проекти. 

Най-популярния вариант е комбиниране на добри крайни стъпала с обработката на сигнала и предусилването от някой 5.1 ресийвър. Така се избягват най-големите компромиси (във вградените крайни стъпала на ресийвъра), но има и подводен камък. Често вградените стъпала имат подчертани регистри (средни и високи честоти), което води до отвратителен резултат при слушането на музика, но пък кино ефектите звучат далеч по-впечатляващо. Ако искаш система само за кино най-добро съотношение цена-качество можеш да получиш ако използваш готови компоненти. Ако искаш качествено възпроизвеждане на музика задачата става по-сложна и тогава има смисъл да инвестираш в подходящи крайни стъпала, евентуално процесор и т.н.

И в двата варианта не подценявай централното озвучително тяло. Това е често срещана грешка, а неговото качество е важно за добрия краен резултат.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Прочетох го, да не съм го формулирал правилно, но мисля, освоните са въпроси за ясни.
^ Благодаря! Целта на системата е за домашно кино.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай аз бих се ориентирал към пазаруване на компоненти втора ръка - има доста "търговци" които продават компоненти внос от Европа. С внимателен подбор и малко търпение може да се получи чудна система, а има вероятност да се наложи и ремонт тук-там и да начешеш и DIY крастата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OK. Отговори:

1. Да, Да, Да, Да.

2. Не знам. Не мога да гадая.

Надявам се отговорите да са ясни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инж. Манов, сега Ви разбрах!
Ще преразгледам въпросите си и като намеря по-добър начин за формулирането им, ще ги напиша.
За сега продължавам да чета за домашните системи за кино.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.