Jump to content
Българският форум за музиканти

Помогнете ми да си избера подходящ лампов амп


Akerfeldt

Recommended Posts

Мое недоглеждане. Видял съм Valveking 100-212.

Голяма разлика. 6dB. 2 пъти прага на различимост.

Това за тихото в какъв контекст е посочено?

И каква е връзката с неизползването на крайните лампи?

 

Схващам и нещо субективно, което още не мога да дефинирам, но в същност няма и значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 100
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^Ами, когато се свири тихо, много от нюансите, които крайното стъпало обикновено придава на звука(които на усилен амп се различават доста лесно), се чуват трудно.

 

Нека вземем следният пример - свири се едно и също нещо, на тихо, след това на силно. Да кажем - хайгейн - компресиран звук. Дори в случаят, в който приемем, че крайното стъпало е идеално (съвсем линейно), има голяма разлика в динамиката на това, което чуват ушите ни в двата случая - в първия(тихия) случай се създава субективно възприятие за тих, компресиран звук, а във вторият (при много високи нива на слушане) - за почти перкусивно свирене, все едно, че се свири на акустична китара (въпреки, че звука е сериозно компресиран от предусилвателя). Този ефект, според мен, е преобладаващ  при възприятието за "нацепен звук", а другите причини, са по-второстепенни.

 

Поради тази причина, различният начин, по който се държи крайното лампово стъпало, когато е усилено, е много вероятно да не бъдат усетени на тихо в такава степен, в каквато това се случва на силно.

 

Казвам тези неща, за да покажа, че всъщност много усилватели звучат приемливо дори на master 0..1, стига човек да не очаква някакви чудеса от тази постановка. От друга страна, дори нацепени на 10 с атенюатор, макар и по-близо до "истинският" звук, те не биха могли да звучат на китариста по начинът, по който звучат, когато на тях се свири силно.

 

В този смисъл, когато искаш да усещаш усилвателя, както на силно, всяко решение, различно от "свирене на силно" е компромис. Едни решения са малко по-близки от други, но всички са еднакво компромисни.

 

Мисля, че безспорната необходимост от атенюатори при свирене в спалнята е най-изразена при винтижд звученето, където изкривяванията, създадени от крайното стъпало са неделима част от поведението на усилвателя. При хай-гейн звученето (за което става дума в тази тема), голяма част от характера на звука се формира в предусилвателя, а крайното стъпало го дооцветява по определен начин. Това дооцветяване, според мен, е трудно да се чуе на тихи нива, на които лампов hi-gain предусилвател и Metalzone звучат по-скоро подобно, а динамиката се усеща трудно и с много заслушване.

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички впечатления са субективни.

Аз от малкия си опит стигам до следните изводи:

- в малко помещение 2-5-15-20 ватови лампови усилватели могат да звукнат добре и с малко усилване, стига да си търпелив и да знаеш как;

- драйв в чистия канал е готино решение, при правилен избор и настройки;

- атенюаторите променят звука и усещането при свирене. В момента ползвам атенюатор титулован като един от трите "най" в света и го установявам с категоричност;

 

Но това са моите 2 цента (или 3 стотинки) и всеки има право да не се съгласи с мен, за което няма възмутено на мига да го обеся за собствените му топки :)

Редактирано от jabs
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Някои клийн канали носят на хай-гейн педалчета.

С повечето от "искрящо звучащите" чисти канали става голямо трещене, обаче.

Ако чистият канал е неутрално звучащ и не изкривява по неподходящ начин - защо не...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм казал, че е същото когато свириш на намален волюм и когато е усилен, но въпроса е че може да свири тихо.Ще трябва да си взема атенюатор някой ден за да разбера разликите, но при този хай-гейн канал, който както казa Evtim Djerekarov зависи от трите предусилвателни лампи 12ах7,няма голяма разлика.Всъщност аз усилен до края не съм и го чувал защото когато правя чек където и да съм ходил и го усиля на 5 ме молят озвучителите да го намаля,пък и на сцената не се трае.Всъщност свиря на 2-3,а вкъщи на 1.Не мисля че има огромна разлика.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Така е, с моите коментари ни най-малко не искам да кажа, че атенюаторът е излишен. Просто има немалко усилватели, които звучат съвсем приемливо и на тихо. Да не говорим, че всичко зависи и от нагласата на свирещия.

Също така, темата има за фокус някакво бюджетно/среден клас решение.

Набутването на хай-енд концепции в темата по-скоро я откланя от основния и замисъл. А това се случва в ужасно много теми.

 

Спомням си, че дори в темата, озаглавена "Лоу енд кубета (100 - 200 лв ново )" се намериха хора, които да обясняват за истинския, лампов звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В първоначалното задание има някой изисквания които на мен лично ми харесват:

 

Клийнът да бъде с голям хедруум

 

Според  моя скромен опит и нещата на които свиря или съм имал време да тествам дългосрочно - така наречения чист хедруум  аз съм го постигал главно в 2 направления:

 

1. Минимум 4 крайни лампи  - задължително американски лампи (el 34 и подобни нямат търсения поне от мен хубав клиин)

 

Като първи избор това е 5881 , минaваме през 6L6 GC и стигаме до 6550. (за мен и трите варианта изпълняват перфектно задачата).

 

Второто нещо е качествено крайно стъпало, Hi End изходен трансформатор с голямо сечение на магнитопровода :)

 

Задължително качествен дросел в захранването (това малко трето трафче на или под шасито)

 

Тук мога да изброя няколко класически варианта:

 

Vintage fender twin reverb

 

Marshall 2203  with 6550

 

Soldano slo 100

 

Mesa dual recto  модната с тример за Bias и 6L6 GC вкарани в нормален режим (не запушени фабрично супер хладни, дарк и мастерирани)

 

 

2.Второто направление е задължително повече говорители за предпочитане 4х12 или  2х 4 х12

 

Преди седмица тествах един китайски усилвател от реномирана марка но бъджет модел (произведен в Китай) които моднах за 5881

Комбо 1х12  с 2 крайни лампи.

 

Сам по себе си въпреки, че има активен филтър в обратната връзка да подсилва стабилно ниските за да компенсира 1х12 опън бек - няма хедруум горкото.

В момента в който беше включен в една 4х12  просто преобърна представите на околните че това е същия усилвател.

 

 

Лично моя извод в резюме - повече американски лампи, качествен краен усилвател, прост ненатруфен преамп, много говорители...

 

Относно изброения списък за избор очите ми виждат усилватели с el  84  - лампа която аз лично така и не можах да харесам  затова и избягвам да коментирам - пристрастен съм.

 

Виждам азиатски или хибридни усилватели.

 

Виждам и хайгейн със 7 ecc83 !!  предишните му братя никога не са имали хубав клиин с хедрум - не са проектирани  за това - дори няма дросел...

 

Подчертавам това са лични мои виждания - не искам да ги натрапвам на никой, всички те са въз основа на реален досег и свирене на изброените машини.

  • Like 6
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Добре, Дими, какво мислиш ти, има ли горе-долу подходящ усилвател, които отговаря на болшинството от изискванията, и ако няма - може ли да се направи такъв и да се вмести в бюджет, близък до споментатия?

 

 

Схващам и нещо субективно, което още не мога да дефинирам, но в същност няма и значение.

 

Валяк, няма да се обиждаш, мисля, че и двамата не сме госпожици.

Ти имаш много повече познания и опит в електрониката от мен и от много други съфорумци.

Аз пък имам повече опит при свиренето (пък знаеш, че се занимавам и с електроника).

Когато се говори за усилватели за китара - това са два различни погледа върху едно и също нещо.

Нормално е, когато има известен конфликт в разбиранията.

В такива случаи, аз винаги търся диалог, а ти най-често го избягваш. Защо - не знам - твоя работа.

Форумите обаче, са замислени в по-голяма степен, за водене на конструктивни разговори и в по-малка - за създаване на интернет-вражди, за високомерни фрази и самоизтъкване/игнориране. Твой избор е това, кой тип кореспонденция смяташ за по-приемлива и най-важното - по-правилна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако подходим чисто пазарно на ситуацията - не е финансово изгодно да правиш нещо което може да купиш като готово изделие - на цена по ниска от цената на сет сносни трафове + комплект лампи.

 

Ако подходим максималистично към ситуацията - мисля, че веднага трябва да излезем от тази тема и да направим друга.

 

И има един друг готин вариант -туикването, модването и ъпгрейд на машини които лесно и безболезнено позволяват това.

 

21 век сме на пазара има изделия които могат да сложат в малкия си джоб други таквиа изделия които струват 2 пъти повече от тях - но имат друга табелка.

Посочените машини са и лесни за всякакви ъпгрейди - подмяната на някой неща по тях ги избутва на нивото на наистина претенд бутиковите и истинските бутикови изделия.

 

Всяко нещо си има цена разбира са.

 

Не на последно място - всеки сам трябва да извърви пътя с проба и грешка и то не става от днес за утре. Ако някой ми беше бутнал в ръцете американски страт със сингли и някое плекси със гринбеци - когато бях  на 17 и свирехме в даскалото със милин камък орфей във вермона пулт и изпърдяни колони - едва ли щях да разбера какво е това !

Нямаше да имам никаква база за сравнение.

  • Like 7
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В първоначалното задание има някой изисквания които на мен лично ми харесват:

 

Клийнът да бъде с голям хедруум

 

Според  моя скромен опит и нещата на които свиря или съм имал време да тествам дългосрочно - така наречения чист хедруум  аз съм го постигал главно в 2 направления:

 

1. Минимум 4 крайни лампи  - задължително американски лампи (el 34 и подобни нямат търсения поне от мен хубав клиин)

Добър принцип, от който винаги има изключения:

 

Аз вече не се намесвам в подобни теми, тъй като субективното възприятие на тема звук винаги е различно - но според мен, въпреки ограничението в началото на темата - най-добрия вариант е една разходка до София, вкл. и на два или три пъти, ако се наложи. Инвестицията не е малка, а добрият усилвател е не по-малко важен от добрия инструмент, доколкото и той се явява такъв също.

А и разходката ще е с приятна и полезна цел все пак :)

Успех.

  • Like 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ е, туй е перверзия ;)

Всеизвестен факт е, че най-добрия хай-гейн за Металика се получава с Metal Zone в чистия канал на Bugera.  :whistle:

Редактирано от G.Varbanov
  • Like 5
  • Haha 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както се казва ако metalhammer e 5881 маняк, synchu е ел 34 маняк :)

 

synchu  и на мен el 34 ми отнесоха главата във оригинален Vintage JTM 45  ама после същия чифт ламби в каквото и да ги забучих нямаше нищо общо.

То всичко е комплексно.

 

Моjo-to  на vintage техниката е ... абе не е за тая тема.

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно от моите любими комбота е Marshall JTM30 / JTM60(но не 3х10'' варианта). Според мен, много приятен амп, и на тихо, и на усилено. Разбира се, много хора не харесват много диодната секция в него, но на мен лично ми допада като звук.

 

Не знам обаче, дали би паснал на естетическите очаквания на автора. Иначе, на старо се намира, мисля, на удобна предвид посочения бюджет цена.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.