Jump to content
Българският форум за музиканти


Black Bird

Recommended Posts

MDMACORP:А има ли книги на български за кюбейс ?Аз вчера обиколих доста книжарници и не намерих. 

 

:stop: ееее къде ти....

:cheers:

Редактирано от mid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;)ЗА КНИГАТА НЕ СЪМ Я СРЕШАЛ В НЕТА. ИМА Я В КНИЖАРНИЦИТЕ НА 25 лева! :cheers:

абе къде ти... :stop:

не се бъзикай

книга за CUBASE SX3 в бг и на английски няма(ако си я поръчаш има: 90$ с доставката)..камоли на български ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам проблем с Кубейса. Значи, първо аз не съм много навътре с тази програма, защото тя е доста сериозна. Но проблемът ми е следния: Записвам някакъв глас с китарата(независимо, дали с микрофон, или китарата е директно свързана с компа) и после като се опитам да правя двугласие, да запиша и втория, не става. Винаги има някакво закъсняване на втория глас. Свиря го едно към едно правилно и без да избързвам или закъснявам. Каквото и да се опитвам да свиря, винаги има някакъв дилей. Един приятел ми каза, че самия кубейс така си го прави, защото имало някакво разминаване и ми трябва някакъв драйвър да инсталирам за това. Но не разбрах какъв точно. Та се надявам някой от вас да помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами най-напред кажи с каква карта си, с каква операционна система, както и с коя версия на кюбейс.

 

Така, както го описваш, най-вероятно е проблем с латенцията на картата. Ако е това - решенията са две:

 

1. Картата ти поддържа необходимата латенция, но няма необходимите драйвери

 

Решение: Инсталираш Asio4All или KX, след което отиваш в Device Setup на кюбейса и оттам на VST Multitracking задаваш новия драйвер.

 

2. Картата ти не поддържа достатъчно ниска латенция.

 

Решение: Купуваш си нова карта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами малко ламерско, но незнам каква точно ми е картата, Ако има начин, кажи ми да проверя, а иначе Кубейса ми е 1.0.6, а Уиндоуса ми е XP там с Service pack 2 мисля, че той покрива нещата само за картата незнам.

Редактирано от Janick_Gers
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, само да кажа, направих го това с този драйвър. И вече няма никакъв дилей, обаче като записвам звука адски много пращи. Дори звука на метронома пращи. Някой знае ли как да го оправя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A, успях да се справя и с този проблем, благодаря, че все пак ми дадохте началния тласък, но ще напиша как махнах пращенето, защото може някой друг също да е имал този проблем. Та вече дилея го няма, но има едно пращене, което махнах - Devices->Devices setup, после отворих самия Аsio драйвър от там Buffer size го дигнах малко и това оправя звука, дигнете го на минимум, така че да се оправи звука, но не много защото пробах и ми се рестартира компа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да рестартира се, предполагам съм дигнал нещо доста и звуковата карта не може да го поддържа и за това се е получило така. А иначе сега имам още един проблем :D Като искам да експортна нещо в друг формат и има записани повече от 1 китара ми иска да сложа някви десни и леви локатори, къде са и как да ги сложа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ти памет! Вдигни още буфера, не може да ползваш повече от един vst плъгин и да искаш резултат без да заделиш памет. Ако латенсията се увеличи прекалено много, ти трябва и процесор, това е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересува ме някой вързвал ли е в Кюбейс (през ИНСЪРТ-ите) външен хардуерен ефект ?

Конкретно ме интересува ако това може да стане през S/PDIF IN/OUT на аудиокартата/сърфейса.

Питам защото искам да ползвам хардуерни ефекти. Тия дни най-накрая навързах и синхронизирах коректно цялата периферия която имам, а с нея и софтуера за звукозапис.

Така че, вече е готова за ползване през INSERT-ите. Но ме интересува ако това може да се рутира през дигиталните S/PDIF входове/изходи и ако някой вече работи по този начин и има опит?

 

Всяка информация ще ми е полезна и благодаря предварително!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм правил руутинг конкретно през дигитален изход, но не виждам причина да не може, стига асио да има директен достъп до спдиф-а, а тия неща си зависят строго от интерфейса който ползваш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как си ги ползвал?

 

На мен ми е интересно следното - искам да ползвам инсъртите за външен хардуерен ефект.

Но по-важното за мен е - не в реално време. Т.е. - искам да запиша един трак без ефекти - и после да си избера ефект от външен хардуерен модул и да сложа ефект.

Сега като си мисля - може би ще се наложи да се изкара DRY сигнала през някой AUX, и после да се върне и запише само WET сигнала на отделен трак.

Някакво по-добро предложение и решение има ли ? :curse:

 

А иначе интерфейса е TASCAM FW-1884 - ако това ще помогне с нещо ...

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвах по едно време един цифров ревърб (V-Verb Pro 24/96) по този начин. Той е с AES/EBU интерфейс, който поддържа и pro и consumer ниво на сигнала - т.е. или AES/EBU или SPDIF. Звуковата ми карта също поддържа и двата формата, така че връзването не беше никакъв проблем.

 

Значи процедурата е следната:

 

1. Вързваш външното устройство, така че SPDIF out на картата да е към неговият SPDIF in и съответно SPDIF out на устройството към SPDIF in на картата.

2. В Cubase избираш "Devices/VST Connections" (или по-просто - F4)

3. Дефинираш в External FX нов външен ефект (примерно ще го кръстим "V-Verb Pro")

4. Назначаваш му съответните SPDIF In L/R и SPDIF Out L/R за return/send. Нещо такова:

 

external_fx.jpg

 

5. Ползваш си го както ползваш VST ефекти - т.е. можеш да го слагаш или като Insert или като Send.

 

external_fx_usage.jpg

 

Една важна подробност - ако щракнеш с десният бутон върху ефекта който си дефинирал (Devices/VST Connections/External FX) се появява контекстно меню, което съдържа "Check User Delay" - тази опция ти дава възможност да накараш Cubase сам да изчисли каква трябва да бъде компенсацията заради забавянето във външният ефект.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еееее, Ники!! Мерси много пич!!

 

:dance::):):dance::)

 

Това решава всичко за мен. Веднага ще опитам! :):happy:

 

А ако си във Варна - се обади и да почерпя!

 

Още веднъж - мноооооооого благодаря!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.