Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Уелкъм и от мен :) Рокет дуото е доста сериозна машинария и много се радвам че ще имаме съфорумец с подобен калибър оборудване! Като дойде, протоколирай и пиши как е, със сигурност ще е любопитно на всички.

За дистрибутора - все още не съм 100% убеден че има косъм от еднорог в него. Може би уцелих технология с която става добре, но да идва от джуркането и тамперирането. Със семейството от Домани си говорихме по повода и те ползват дистрибутор тип тампер само за единичните кафета. Май ще пробвам и един такъв. Успех и да пишеш като кацнат ракетите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравейте :-)

Ами тя всъщност машината дойде, чакам кафемелачката и дистрибутора. Ама сърце юнашко не трае, пробвах я със смляно от Дедика-мелачката кафе. Както и очаквах, нищо не стана. Изтича бързо, вкус никакъв, и то при зверско тампиране. Така че CyberGene въобще не ме е подвел. Просто Делонги са си произвели кафемелачка за непретенциозните машинки с крема-диск и това е. Ще се чака Рокет-мелачката от Италия, няма как. Има един въпрос обче, който не ми дава мира :-) Рокет-а има два портафилтъра - със стандартна единична и стандартна двойна цедка. Аз поръчах допълнително и ботъмлес, който е с 16-грамова цедка. Досега като ширпотребител пиех едно кафе от около 50 мл и 7 грама субстанция. Според това, което изчетох, малко хора ползват единичната цедка за нещо, повечето са с двойна и 15-16-17-18 грама смляно кафе за единичен шот в нея. Причината, както казват, била, че се получава много по-качествена напитка, отколкото с единична цедка. Аз бих искал да ползвам ботъмлеса с примерно 16 грама кафе. Предполагам, че тук във форума има хора, които са преминавали от единична на двойна(че и по-голяма) доза заради смяна на машините, и искам да питам как се усеща ефекта на нещо между двойно ристрето и двойно ристрето лунго(ако има въобще такова:D)? 

Редактирано от Nor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

20190311_165310.thumb.jpg.6bf40818e02c61f1fa8aee2bc04c63fd.jpg20190311_170151.thumb.jpg.c423fed74f5a650b743b2727e8e27e61.jpg20190311_165952.thumb.jpg.b81704b2f7c09fddfcc72493a105b5da.jpgАми, момчета да се похваля и аз :-) Всичко вече е по местата. Упражненията се измериха в ни повече, ни по-малко от 1 килограм кафе :-) 

Оборудването, кафето и напитката.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, два въпроса:

1) Nor, какво ти е впечатлението от комбото и особено от Фаустото?

2) Колко пекарни броите в момента в София: Домани, Коферо, Дъбов, тези са ми ясни. После се появяват някакви Montecristo, Columbus, Chucky’s, Barista Coffee and More... колко са общо? Някой има ли идея?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор на първи въпрос: Машината е доста добра, нищо общо с предишните ми елит, крупс, саеко и делонги(2 бр.). Съвсем различен клас, съвсем различни възможности, и разбира се, съвсем различни пари:greenball:. Имам в момента 3 цедки, и последната седмица ги изредих и трите в експерименти. То написано в нета има много, но често мненията са коренно противоречиви, и човек трябва да експериментира, за да намери истината. Освен ако, разбира се, не се приеме някакво твърдение за истина, и започне да се следва сляпо. PID-ът настроих на 92,75 градуса, фабрично беше на 93,60. Оная арабика от снимката, дето бях я постнал преди, ми дойде кисела, затова купих 1 килограм чиста робуста и ги смесих в съотношение 60:40 в полза на арабиката. Започнах с ботъмлес с единичната цедка. 9 грама, 30 мл. за 25 секунди. Получи се нелошо кафе, въпреки, че според мен тампера опира леко на ръбчето на цедката. После, като попрочетох още малко писания (особено на един господин в другия форум, дето все има меродавно мнение :D) , реших да пробвам с 16 грамовата цедка. 14 грама кафе, 50 мл., за 30 секунди. Хубаво кафе, но ми дойде силно. Имам предвид не като кофеиново съдържание, а на вкус. Резултатът беше същия и с третата цедка, 18-грамовата. Пробвах и ръкохватката с двата чучура, пак с двойна цедка и 14 грама кафе- две кафета, едно за мен, и едно в мивката:D. Честно казано, аз коренна разлика от единичното(с единична цедка) и едно от тези от двойната цедка, не можах да направя. Ако вие ползвате други пропорции за единична цедка, ще се радвам да споделите. Сега-Фаустото. Степлес, може да се настройва изключително прецизно. Получава се така, че, когато се променя едрината на смилане, се променя и количеството, което пуска, и фактически човек първо настройва едрината на смилане, и после количеството. Имам един Latte Art Pen, дето го бях поръчал специално за разбиване на грудки, но почти не се налага да го ползвам. Прекрасна машина, за разлика от делонги мелачката. 

 

Отговор на втрия въпрос не мога да дам, защото живея в Норвегия:) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не пиша нито там, нито тук :D Честно казано толкова много неща се казаха през годините тук, а вече и там има много качествен материал, че не виждам нито с какво мога да помогна, нито да науча. Като за научаването веднага подчертавам, че не е да твърдя, че знам всичко, а че просто това е едно "кафе" в крайна сметка :D Не е рокет сайънс. Докарал съм го да си правя хубаво кафе два пъти на ден... Чак толкова какво да му се втелясвам повече от това, предпочитам и без това малкото си останало свободно време да го прекарвам в свирене, вместо в чак толкова много умуване по кафеджийството :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 20.03.2019 г. at 16:06, jabs написа:

Ама и на мен като ми влезе някоя муха в главата, нямам мира:yes:Ще напиша докъде съм я докарал, пък ако някой се интересува, после да пита как вървят експериментите:) Както бях написал, не смея да твърдя, че безпогрешно ще различа шот от единична цедка от шот от двойна с два чучура:D. Пробвах двойната с 14 грама, става хубаво (и красиво) кафе, но трудно за пиене, поне за мен. Така че, реших да се позанимавам с оригиналната "Rocket" единична цедка, с 9 грама кафе. Почти в 99% от случаите получавам това от снимката, което хич, ама хич не ме кефи. Поразрових се из нета, видях другите какво ползват, и поръчах после три цедки- IMS E61 "The Single", Decent 10 gr. и Marzocco Standard Single- 7/9 gr. Другата седмица до края предполагам, че ще са дошли и трите и ще мога да оформя някакво мнение. Единствено не знам дали за това марзоко задължително ще ми трябва тая дебелостенната фуния и 41 mm тампер. Хай със здраве:)

 

 

rocket.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

На дали някой ще ти отговри тук. Просто всички вече минаха в специализирания кафе форум. Там всичко е в отделни теми и като цяло е по-подредено.

Ето например темата аз PID на Silvia -> Инсталиране на PID на Rancilio Silvia v3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Не знам, дали всички са минали натам, или просто никой тук не е слагал PID на такава машина.

Искам да питам съфорумците, като изключим Domani, Columbus и Коферо, в последно време, намерихте ли други места из София, където да се продава интересно 100% Арабика кафе, моносорт или блендове? Питам, защото известно време пия магазински кафета,  бях и малко в чужбина, пих дълго време кафе от френска преса, и сега искам да изчистя машините, и да взема някакво ново интересно кафе, от което да си правя еспресо вкъщи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.