Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)
7 hours ago, CyberGene said:

Е за какво се надуват тези кафе търговци, не виждам смисъл продават кафе не диаманти :)

Редактирано от EspressoH
  • Haha 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евгени, значи пак правилно ми е сработил барометъра :) И аз поддържам тезата че засега от магазините в които съм бил (те всъщност не са много) в Домани имат най-човешко, което ще рече нормално, отношение... В Коферо един младеж първо ме изгледа от главата до петите, после много мразя когато на въпрос се отговаря след 4-5 секунди, като междувременно си пишеш нещо в тефтера примерно... ако си там за да продаваш, не си придавай тежест. Аз също съм търговец и мога да оценя доброто и най-вече искрено отношение и интерес към клиента. Да речем че с годините съм го развил като шесто чувство :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свърши ми кафето миналата седмица и още не беше дошла поръчката ми с новата стока. То в Пловдив една пекарна има и си взех малко да изкарам докато дойде. Ами кисела работа. Е точно затова днес ми пристигна MONSOONED MALABAR Green и BRAZIL IPANEMA YELLOW CATUAI. В събота на тераската като го пекна и съм в играта. Спрял съм се на няколко сорта които много ми харесват и си поръчвам по половинка от такива които не съм пробвал. А и е голям кеф да си го изпечеш и на другата сутрин прясно прясно да си го свариш. Освен това цялата къща мирише на кафе и рокинрол!  :cheers2:

• Like 4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе момчета, ей така от любопитство - вие по колко кафета на ден пиете?

• Haha 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се похваля, че благодарение на EspressoH се сдобих с Gaggia Classic, модел преди 2015, настроена на 9,5 бара. Първи впечатления и директно сравнение със Saeco Poemia:

Без да променям настройките на мелачката още първото кафе стана страхотно. 16-17 g зърна, двойна цедка, умерен tamp, получиха се 50-60 g за 30 s.:

coffee-cup.jpg.31e9cb94b7eeac37fd6dd018d54bef1c.jpg

При гаджията струята е равномерна, напитката тече плавно, за разлика от саекото, където често изтичаше с прекъсване или само от едната страна. Отдавам го на по-ниското налягане и по-голямата глава и цедка.

Самата ръкохватка е масивна и тежка, дава увереност. Цялата машина и ръкохватката се загряват, което според мен допринася за температурната стабилност. И двете машини са с малък бойлер/термоблок и лампичката се случва да гасне по време на екстракция, но гаджията е с по-мощни нагреватели и много по-бързо се възстановява.

При саекото имах напоследък ранно изсветляване при някои кафета, с класика засега цветът е по-добър.

Тестваното кафе - Espresso Vivace -  на вкус е малко по-добро при гаджията,  ще видим и с други сортове. Най-важното за мен е, че очаквам с гаджията да имам много голямо постоянство в качеството, което с досега нямаше как да стане.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
1 hour ago, jabs said:

Абе момчета, ей така от любопитство - вие по колко кафета на ден пиете?

Като стана едно двойно и след обяда едно двойно. Понякога пия и следобеда някакво кафе, ако имам повече работа или нужда от бууст.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като съм вкъщи (уикенд) по 3-4 двойни, а през седмицата само като стана 1 двойно и после през деня ако минавам отнякъде, където е хубаво си взимам.
В офиса кафето ми е отвратително и не ми се пие грам. Мисля да го реша и този проблем :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3-4 двойни ми се вижда стряскащо за всички телесни машинки... ама вие сте младежи, така че ви е разрешено :)  

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има разлика между двойно и двойно ;) 1:2 екстракция (14г-28г) напитка от 100% арабика е нещо, което е силно като вкус, но с доста малко кофеин. Скоро пих някакво Нестле 2 в 1 на жената и ме заболя главата от него, т.е. удари ме. В смисъл ние кафеджиите сме навлезли в някакъв странен "балон" на кафеджийството, който е организиран много повече около пиниза, вкуса, приготвянето, процеса и т.н., отколкото около кофеина като самоцел. Така си мисля де.

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пия по две двойни на ден - ни повече, ни по-малко!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакайте да изясним: 28 е единично, тоест двойно е към 50-60г нали?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под двойно аз имам предвид грамажа на сухото кафе на входа -  8 г. единично, 16 г. двойно. После вече някой си го пускат по-късо - ристрето, други по-дълго и т.н. Аз на 16-18 г. сухо кафе пускам 50 гр. напитка. В повечето заведения например от  8 гр. правят 100 гр. блудкаж в голяма чаша...

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
2 hours ago, CyberGene said:

Има разлика между двойно и двойно ;) 1:2 екстракция (14г-28г) напитка от 100% арабика е нещо, което е силно като вкус, но с доста малко кофеин. Скоро пих някакво Нестле 2 в 1 на жената и ме заболя главата от него, т.е. удари ме. В смисъл ние кафеджиите сме навлезли в някакъв странен "балон" на кафеджийството, който е организиран много повече около пиниза, вкуса, приготвянето, процеса и т.н., отколкото около кофеина като самоцел. Така си мисля де.

Точно. Моите двойни са 18:36 (1:2) или 18:45 (1:2.5) според настроението и кофеиновия кик е чувствително по-слаб от масовото кафе по заведения и офиси. Пия ги заради вкуса най-вече и ме кефи да експериментирам.

Принципно се имам за чувствителен към кофеина, но често се случва да си направя едно двойно еспресо след вечеря и до половин-един час да съм заспал като талпа :)

Откакто се запалих по еспресото вкъщи (3-4 месеца) съм увеличил консумацията и може би съм развил лека "резистентност" към кофеина, но все още като нацеля някое гадно кафе навън или пия 2-3 в офиса ме "раздрусва" по неприятния начин. Това ме кара да си мисля, че няма проблем да си пийвам по повечко качествени кафенца вкъщи.

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
1 hour ago, jabs said:

Чакайте да изясним: 28 е единично, тоест двойно е към 50-60г нали?

Както писа и Skala, единично и двойно са определения за входящото сухо кафе. Единичното е 7-8 грама, двойното е 14-16 грама (знам за доста хора, които стигат до 18, но знам и за такива, които правят 12, например blr).

Времето на екстракция и получената напитка в милилитри (или грамове, за да игнорираме обема на каймака) са свързани. При по-ситно смилане и/или тампериране за еднакво време изтича по-малко кафе и обратно.

Времето на екстракция определя дължината. И там има различни теории, но обикновено по-късите кафета са 20 секунди, докато дългите са до 30 секунди. В последно време съм теглил чертата по средата: 25 секунди.

И тук вече идват вкусовите предпочитания, които определят отношението между грамажа входящо кафе спрямо грамажа получена напитка за дадено време на екстракция. Според някакъв си италиански стандарт, единично нормално кафе е 7г сухо кафе, 30 секунди, 30г напитка. Това е приблизително отношение 1:4. Съвсем логично двойно такова кафе е 14г, пак за 30 секунди и се получават съответно 60мл напитка. С други думи за секунда изтича 1мл при единичните или 2мл при двойните. Съответно "ристрето" (или по-къси варианти) на тези са за 20 секунди, при които се получават съответно 20г за единично ристрето или 40 за двойно ристрето.

При моето Ла Павони по естествени причини с едно натискане на ръчката от горно положение до долно, при наличие на 14г кафе в цедката, падат максимум 30мл вода. Ако искам по-дълго, може да напомпя още веднъж, но не искам. Но обикновено и до 30мл не стигам, а до 28, което всъщност е кръгло съотношение 1:2, което е ново за мен, но всъщност ми харесва повече, отколкото преди. Знам, че доста нови бариста тенденции стигат и до съотношения 1:1, което предполагам е доста гъста боза :)

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пия само единични 8-10 грама и съм се специализирал в правенето им, 2-3 на ден. За съжаление не мога да пия повече, пия само чисто кафе без млечни бози ~ 24ml.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От MDFk
      Ние сме група Metalbolizm, и си търсим барабанист, за да може актуалният ни такъв да премине трайно във вокалист.
      Като цяло се смятаме за "прогресари", макар че имаме хард рочец, хеви метъл, мааалко народни мотиви - смесваме стилове на поразия и не се ограничаваме да вкараме в парче нещо което  ни харесва. Парчетата са авторски, а текстовете (където ги има) са на български. Не са ракетно инженерство, и всеки който има желание би трябвало да може да ги направи без особено усилие.

Примери за творчеството ни:

Ангажираността е по-скоро лека - обикновено правим репетиция веднъж седмично, но имаме за цел да преминем в режим, който ни позволява да сядаме и само да мислим аранжименти, на компютър и т.н., за развиваме чакащите заготовки за парчета.
      Имаме идеи за живи изпълнения, но не са приоритет поради натоварените житейски програми на бандюгите.

Нямаме претенции към човека за опит; по-скоро за хъс - желание за свирене, и да му харесва схемата на която действаме (основно свирене за кеф, без бесни амбиции за лайвове). Разбира се, различаването на краш от фус, неклатенето на темпо и познания по неравноделните ритми е разумен минимум.

При желание, пишете тук, на ЛС, или най-добре на съобщение на https://www.facebook.com/metalbolizm .

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.