Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

6 hours ago, CyberGene said:

Всъщност грамове са това, не милилитри, те нали са уж едно и също

Всъщност 1 ml чиста вода тежи точно 1 грам при 4 градуса на морското равнище. С повишаване на температурата плътността пада, но не кой знае колко много, да речем че при 90 градуса 1 мл тежи към 0,97 грама. Екстрахираното кафе вероятно повишава плътността, така че двата ефекта се канселират взаимно. Каймакът обаче е с много по-ниска плътност защото съдържа много газове. Ако си купиш една малка разграфена чашка (наричат се бехерови чаши и ги има в магазините за лабораторна стъклария) от 100 мл, ще можеш да видиш горе-долу точно какъв обем кафе+каймак отговаря на желаното от теб тегло.

• Like 3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В комбината има разграфени мерителни чашки за кафе -> http://combinabar.bg/bg-bg/category/product/4849330166687597251/

В амазон UK има от другия вид (същите като rattleware shot glass) -> https://www.amazon.co.uk/Rhinowares-Shot-Pitcher-3oz-Handle/dp/B01FAV4DJM

Редактирано от Coffee

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Придържането към грамове върши работа, да не откачаме, че и без това работата не е на добре :)

• Like 2
  • Thanks 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неделя е, да не забравим да почистим машините :).

Колко често почиствате срещу котлен камък и маслени наслоявания от кафе?

Редактирано от EspressoH

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От котлен камък съм чистил веднъж за три години и това е много за водата, която ползвам. Групата и трипътния клапан чистя със "сляпа" цедка и Cafiza веднъж на 2-3 месеца. Резервоарът за вода дезинфекцирам и мия в машината около веднъж месечно, през лятото и по-често. Това е при средно 2 кафета на ден.

Ножовете на кафемелачката не съм чистил още, имам я от три години. Външно чистя всичко поне веднъж седмично за да има вид.

Редактирано от blr

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В София (или поне около центъра, където водата ни доколкото знам идва от планински извори и подобни) сме облагодетелствани, че няма варовик, водата е много мека и на практика не се налага почистване, това го бях чел в някакви форуми за аквариумни рибки - не че разбирам нещо, но за тези хора това явно е важно и те си правят редовни измервания и тестове.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината, почистването с лимонена киселина или специализиран пепарат на базата на лимонената киселина помага за премахване на  наслагвания които водата си образува, различни от котлен камък. Не знам доколко е вярно, но като прекараш малко препарат през водните пътища се получава нещо като дезинфекция :). За маслените си е необходимо да се чисти поне веднъж месечно, защото се натрупват навсякъде глава, трипътен вентил. Мелачката с четка и прахосмукачка когато се сетиш.

Редактирано от EspressoH

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дезинфекция с лимонена киселина не може да има. При продължително застояване на вода при ниски температури се образува т. нар. "slime" , т.е. едно лигаво наслояване, което е на биологична (бактериална) основа, но то няма нищо общо с твърдостта на водата и не се почиства с лимонена или винена киселина.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А този slime само при ниски температури ли се образува, т.е. в контейнера със студена вода? Предполагам, че горещата вода убива бактериите и не позволява да се образува?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко оффтопик - част от машинките в румънския магазин.

IMG_9339.jpg

Прекарах вчера повече от два часа със собственика, доста интересна персона. Бивше IT, преминало към бизнеса с кафе и консумативи. Напълни ми главата с информация която ще се опитам да смеля и споделя, малко като на папагал рецитация ще се получи... 50% от казаното честно не го схванах, че и английския му не е много на ниво. Иначе има сравнително добри складови наличности, всички актуални модели на Rocket и повечето на Bezzera. Rocket са в едни кашони с фабрични стикери, които се разрушават при отваряне и имаше само една експозиционна. Доста аксесоари, тампери и прочие. Ако някой се интересува и има път към Букурещ, ще му дам координатите. Той самия е човека-оркестър - продавач, IT, сервиз, счетоводство :) Самото магазинче е скромно по обем, но пак - доста матрял има събран вътре. Машинката е платена и пътува, оказа се че при покупка без румънско ДДС трябва той да документира доставка до България. Въртях, суках, пазарих се, не кандиса... та си платих едни 80 Евро отгоре и сега чакам TNT. Като наредя кинкалерията, ще се похваля...

Да не съм съвсем оффтопик - каза ми че чистенето със "сляпата" цедка се препоръчвало да бъде на 2-3 дена максимум, иначе трябвало на повече време с препарат, а тогава се разрушавала някаква смазка и трябвало ръчно да се остави нова смазка на нещо си... blr споменава горе че чисти със "сляпата" цедка на 2-3 месеца?

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Blr e със соленоид при теб доколкото се подразбира ще е с механични лостове/клапани Е61 и там на валовете се слага силиконова смазка, която трябва да се подновява от време на време. Препаратите за почистване на маслени настоявания премахват и смазката постепенно.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хич не са ми ясни тези неща - валове, трипътни клапани и такива чудеса. На моето La Pavoni, предвид, че липсват повечето такива неща, налага ли се някаква специфична поддръжка, освен от време на време вода с оцет срещу варовик?

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хич не са ми ясни тези неща - валове, трипътни клапани и такива чудеса. На моето La Pavoni, предвид, че липсват повечето такива неща, налага ли се някаква специфична поддръжка, освен от време на време вода с оцет срещу варовик?
Е то твойта е опростена почти до тенджера под налягане, което не значи че не прави хубаво кафе :). Колкото повече модули, толкова повече подръжка.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

• Like 1
  • Haha 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, CyberGene написа:

На моето La Pavoni, предвид, че липсват повечето такива неща, налага ли се някаква специфична поддръжка

Внимавай като добавяш вода. Трябва машината да е студена, понеже ако е топла и под налягане, още при отварянето ще се жигосаш. Освен това,  ако се сипва студена вода при загряла машина, може да се стресира нагревателя и да се повреди.

Иначе чистене с blind филтър с вода на няколко дни. С препарат може и 1 път месечно (зависи от ползването). За котления камък пак си зависи от водата и ползването. Препоръчват поне 1 път на 6 месеца. За E61 се сменя и уплатнение, като там препоръчват да се сменя на 3-4 месеца. При моята не беше сменяно с години и беше се втвърдило. Не пускаше вода, но въпреки това реших да го сменя (вероятно ще ги сменям поне на 6-9 месеца или ако прави проблем и е за смяна).

Като цяло не е добре да се ползва оцет/лимонена киселина, понеже можело да остане като вкус и има вероятност да повредят уплътненията. Има препарати за почистване по 2-3 лв (примерно в кауфланд) и с тях би трябва да е по-добре.

Редактирано от Coffee
  • Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, аз по принцип не обичам чак толкова да робувам на техниката, за късмет на тая машинка няма и особено нужда, особено като е и мека водата в София, така че май просто ще си правя кафе. Иначе аз след всяко кафе пускам вода през групата и после забърсвам с хартия душа, за да не остава кафе. Уплътненията ако се налага да се сменят някой ден, ще си кажат :D 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От MDFk
      Ние сме група Metalbolizm, и си търсим барабанист, за да може актуалният ни такъв да премине трайно във вокалист.
      Като цяло се смятаме за "прогресари", макар че имаме хард рочец, хеви метъл, мааалко народни мотиви - смесваме стилове на поразия и не се ограничаваме да вкараме в парче нещо което  ни харесва. Парчетата са авторски, а текстовете (където ги има) са на български. Не са ракетно инженерство, и всеки който има желание би трябвало да може да ги направи без особено усилие.

Примери за творчеството ни:

Ангажираността е по-скоро лека - обикновено правим репетиция веднъж седмично, но имаме за цел да преминем в режим, който ни позволява да сядаме и само да мислим аранжименти, на компютър и т.н., за развиваме чакащите заготовки за парчета.
      Имаме идеи за живи изпълнения, но не са приоритет поради натоварените житейски програми на бандюгите.

Нямаме претенции към човека за опит; по-скоро за хъс - желание за свирене, и да му харесва схемата на която действаме (основно свирене за кеф, без бесни амбиции за лайвове). Разбира се, различаването на краш от фус, неклатенето на темпо и познания по неравноделните ритми е разумен минимум.

При желание, пишете тук, на ЛС, или най-добре на съобщение на https://www.facebook.com/metalbolizm .

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.