Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

6 hours ago, CyberGene said:

Всъщност грамове са това, не милилитри, те нали са уж едно и също

Всъщност 1 ml чиста вода тежи точно 1 грам при 4 градуса на морското равнище. С повишаване на температурата плътността пада, но не кой знае колко много, да речем че при 90 градуса 1 мл тежи към 0,97 грама. Екстрахираното кафе вероятно повишава плътността, така че двата ефекта се канселират взаимно. Каймакът обаче е с много по-ниска плътност защото съдържа много газове. Ако си купиш една малка разграфена чашка (наричат се бехерови чаши и ги има в магазините за лабораторна стъклария) от 100 мл, ще можеш да видиш горе-долу точно какъв обем кафе+каймак отговаря на желаното от теб тегло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В комбината има разграфени мерителни чашки за кафе -> http://combinabar.bg/bg-bg/category/product/4849330166687597251/

В амазон UK има от другия вид (същите като rattleware shot glass) -> https://www.amazon.co.uk/Rhinowares-Shot-Pitcher-3oz-Handle/dp/B01FAV4DJM

Редактирано от Coffee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неделя е, да не забравим да почистим машините :).

Колко често почиствате срещу котлен камък и маслени наслоявания от кафе?

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От котлен камък съм чистил веднъж за три години и това е много за водата, която ползвам. Групата и трипътния клапан чистя със "сляпа" цедка и Cafiza веднъж на 2-3 месеца. Резервоарът за вода дезинфекцирам и мия в машината около веднъж месечно, през лятото и по-често. Това е при средно 2 кафета на ден.

Ножовете на кафемелачката не съм чистил още, имам я от три години. Външно чистя всичко поне веднъж седмично за да има вид.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В София (или поне около центъра, където водата ни доколкото знам идва от планински извори и подобни) сме облагодетелствани, че няма варовик, водата е много мека и на практика не се налага почистване, това го бях чел в някакви форуми за аквариумни рибки - не че разбирам нещо, но за тези хора това явно е важно и те си правят редовни измервания и тестове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината, почистването с лимонена киселина или специализиран пепарат на базата на лимонената киселина помага за премахване на  наслагвания които водата си образува, различни от котлен камък. Не знам доколко е вярно, но като прекараш малко препарат през водните пътища се получава нещо като дезинфекция :). За маслените си е необходимо да се чисти поне веднъж месечно, защото се натрупват навсякъде глава, трипътен вентил. Мелачката с четка и прахосмукачка когато се сетиш.

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дезинфекция с лимонена киселина не може да има. При продължително застояване на вода при ниски температури се образува т. нар. "slime" , т.е. едно лигаво наслояване, което е на биологична (бактериална) основа, но то няма нищо общо с твърдостта на водата и не се почиства с лимонена или винена киселина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А този slime само при ниски температури ли се образува, т.е. в контейнера със студена вода? Предполагам, че горещата вода убива бактериите и не позволява да се образува?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко оффтопик - част от машинките в румънския магазин.

IMG_9339.jpg

Прекарах вчера повече от два часа със собственика, доста интересна персона. Бивше IT, преминало към бизнеса с кафе и консумативи. Напълни ми главата с информация която ще се опитам да смеля и споделя, малко като на папагал рецитация ще се получи... 50% от казаното честно не го схванах, че и английския му не е много на ниво. Иначе има сравнително добри складови наличности, всички актуални модели на Rocket и повечето на Bezzera. Rocket са в едни кашони с фабрични стикери, които се разрушават при отваряне и имаше само една експозиционна. Доста аксесоари, тампери и прочие. Ако някой се интересува и има път към Букурещ, ще му дам координатите. Той самия е човека-оркестър - продавач, IT, сервиз, счетоводство :) Самото магазинче е скромно по обем, но пак - доста матрял има събран вътре. Машинката е платена и пътува, оказа се че при покупка без румънско ДДС трябва той да документира доставка до България. Въртях, суках, пазарих се, не кандиса... та си платих едни 80 Евро отгоре и сега чакам TNT. Като наредя кинкалерията, ще се похваля...

Да не съм съвсем оффтопик - каза ми че чистенето със "сляпата" цедка се препоръчвало да бъде на 2-3 дена максимум, иначе трябвало на повече време с препарат, а тогава се разрушавала някаква смазка и трябвало ръчно да се остави нова смазка на нещо си... blr споменава горе че чисти със "сляпата" цедка на 2-3 месеца?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Blr e със соленоид при теб доколкото се подразбира ще е с механични лостове/клапани Е61 и там на валовете се слага силиконова смазка, която трябва да се подновява от време на време. Препаратите за почистване на маслени настоявания премахват и смазката постепенно.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хич не са ми ясни тези неща - валове, трипътни клапани и такива чудеса. На моето La Pavoni, предвид, че липсват повечето такива неща, налага ли се някаква специфична поддръжка, освен от време на време вода с оцет срещу варовик?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хич не са ми ясни тези неща - валове, трипътни клапани и такива чудеса. На моето La Pavoni, предвид, че липсват повечето такива неща, налага ли се някаква специфична поддръжка, освен от време на време вода с оцет срещу варовик?
Е то твойта е опростена почти до тенджера под налягане, което не значи че не прави хубаво кафе :). Колкото повече модули, толкова повече подръжка.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, CyberGene написа:

На моето La Pavoni, предвид, че липсват повечето такива неща, налага ли се някаква специфична поддръжка

Внимавай като добавяш вода. Трябва машината да е студена, понеже ако е топла и под налягане, още при отварянето ще се жигосаш. Освен това,  ако се сипва студена вода при загряла машина, може да се стресира нагревателя и да се повреди.

Иначе чистене с blind филтър с вода на няколко дни. С препарат може и 1 път месечно (зависи от ползването). За котления камък пак си зависи от водата и ползването. Препоръчват поне 1 път на 6 месеца. За E61 се сменя и уплатнение, като там препоръчват да се сменя на 3-4 месеца. При моята не беше сменяно с години и беше се втвърдило. Не пускаше вода, но въпреки това реших да го сменя (вероятно ще ги сменям поне на 6-9 месеца или ако прави проблем и е за смяна).

Като цяло не е добре да се ползва оцет/лимонена киселина, понеже можело да остане като вкус и има вероятност да повредят уплътненията. Има препарати за почистване по 2-3 лв (примерно в кауфланд) и с тях би трябва да е по-добре.

Редактирано от Coffee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, аз по принцип не обичам чак толкова да робувам на техниката, за късмет на тая машинка няма и особено нужда, особено като е и мека водата в София, така че май просто ще си правя кафе. Иначе аз след всяко кафе пускам вода през групата и после забърсвам с хартия душа, за да не остава кафе. Уплътненията ако се налага да се сменят някой ден, ще си кажат :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.