Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

4 hours ago, blazarov said:

По тази тема мога да препоръчам клиповете и статиите на Barista Hustle - много систематични анализи и обяснения. Особено тези двете

Мерси, ще ги гледам задължително. От доста време ме интересува темата за пропорциите - грамаж на зърна -> време на екстракция -> грамаж-напитка. Като дойдат новите техники (ръчната Ла Павони и ръчна мелачка), мисля да поекспериментирам повече, защото досега винаги съм пил 14г - 20 секунди - 40мл, но гледам, че модата влече към още по-големи пропорции, достигащи до 18-20г кафе при напитки, стигащи до 30мл. То това ще е направо като мармалад за мазане :D Върти ми се в главата, че повечето такива "моди" идват от американските бариста, докато италианците са много по-консервативни. Преди месеци бях писал в темата, че това, което открих за италианския стандарт е:

7г - 30 секунди - 30мл (единично нормално)

7г - 20 секунди - 20мл (единично ристрето)

14г - 30 секунди - 60мл (двойно нормално)

14г - 20 секунди - 40мл (двойно ристрето)

От друга страна, кафето драстично се промени след преминаване от кремадиск на нормална цедка при едни и същи такива пропорции (най-малкото без кремадиск за същите пропорции се наложи да смилам доста по-ситно, за да изтича за същото време). Кафето стана много наситено, плътно, почти с привкус на горчив бадем, с много каймак, а не с пяна.

От тая гледна точка подозирам, че преминаване сега към ръчна лостова машина (за Ла Павони всички пишат, че носи на по-ситно смилане от нормална машина с помпа) ще даде отново някакво отражение, вероятно в още по-наситен вкус. Нямам търпение да експериментирам, макар че не си правя илюзии, че още отначало ще се получат нещата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още едно леко необичайно клипче от мен на тема единични шотове с по 8 грама и имат ли те успех и повтаряемост, за експеримента използвах две напълно различни машини от начален клас Гаджия Класик и Ранчилио Силвия. Не съм мерил точни времена и пропорции, но се вижда че кафето става прилично , даже Класика извади тигрова окраска, не случайно се казва класик :).

Цедките са единични събиращи до 10 гр. от по 6лв бройката.

 

 



 

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също от личен опит мога да потвърдя, че единичния портафилтър е с изначално компрометиран дизайн (заради коничната форма) и в общи линии прави посредствено кафе. На моята Бразилия съм установил че 18 грама кафе са перфектното количество за ристрето допио (20тина секунди за 20-25 мл шот). Имам нормален и bottomless портафилтър и с двата резултатът е перфектен на вкус (аз не мога да направя вкусово разлика между двата шота). Според мен основното е по-скоро да имаш хубаво кафе (задължително току що смляно), да си загрял и подсушил групата, портафилтъра, кафето да е с консистентен грайнд и коректна текстура (едрина на частиците) за конкретната машина. За горещата и подсушена чаша с яйцевидно дъно няма да казвам, защото тя се подразбира. Това направено ли е - няма как да не стане хубаво кафето.

Редактирано от SethPlate
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

26 minutes ago, SethPlate said:

Аз също от личен опит мога да потвърдя, че единичния портафилтър е с изначално компрометиран дизайн (заради коничната форма) и в общи линии прави посредствено кафе.

На Бразилия клуб единичното кафе е мисия невъзможна, което е абсолютно нормално защото набиваш 15 бара върху таблетката. Защо са спестили навремето регулатора за налягане остава загадка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми беше сутришното кафе без да се престаравам по никакъв начин даже и подложка на чашката не съм сложил и кафето пада доста отвисоко.
 


Кафето ти е екстра! Обаче машината е направо върха!

Wega Mininova classic?

Живот и здраве ако се подредят звездите догодина по това време ще имам повече място в кухнята и нещо такова или аналогичен Rocket примерно ще ми носят голямо удоволствие всеки ден :)
Поздравления за сетъпа и си пожелавам и на мен подобно бижу!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, EspressoH написа:

Още едно леко необичайно клипче от мен на тема единични шотове с по 8 грама и имат ли те успех и повтаряемост, за експеримента използвах две напълно различни машини от начален клас Гаджия Класик и Ранчилио Силвия.

Може ли да тестваш дали bottomless ръкохватката от Rancilio Silvia става на wega-та с E61?

На моята Grimac Mini ще й поръчвам bottomless ръкохватка и гледам размерите в сайта bluestarcoffee.eu за Grimac ръкохватката и fins "перките" са по-дебели и се чудя дали ще стане. Ръкохватката за Rancilio Silvia уж е с по-правилни размери. Машината е доста старичка, но уж е стандартна E61 (с тази разлика, че е със бутон/соленоид, вместо нормалната ръчка).


Също така ме притеснява вътрешния диаметър - на всички bottomless ръкохватки в този сайт го пишат 58.7мм, а при двете ръкохватки който имам към машината, вътрешния диаметър е малко над 61мм. Може би са мерили долния отвор, но тогава е трябвало да напишат, че това е размер F на снимката. Външните размери съвпадат.

Прилагам снимка, за да се онаглади:

http://www.bluestarcoffee.eu/ekmps/shops/gtyman/images/gaggia-naked-portafilter-[3]-2785-p.jpg

Grimac  Naked Portafilter  - Straight Fins

A.82mm Width inc fins
B.73mm Width
C.58.7 mm Internal width

G.6.8 mm - 6.4mm Fin height 
H.27.2mm Fin width

Rancilio Naked Portafilter - Straight Fins

A.82mm Width inc fins
B.73mm Width
C.58.7 mm Internal width

G.5.6mm  Fin height 
H.27.mm  Fin width

При моите ръкохватки размерите са - Straight Fins

A.82.7mm Width inc fins
B.73.5mm Width
C.61.6 mm Internal width

G.6.3 mm - 5mm Fin height (в средата 5.6mm)
H.26.5mm Fin width

И най-краня въпроса. Дали ръкохватката за Rancilio ще пасне на тази E61? При повечето май пасва и няма проблеми. Може би ще трябва да измеря и някакви вътрешни размери по самата E61.

 

Редактирано от Coffee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Rancilio Silvia е напълно съвместима с E61 като ръкохватка, това го намирам за голям плюс при бъдещи надграждания. Е61 ръкохватка не става за Бразилия, Гаджия.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И да довърша моите експерименти на тема единично кафе, днес изтупах от праха Клуба(Бразилия). За съжаление за този куц стандарт нямам бездънна ръкохватка. Използвам 8г кафе и същите филтри като при предишните машини. Екстракцията не е идеална, но шота си е приемлив, дето се казва навън ще ви сервират къде по смотан бъркоч :). Поради голямото налягане е налице залепване на таблетката(късен старт) и пулсиране на изходящата струя. Това е първия опит както и предишните пъти между впрочем, ако се постарае човек със сигурно стават нещата и с Бразилиите.

 

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора за ръкохватката. Тези дни ще си поръчам.

И при мен струята така пулсира, но мисля, че е от по-високата температура. Пресостата е нагласен на около 1.5 бара и му чупих врътката като се опитах да го намаля (има нещо като лак, за да не се върти). Бях пробвал и с клещи, но мястото е малко и няма къде да хванат и истърват и така го оставих.

Пречи ли нещо, че бойлера е на 1.5 бара, оствен това че трябва да правя по-дълъг cooling flush и хабя вода? Ако машината стой повече време и трябва около 25-30сек (около 200мл) cooling flush. Струва ми се, че като цяло температурата е по-висока от колкото трябва, дори и след cooling flush. Мерих температурата с мултиметър под screen-а и температурата на водата беше над 95-96 и то след като водата се успокой и почти не пада по-надолу (може и да не съм я измерил много добре).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес дойде ръчната мелачка Kinu M47. В офиса само я разглобих и я изучавах. С ръка на сърце мога да кажа, че никога не съм виждал изделие от метал, което е изработено с толкова високо качество и прецизност! Това е за мен прословутата немска прецизност :) Това трябва да се види, на снимки и клипче не може да се разбере. Повърхността на метала, усещането от въртенето, кликовете на настройката (между другото безстепенни, като кликовете са само на деленията, а при пълно завъртане до опиране на ножовете застава точно на 0), контейнерът, който залепва с магнит за долната повърхност... Просто е премиум усещане! Сега се прибрах и я настроих на точна степен за утре сутрин, изхабих 4 кафета, за да установя, че всъщност позволява много прецизна настройка с голям ход, аз съм свикнал на Евриката да въртя почти минимално. Конкретно за Еспресо Виваче направих от най-затегната позиция три пълни оборота развиване + 15 деления (до цифра 3), за да получа 14г - 20с - 40мл. Самото кафе е изключително хомогенно смляно и липсват бучки. Смля се доста по-бързо от Хариото ми едно време, без да има моменти, в които запецва, както ставаше там. Опитах няколко глътки - може и да си внушавам, но като че ли е по-вкусно и има повече каймак. Самото изтичане също стана като по учебник - първо изби равномерно по цялата повърхност, след което се събра в средата. За утре съм готов :) Нямам думи да опиша колко качествена мелачка е това. Бих я препоръчал по всякакъв начин :) Сега чакам La Pavoni и приключението започва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен над 1,4 бара е твърде много за налягане в бойлера на HX. Моите правят цикъл между 1.1-1.3 бара и съм доволен. Има различни тенденции за това налягане, някои го държат на 1.1 бара примерно. Налягането си е пряко свързано с температурата на водата/парата в бойлера.

Честита ръчна мелачка, не са за подценяване както писах по назад и аз си въртя с кеф моята :)

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, CyberGene написа:

С ръка на сърце мога да кажа, че никога не съм виждал изделие от метал, което е изработено с толкова високо качество и прецизност

Под едно youtube видео (озаглавено Kinu M47 Tutorial) някой коментира, че не разбира едната част как се захваща и му отговарят, че всичко пасва точно понеже "The build tolerance of the grinder is 0.02mm as per manufacturer." Ще е доста впечатляващо ако найстиа мелачката е направена с толеранс 0.02mm.


Ако може тези дни направи клипче да видим как се справя новата мелачка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи,

а) първо ме зарибихте и вкарахте в грешния път и

б) второ никой не рачи да отговори на някой от вероятно newbie въпросите ми... :)

Аз понеже съм инат, седнах си на Д-то, четох две седмици де що има в нета, мислих, смятах и накрая поръчах, и другата седмица отивам до Румъния да си взема машината и мелачката. Считам че липсата на отзиви и напътствия дойде в положителен аспект. Сега поне теоретично съм се подковал донякъде :) А за да раздразня малко профи аудиторията тука, споменавам нЕкои съкращения и магически думички които касаят бъдещата машинка: HX, E61, PID, heavy duty insulated copper boiler with auto-refill, boiler and pump pressure gauges. Повече - като дойде. Ако пък успея и да направя кафе на нея... ще се похваля :)

Междувременно си открих в багажника на колата тази играчка, но май ще чакам мелачката и хубаво кафе за по-сносен резултат...

IMG_9296.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно нещо сериозно си поръчал, честито! А мелачката каква е?

Иначе един познат има такава преносима машинка като твоята, прави ни кафета от готово смляно кафе и както може да се очаква не се получи добре, но после купихме ESE дози (бяхме в Италия тогава, ако това би могло да има отношение за качеството на дозите и колко са били пресни) и с тях се получи прилично кафе като за нещо толкова малко и преносимо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.