Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Еее, сега пък 15 дни. Пил съм и в деня на изпичането, когато съм бил на зор. Вярно, една идея по-безвкусно е и има лек аромат на препечен хляб, но на другия ден всичко си идва на мястото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Амне точно, аз си изчаках 7-8 дена съвестно (5 бяха според инструкцията че го взех печено същия ден). После си смърдеше здраво. А сега е много меко и балансирано...

В тая връзка, аз съм доволен от следното: откакто взех машинката не съм близвал купешко кафе в заведение. Демек пия много по-малко кафета на ден, едно че и чичо доктор така настоява. Въобще, позитивен ефект :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе пичове,

Можете да ме обявите за албански реотан, обаче чак сега седнах и сметнах наум:

- едно добро, качествено кафе (Домани, Дъбов, etc) - 16 лева / 250 гр / 25 кафета при 10 гр/кафе = 0,64 лв/кафе

- неспресо или подобни капсули, забравих какви имахме точно преди - 12 лева / 16 капсули = 0,75 лв/кафе 

- Йемен - 38 лева / 250 гр. или = 1,52 лв/кафе

- заведение (85% от случаите шит в чаша) примерно 2,00 лв/кафе

Баси якото. Като не пия вече навън кафета пестя здраво. Скоро със заделените пари ще си купя ново Гиби Къстъм :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Син пита баща си:
- Тате, може ли да върна бутилките от снощи, за да купя хляб?
- Може. То, ако не съм аз в тая къща, ще умрете от глад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пиеш капучино, ще спестиш повече. Малко става като онзи виц:

Един се хвали
- Днес тичах след автобуса и така спестих.
Другия му отговаря:
- Другия път вземи тичай след някое такси, ще спестиш повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос към вече миналите по този път!

Усетихте ли съществена разлика във вкуса на кафето при стоковата кошница и при IMS или VST ? А във времето на изтичане при едно и също кафе и грамаж?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно всичко е избягало в новия форум и няма кой да отговори.

По принцип казват, че има разлика в кафето. Екстракцията била по-равномерна. По спомен по-назад в темата, потребител със Silvia и с кошница VTS каза, че имало съществена разлика. В youtube има доста клипове със сравнения.

Аз имам единична и двойна кошница на IMS, но ползвам основно единичната. Тя обаче е различна от обикновените единични и затова не мога да направя пряко сравнение с нормална единична. Идеята на единичната на IMS е да прави кафе с екстракция като на двойна кошница, без обаче да се променя съществено едрината на смилане на кафето (при обикновените единични, едрината на смилане за единично кафе трябва да е по-ситно отколкото при двойна доза). Доволен съм от кошничката - с нея получавам доста добро кафе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На IMS кошниците (май и VTS с така) са за различно количество кафе. IMS имат 3 размера за единично и 3 за двойно. Зависи колко суровина се ползва. Аз избрах кошници в среден диапазон. Единствената разлика между различните единични кошници е, че кошниците, който са за по-голямо количество кафе са по-дълбоки. Например единичната ми е за 9.5г кафе, но аз редовно си правя 7.5 или 8г кафе и става добре. Така е и при двойните кошници - тези за по-голямо количество са просто по-дълбоки.


Погледай клипове със сравенения и прегледай чуждите форуми. Преди няколко месеца като ги поръчвах така търсих информация.

Сега се сетих, че отначало имах проблеми с единичната цедка. Навсякъде пръскаше и ако ползвах bottomless ръкохватка, трябваше всичко да чистя. След това намалих налягането на машината и се оправи (поне си мисля, че беше от налятането). Когато търсех информация и други хора се затрудняваха с единичната цедка и не можеша да изкарат добро кафе с нея. Когато настройвах едрината на смилане, правех кафе с двойната цедка и когато се получи горе долу добре, после донагласих още малко смилането за единичната цедка.

Казват, че когато се правят двойни и единични кафета с една мелачка, IMS единичната кошница е за предпочитане, защото без променя на едрината на кафето (спрямо смилане за двойно кафе) изкарва прилично единично кафе. При другите видове не е така и трябва да се настройва мелачката и се хаби кафе и време. Ако се пият само единични или само двойни, тогава не е нужна постоянна смяна на степента на смилане и VTS също са добър избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвет: не купувайте кафе на зърна от ЛИДЛ :) За нищо не става.

Едит: момци, има ли някой желаещ за партия за поръчка на румънския Coffee Sensor? При поръчка на две бройки доставката е безплатна.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Момци и евентуално девойки - днес пробвах Kenya AA+ в Домани и макар, че е МАЛКО киселичко, съм силно вЧепетлен  - наистина прекрасен букет от аромати, сякаш вярно плодови, при това, май от моносорт, което е изключително. След него, Вивачето ми се стори някак по-обикновено. Следващия път, ще си взема от Кенията, да видя, как ще стане вкъщи на Класик-а.

 

^ Кое кафе от ЛИДЛ те разочарова - Dallmayr или онова "био" кафето?

Може би половин година и повече (откакто взех мелачка от blr и й турих нови дискове) пробвам да пия магазински кафета на зърна и вече си имам нещо като лична класация, като това, което наистина си става, май засега е само среднопеченото ILLY на зърна, имам нелоши впечатления и от черната Lavazza, дето е 100% арабика. Чиботата там, Милано и Сицилия стайл, не ме впечатлиха, Кимбо-то 100% арабика като че ли все пак става за пиене уж. Не че съм пробвал всички кафета на пазара, но като цяло, според мен, ILLY-то е класи над тях. Вярно, че е към 80 лева килото. И все пак, бутиковите кафета, които пием, мисля, че са поне едно стъпало по-горе, ако не и две-три.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 10/28/2018 at 4:40 PM, CyberGene said:

В момента редувам Zambia AAA и Kenya AA+. И двете са много приятни, като се допълват, понеже замбията е тъмна и възгорчива, докато кенията е по-скоро светла и кисела. Определено много висок клас кафета, които не изпъкват с нещо специфично, но по тази причина биха се харесали на повече хора.

 В тоя ред на мисли, африканските кафета май ми стават любими

 

8 hours ago, Evtim Djerekarov said:

Момци и евентуално девойки - днес пробвах Kenya AA+ в Домани и макар, че е МАЛКО киселичко, съм силно вЧепетлен  - наистина прекрасен букет от аромати, сякаш вярно плодови, при това, май от моносорт, което е изключително. След него, Вивачето ми се стори някак по-обикновено. Следващия път, ще си взема от Кенията, да видя, как ще стане вкъщи на Класик-а.

А така, Кенията е от хубавите кисели, писал съм вече :)

Ти с коя мелачка си от адаша? Евриката ли? С какво я е ъпгрейднал?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ О не, една червена едновремешна малка домашна Бразилия с дискове. По-нисък клас е, но все пак е дискова мелачка. Откакто я взех, не съм купувал мляно кафе, освен по изключение. Няма нищо общо просто.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Евто, сори за късния отговор.

От Лидл си взех май Dallmayr, кафява опаковка. Не че съвсем не става, но не е много убедително. Иначе на мен Кенията ми е номер едно от преди нова година :)

А тука малко лоши новини за кафето...

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 1/10/2019 at 11:06 AM, Evtim Djerekarov said:

^ О не, една червена едновремешна малка домашна Бразилия с дискове. По-нисък клас е, но все пак е дискова мелачка. Откакто я взех, не съм купувал мляно кафе, освен по изключение. Няма нищо общо просто.

Tака де, от "адаша". Смени ли ножовете или ги наточиха? Чувал съм,че стоманените ножове можели да се заточват.

 

ПП: Аз трайно преминах на City Blend от Columbus. Вече повече от половин година друго кафе не е влизало вкъщи. Нищо повече не мога да искам от едно кафе, все едно, че е миксирано и изпечено специално за мен. Само ме е яд в каква кочина превърнаха "Графа", че ми е неприятно да ходя до там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.