Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

7 hours ago, CyberGene said:

 

Е за какво се надуват тези кафе търговци, не виждам смисъл продават кафе не диаманти :)

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евгени, значи пак правилно ми е сработил барометъра :) И аз поддържам тезата че засега от магазините в които съм бил (те всъщност не са много) в Домани имат най-човешко, което ще рече нормално, отношение... В Коферо един младеж първо ме изгледа от главата до петите, после много мразя когато на въпрос се отговаря след 4-5 секунди, като междувременно си пишеш нещо в тефтера примерно... ако си там за да продаваш, не си придавай тежест. Аз също съм търговец и мога да оценя доброто и най-вече искрено отношение и интерес към клиента. Да речем че с годините съм го развил като шесто чувство :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свърши ми кафето миналата седмица и още не беше дошла поръчката ми с новата стока. То в Пловдив една пекарна има и си взех малко да изкарам докато дойде. Ами кисела работа. Е точно затова днес ми пристигна MONSOONED MALABAR Green и BRAZIL IPANEMA YELLOW CATUAI. В събота на тераската като го пекна и съм в играта. Спрял съм се на няколко сорта които много ми харесват и си поръчвам по половинка от такива които не съм пробвал. А и е голям кеф да си го изпечеш и на другата сутрин прясно прясно да си го свариш. Освен това цялата къща мирише на кафе и рокинрол!  :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се похваля, че благодарение на EspressoH се сдобих с Gaggia Classic, модел преди 2015, настроена на 9,5 бара. Първи впечатления и директно сравнение със Saeco Poemia:

Без да променям настройките на мелачката още първото кафе стана страхотно. 16-17 g зърна, двойна цедка, умерен tamp, получиха се 50-60 g за 30 s.:

coffee-cup.jpg.31e9cb94b7eeac37fd6dd018d54bef1c.jpg

При гаджията струята е равномерна, напитката тече плавно, за разлика от саекото, където често изтичаше с прекъсване или само от едната страна. Отдавам го на по-ниското налягане и по-голямата глава и цедка.

Самата ръкохватка е масивна и тежка, дава увереност. Цялата машина и ръкохватката се загряват, което според мен допринася за температурната стабилност. И двете машини са с малък бойлер/термоблок и лампичката се случва да гасне по време на екстракция, но гаджията е с по-мощни нагреватели и много по-бързо се възстановява.

При саекото имах напоследък ранно изсветляване при някои кафета, с класика засега цветът е по-добър.

Тестваното кафе - Espresso Vivace -  на вкус е малко по-добро при гаджията,  ще видим и с други сортове. Най-важното за мен е, че очаквам с гаджията да имам много голямо постоянство в качеството, което с досега нямаше как да стане.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, jabs said:

Абе момчета, ей така от любопитство - вие по колко кафета на ден пиете?

Като стана едно двойно и след обяда едно двойно. Понякога пия и следобеда някакво кафе, ако имам повече работа или нужда от бууст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като съм вкъщи (уикенд) по 3-4 двойни, а през седмицата само като стана 1 двойно и после през деня ако минавам отнякъде, където е хубаво си взимам.
В офиса кафето ми е отвратително и не ми се пие грам. Мисля да го реша и този проблем :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3-4 двойни ми се вижда стряскащо за всички телесни машинки... ама вие сте младежи, така че ви е разрешено :)  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има разлика между двойно и двойно ;) 1:2 екстракция (14г-28г) напитка от 100% арабика е нещо, което е силно като вкус, но с доста малко кофеин. Скоро пих някакво Нестле 2 в 1 на жената и ме заболя главата от него, т.е. удари ме. В смисъл ние кафеджиите сме навлезли в някакъв странен "балон" на кафеджийството, който е организиран много повече около пиниза, вкуса, приготвянето, процеса и т.н., отколкото около кофеина като самоцел. Така си мисля де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под двойно аз имам предвид грамажа на сухото кафе на входа -  8 г. единично, 16 г. двойно. После вече някой си го пускат по-късо - ристрето, други по-дълго и т.н. Аз на 16-18 г. сухо кафе пускам 50 гр. напитка. В повечето заведения например от  8 гр. правят 100 гр. блудкаж в голяма чаша...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, CyberGene said:

Има разлика между двойно и двойно ;) 1:2 екстракция (14г-28г) напитка от 100% арабика е нещо, което е силно като вкус, но с доста малко кофеин. Скоро пих някакво Нестле 2 в 1 на жената и ме заболя главата от него, т.е. удари ме. В смисъл ние кафеджиите сме навлезли в някакъв странен "балон" на кафеджийството, който е организиран много повече около пиниза, вкуса, приготвянето, процеса и т.н., отколкото около кофеина като самоцел. Така си мисля де.

Точно. Моите двойни са 18:36 (1:2) или 18:45 (1:2.5) според настроението и кофеиновия кик е чувствително по-слаб от масовото кафе по заведения и офиси. Пия ги заради вкуса най-вече и ме кефи да експериментирам.

Принципно се имам за чувствителен към кофеина, но често се случва да си направя едно двойно еспресо след вечеря и до половин-един час да съм заспал като талпа :)

Откакто се запалих по еспресото вкъщи (3-4 месеца) съм увеличил консумацията и може би съм развил лека "резистентност" към кофеина, но все още като нацеля някое гадно кафе навън или пия 2-3 в офиса ме "раздрусва" по неприятния начин. Това ме кара да си мисля, че няма проблем да си пийвам по повечко качествени кафенца вкъщи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, jabs said:

Чакайте да изясним: 28 е единично, тоест двойно е към 50-60г нали?

Както писа и Skala, единично и двойно са определения за входящото сухо кафе. Единичното е 7-8 грама, двойното е 14-16 грама (знам за доста хора, които стигат до 18, но знам и за такива, които правят 12, например blr).

Времето на екстракция и получената напитка в милилитри (или грамове, за да игнорираме обема на каймака) са свързани. При по-ситно смилане и/или тампериране за еднакво време изтича по-малко кафе и обратно.

Времето на екстракция определя дължината. И там има различни теории, но обикновено по-късите кафета са 20 секунди, докато дългите са до 30 секунди. В последно време съм теглил чертата по средата: 25 секунди.

И тук вече идват вкусовите предпочитания, които определят отношението между грамажа входящо кафе спрямо грамажа получена напитка за дадено време на екстракция. Според някакъв си италиански стандарт, единично нормално кафе е 7г сухо кафе, 30 секунди, 30г напитка. Това е приблизително отношение 1:4. Съвсем логично двойно такова кафе е 14г, пак за 30 секунди и се получават съответно 60мл напитка. С други думи за секунда изтича 1мл при единичните или 2мл при двойните. Съответно "ристрето" (или по-къси варианти) на тези са за 20 секунди, при които се получават съответно 20г за единично ристрето или 40 за двойно ристрето.

При моето Ла Павони по естествени причини с едно натискане на ръчката от горно положение до долно, при наличие на 14г кафе в цедката, падат максимум 30мл вода. Ако искам по-дълго, може да напомпя още веднъж, но не искам. Но обикновено и до 30мл не стигам, а до 28, което всъщност е кръгло съотношение 1:2, което е ново за мен, но всъщност ми харесва повече, отколкото преди. Знам, че доста нови бариста тенденции стигат и до съотношения 1:1, което предполагам е доста гъста боза :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пия само единични 8-10 грама и съм се специализирал в правенето им, 2-3 на ден. За съжаление не мога да пия повече, пия само чисто кафе без млечни бози ~ 24ml.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.