Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

За мен машината ти е класи над мелачката, би трябвало да има баланс, но карай сега с нея. С това кафе е по лесно защото има доста Робуста и по принцип е подходящо за еспресо. Вечер само правиш и хвърляш най-много една глътка за тест, аз съм хвърлил стотици кафета :). За HX машините си трябва и изпускане на доволно количество вода преди шота за да се изпразни топлообменника от врящата вода, иначе кафето ще прегаря и горчи. За съжаление ПИД-а при HX стабилизира температурата на водата за пара. Тези 12 бара веднага да ги направиш 9.5, най вероятно има изведен регулатор. Никой не се занимава да настройва машините, макар и от 3к. - жалко.

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Машинката идвала настроена фабрично на 12 бара, защото на 9-9,5 според продавача се получавал някакъв резонанс с помпата и се чувал допълнителен шум. Иначе видях как се настройва и мога да пробвам (ако тук правилно показват операцията), но малко по-нататък... да мине време :) Преди да пусна шота, прокарвам за 3-4 секунди вода през главата първо с празната цедка и после без цедка. Не знам правилно ли е? Мамка му за ПИД-а, мислех че регулира водата, не парата... тогава не следва ли да го вдигна над 95 градуса, ако показанието е за парата, не за водата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е 95 мери т на главата, което е добре, но единствения бойлер на машината е за пара, сега ще погледна за твоята. Чува се клапана за регулиране на налягане, някои просвирват, но не е драма. 12 бара е мега много, ако продавах машини не бих ги сдавал на толкова.

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе май все пак е за главата. Въпреки че от това което чета доколко HX с ПИД е предимство, не ми става ясно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда перфектно! Сигурно е било и вкусно. Сега трябва да си изработиш и любими пропорции. 9г ми е слабичко на мен :D Откакто имам Ла Павони съм на 1:2, т.е. 14г - 28г за 25 секунди и много ми харесва. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предимството е че нямаш механичен пресостат, все пак трябва да я отвориш за налягането. Иначе със сляпа цедка става, щом имаш манометър на машината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 hours ago, jabs said:

Абе май все пак е за главата. Въпреки че от това което чета доколко HX с ПИД е предимство, не ми става ясно...

Положението е следното това е показание на базата темп на бойлера за пара, но отместено с около 30 градуса примерно за да изглежда  че е стабилизирана темп на водата в главата :). Всъщност там не се мери, като цялото ползата от ПИД при теб е че няма механично регулиране на темп на водата за пара а електронно, което е и по точно.

Обаче принципа не топлообменника си остава и трябва да си пускаш вода вреди правене на кафе или в заключение каквото кафе ще направи HX с ПИД, такова ще произведе и HX с класически пресостат.

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да споделя развръзката с моята драма с измерването на налягането в портафилтъра.
След като снощи пробвах и с гарнитура за левче от комбина бар станаха общо 4 чисто нови гарнитури дето текат еднакво при мерене с манометър и нито капка при нормален шот.
Реших че явно не е в гарнитурата проблема и седнах да помисля малко и не ми трябваше много да осъзная че като меря с цедката се образува зона с високо налягане между цедкат и портафилтъра, която я няма при нормалния шот. А там нямам гарнитура разбира се :)
Всичките замервания ги правих с цедката заради презумпцията, че реално нейния ръб (който е поне 1мм над ръба на портафилтъра) ляга върху гарнитурата и съответно без нея би държало налягане още по-трудно. Е да, ама гореописания момент е по-важното в случая и прави замерването с цедка невъзможно освен ако не изолираш между нея и портафилтъра, което е безмислено.
Та тази сутрин набързо направих едно замерване без цедка. В този случай просто портафилтъра се натяга повече в групата и не капна и капка.
Все пак резултата е същия като и първото замерване с теча - 9 и малко бара, т.е. аз съм ОК.
Поука накратко: налягане в ръкохватката се мери без кошница!




Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе момчета, можете ли да ми обясните като на профан какви са негативите на по-високото налягане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, jabs написа:

Абе момчета, можете ли да ми обясните като на профан какви са негативите на по-високото налягане?

По-високото налягане води до по-висока температура на водата в бойлера и от там е heat exchanger-a. Heat exchanger-a е една тръбичка, по която минава водата за кафето. Когато машината стой по-дълго време, температурата на водата в тръбичката е със същата температура като на водата в бойлера, тоест доста по-висока от необходимото за направата на кафе (защото водата ври и прави пара). Затова при по-високо налягане (и от там температура) трябва да се прави по-чест и по-дълъг cooling flush. При по-ниско налягане/температура, пак се прави cooling flush, но той е по-кратък. Изобщо cooling flush-а е задължителен за heat exchanger машините.
Ето ти и линк от тема в друг форум, обяснено е подробно и има и клипче -> https://www.home-barista.com/hx-love-manage-brew-temperature.html

Цитат

Поука накратко: налягане в ръкохватката се мери без кошница!

 


Да, така се мери. Не знаех, че мериш с кошницата. В комбината продават уреди за мерене (примерно този -> http://combinabar.bg/bg-bg/category/product/4849330166687601843/ ) и там е описано "Особенности: При ползване на този уред се МАХА ЦЕДКТА за кафе и ръкохватката се поставя на кафе групата БЕЗ ЦЕДКА !!!" То аз не че съм мерил, но сега се сетих, че това съм го мяркал някъде.

Редактирано от Coffee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ми бяха казали преди време че ще влизам в музикантския форум за да чета тема за кафе... :)

Малко по темата "9 бара или напротив" от моя добър приятел Luca Bezzera :) Оказа се че за да мина безпроблемно на 9,5 бара, трябва да ми сложат един OPV кит. Някой ден...

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля обаче, че твоята машина може да се настрои без добавяне на нищо. За мен налягането е важен параметър.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, jabs написа:

Машинката идвала настроена фабрично на 12 бара, защото на 9-9,5 според продавача се получавал някакъв резонанс с помпата и се чувал допълнителен шум. Иначе видях как се настройва и мога да пробвам (ако тук правилно показват операцията), но малко по-нататък... да мине време :) Преди да пусна шота, прокарвам за 3-4 секунди вода през главата първо с празната цедка и после без цедка. Не знам правилно ли е? Мамка му за ПИД-а, мислех че регулира водата, не парата... тогава не следва ли да го вдигна над 95 градуса, ако показанието е за парата, не за водата?

Преди 1 час, jabs написа:

Да ми бяха казали преди време че ще влизам в музикантския форум за да чета тема за кафе... :)

Малко по темата "9 бара или напротив" от моя добър приятел Luca Bezzera :) Оказа се че за да мина безпроблемно на 9,5 бара, трябва да ми сложат един OPV кит. Някой ден...

Сам даваш клипче, в което показват как се регулира, а после говориш за закупуване на отделен кит. Аз бих отворил машината и бих опитал сам да я регулирам по показания начин. Опитай, а ако не стане, ще си я ползваш на 12 бара. Като цяло нищо не губиш и можеш само да спечелиш (освен ако не те тресне тока, но там или внимавай, или изключвай машината :) ).

Редактирано от Coffee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.