Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Разбрано :) Не си бях направил труда да сравня цената с "бутиковите" кафета... прав си.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за протокола и за който се интересува от въпросната Tierra, има я в olx за около 30лв. Там продават и доста други лаваци на цени, доста по-ниски от магазинната мрежа. Даже някой видове ги няма по магазините, понеже официално не се внасят. Тези които продават в olx казват, че си ги внасят директно от Италия и че там лавацата е най-масовото и евтино кафе (като тука новата бразилия). Също така съм чувал, че тукашните лаваци ги пълнят някъде около Пловдив и са със съмнително качество (тоест тия вносните били по-добри). Разбира се това с качеството е непотвърдена информация.

Редактирано от Coffee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От посещенията ми в Италия съм останал с впечатлението, че Lavazza е не особено популярно кафе. Кафе там се пие главно навън. Не си спомням да съм виждал кафене, което да предлага Lavazza, поне в Рим и на север. Тук, по някаква причина се смята за качествено, но това е заблуда. От масовите италиански кафета, Lazzarin е много по-добро според мен. Illy разбира се са водещи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лавацата си  е ОК ширпотреба кафе, официалния вносител в момента е Кока Кола ко. и не мисля че има проблеми с автентичноста.

Прясно изпечено кафе си е най-доброто за пиене, но за експерименти си е ненужен преразход. В момента си играх с една Силвия беше от завода на 12 бара и със сляпа цедка не връщаше въобще вода в резервоара - е няма как да стане така работата, замина на 9 бара статично и запя друга песен :).

Нещо се заговори за подобрения на Бразилията, не ти трябват цедки и ръкохватки според мен, инвестирай в OPV.

 

 

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, Coffee написа:

Само за протокола и за който се интересува от въпросната Tierra, има я в olx за около 30лв. Там продават и доста други лаваци на цени, доста по-ниски от магазинната мрежа. Даже някой видове ги няма по магазините, понеже официално не се внасят. Тези които продават в olx казват, че си ги внасят директно от Италия и че там лавацата е най-масовото и евтино кафе (като тука новата бразилия). Също така съм чувал, че тукашните лаваци ги пълнят някъде около Пловдив и са със съмнително качество (тоест тия вносните били по-добри). Разбира се това с качеството е непотвърдена информация.

Относно лавацата от OLX, преди 2-3 години си бях купил Lavazza gran aroma bar от продавач с много голям асортимент лаваца и добри цени. Кафето беше с изтекъл срок и не ставаше за нищо. Смрънках въпросния продавач по телефона и си поисках парите, той се съгласи, но поиска да му върна отворения пакет след като му казах , че ще го хвърля защото не става за нищо..Продавача каза „Ааа, никакво хвърляне,донеси ми го отива на вендинг автоматите…Продавача беше от София, но ми прати някакъв местен дистрибутор от Бургас да си вземе въпросното кафе и да ми върне паричките..Та така, вероятно съм имал лош късмет, но имайте едно наум.

 

Преди 10 часа, EspressoH написа:

не ти трябват цедки и ръкохватки според мен, инвестирай в OPV

Извинявам се за лаишкия въпрос, но нямам идея какво е OPV  и от къде да си купя. Има ли някъде назад в темата дискутирано?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клапан за регулиране на налягането след помпата. Fluid o tech го имат на своите вибрационни помпи на изхода примерно.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес най-накрая се наканих да използвам манометъра, който бях купил преди почти месец. Забавих се, защото фабричното "чучурче" на Rancilio портафилтъра няма развиване без менгеме, а точно такъв инструмент не ми се намира, а и да го купя няма къде да го монтирам :)

Макар да го предполагах, резултата леко ме разочарова. Надявах се тук да се крие допълнителната стъпка към още по-добро кафе, но уви.. :)

Явно моята машина е от партида дето са си на около 9 бара налагане, или пък от магазина да ги тунинговат преди да ги изпращат.

Доколкото съм чел експериментите на хора по форумите показват, че при машините с вибрационна помпа се наблюдава не повече от 0.5 бара разлика между статично налягане и налягане с дебит.

Както се вижда при мен колкото и да стягам портафилтъра тече от гарнитурата на главата:D. Предполагам, че гарнитурата е слегнала по неоригиналния bottomless портафилтър, който ползвам почти от самото начало. Той определено не пасва по същия начин като оригиналния, така че е съвсем нормално да смачква гарнитурата по различен начин.

Дебита може би е малко повечко отколкото при истински шот, но не твърде много, т.е. общо взето това би трябвало да е много близко до реалното налягане при шот - малко над 9 бара.

@EspressoH Ти какво би ме посъветвал - има ли смисъл да го пипна малко надолу?

П.С. На някой ако му върши работа бих услужил с манометъра или направо портафилтъра с манометъра.

 

hh.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не пипай налягането, наред е, учудващо чак. Оригиналните гарнитури за Ранчилио са разочароващи, аз ползвам неоргинални, които не пускат и капка. default_smile.png

 

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Blazarov `аз сега чак ти видях видеото, че ти имаш поне бар и половина в теч :) виж мери при положение без такива осезаеми течове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно от такъв съвет имах нужда. Днес ще сменя гарнитурата и ще премеря пак. :)

В тази връзка един въпрос. Купих си този комплект гарнитури - https://www.bluestarcoffee.eu/rancilio-group-gasket-set-911-p.asp

Както и на снимката в комплекта идват 3 неща: 2 еднакви гарнитури, които изглеждат като стандартната + 1 тънка 1мм гумена шайба със същия вътрешен диаметър. В упътвнането казват първо слагаш тънката (supplementary gasket), после голямата.

Аз я разбирам като някаква допълнителна подложка, но навсякъде другаде не я ползват. Срещал ли си подобно нещо и според теб да я слагам ли и нея?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подложки се ползват когато е поизносена групата, на нова машина не е нужно, защото няма да може да се заключва портафилтъра нормално. Тези гарнитурки и те не ми вдъхат доверие, но пробвай. Налягане се мери при работна температура т.е. загряла машина. За корекция ти трябва ключ 20.

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 minutes ago, jabs said:

EspressoH, ако не си кафеения бизнес, то си си сбъркал професията човек :)

Администратор на база данни съм, така разпускам вечер с машините :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо махнах фабричната гарнитура. Нямаше никакви следи от износване, но леко я нараних при махането.

След това сложих една от тези афтърмаркет дето показах. Никаква разлика - точно толкова течеше и с нея с манометъра и същите показания.

След това свалих и нея и сложих втората афтърмаркет от комплекта, но с подложката, която дойде с тях. В този случай, както @EspressoH предположи много трудно се заключва портафилтъра и не може да се затегне докрай. Въпреки това, макар и с яко стягане (чак ме достраша да не сгъна машината :) ) течеше с манометъра точно по същия начин, и измерването беше същото.

При това положение вече останах без резервни гарнитури и без да съм свършил особено полезна работа :). Та внимателно свалих гарнитурата, без изобщо да я наранявам, махнах подложката и върнах гарнитурата.

Използвах случая да разпробия shower jet braker-а да поеме болта с конусовидната глава и сложих ILS shower screen-a. Слагам снимка как стана и как изглежда кафето след шот. Разлика във вкуса няма никаква. Определено изглежда много по добре и се чисти по-лесно.

@EspressoH какви гарнитури използваш ти?

colalge.jpg

Редактирано от blazarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-обикновенни които купувам по левче от местен магазин за резервни части, преди бях поръчвал оригинални на фантастична цена, които са пълна скръб. В едно кафене с професионална кафемашина Ранчилио се заговорихме със собственика и той ми се оплака че му текат главите ако не се затягат зверски. Мога да съдействам с набавяне на такива дето аз ползвам. Душа е станал добре, още един пример , че Ранчилиото си има нужда от облагородяване.

Редактирано от EspressoH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.