Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Честито :) На няколко пъти почти се навивам за Силвия и после все се отказвам, без особена причина... Може би бавното загряване сутрин ме отказва, освен ако не се сложи контролер с часовник, който да я пуска преди да стана. Ще разправяш как е.

 

За Миньона аз разправях, че хвърчи, но това е, защото съм с 51мм ръкохватка. Отделно от това с купичката и фунийката всеки път меря количеството и добавям/отнемам при необходимост, но съм наясно, че отива повече към OCD ;)

 

Еспресо Виваче е едно от най-евтините кафета в Домани. Но има класически горчив и наситен вкус. По италиански фасон. На мои познати им е идвало прекалено горчиво. Може да го опиташ, преди да си вземеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти

Тъй като резултатите ми за 4-5 дни и два пакета от по 200 грама са доста неконсистентни си взех везна и мерителна чаша с идеята да потренирам малко консистентност.

Особено това второто кафе бразилия дето е 7мото в света изобщо не се получава..

От утре почвам. Еспресо Виваче от Домани.

В тази връзка какво brew ratio ползвате?

Всмисъл колко грама мляно кафе зареждате и колко грама готова напитка изкарвате?

Сега мерейки с везната ми се струва че към 15 грама кафе в оптималната доза за оригиналната двойна кошница на Силвия-та. При повече почва да го притиска душа отгоре и просоловутия болт на душа с голяма изпъкнала глава се забива в тамперираното кафе.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли има добра кафе машина която не се нуждае от 15 минути подгрев за да влезе в норми.

Старите Гаджии загряват доста бързо заради малкия бойлер и сравнително мощния награветел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тази връзка какво brew ratio ползвате?

Всмисъл колко грама мляно кафе зареждате и колко грама готова напитка изкарвате?

По-назад съм го писал в темата: 14г - 20 секунди - 40мл - това е по стандарт за двойно ристрето. Иначе за обикновено двойно: 14г - 30 секунди - 60мл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Силвията спомената по рано в темата задължително модовете за превенция на ръждата, защото средното тяло(черното) е прахово боядисана обикновенна ламарина, като на по новичките не е направено особенно добре, да и се измери налягането и ако е над 10 бара задължителна корекция, Автоматичното изключване се лекува лесно с няколко силиконови кабела и нов стандартен ключ. Сърфинга при нея е незибежен и досаден на моменти, следователно PID необходим ъпгрейд. Миньона макар и начален клас мелачка се справя доста прилично и е красива в кухнята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече 3-4 дни съм на Domani Espresso Vivace.

Пих го там на място направено и ми хареса общо взето.

Вкъщи обаче или съм карък или адски несръчен, реално повтаряемостта на резултатите ми се влоши от първата партида от Дъбов.

Хем се обзаведох с везна и всеки път много точно меря дозата, опитвам се да прилагам и WDT, а постигам по-лоши (всмисъл на неконсистентни) резултати.

 

За момента не съм почнал да сърфирам с температурата, че са ми предостатъчно променливите и нещата, за които да мисля, но като посвикна явно и това ще трябва да правя.

 

Според мен често бъркам с дистрибутирането на мляното кафе в портафилтъра и после тамперирането, следователно често се случва channeling, което внася тази огромна неконсистентност. Примерно излиза пришично кафе за 20сек, следователно решавам да мръдна мноого леко към fine мелачката (горе долу съм добил усет за чувствителността и вече) и следващите 2-3 кафета излизат за 13-20 секунди примерно.

А меля всеко път само дозата няма никакъв retention..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо, което съм забелязал, не знам дали е за Еуреката специфично или е по принцип някакво следствие от това, че остава кафе от предишно смилане и т.н., но ако регулирам леко степента, трябва да се направят няколко кафета, преди да направя нова регулация, иначе има някаква инертност на целия процес. Примерно правя някакво кафе, изтича малко по-бързо. На следващото смилане затягам леко болта да стане по-фино, отразява се леко, но след още 2 кафета установявам, че е трябвало да затегна по-малко. Ако не изчакам тези две кафета, а преценя, че ще дозатегна още повече, накрая става един кумулативен процес на свръхкорекция, който тотално прецаква нещата. За съжаление тези неща се добиват с опита и не смея да кажа, че напълно съм ги усвоил, но имам доста висока степен на повторяемост. Конкретно с Еуреката боравенето с болта е на толкова малки стъпки, че са почти незабележими, трябва да се научиш на търпение и на много фино боравене. Също така трябва тамперирането да е много прецизно и да се научиш колко точно да тамперираш. Има такива тампери, които са с пружина и с които можеш да постигнеш консистентно тампериране от 15кг например. Аз съм свикнал да усещам и натискът колко точно да е и примерно ако кафето изтича малко по-бързо, не се занимавам с по-фино смилане, защото има опасност да прецакам нещата много повече, а вместо това тамперирам малко повече на следващото кафе. От там вече ако това не помага, преминавам към по-фино смилане, но отпускам леко тамперирането. И предвид, че това го правя само веднъж дневно - на сутрешното кафе, е един тегав и бавен процес, няма начин.

 

П.П. И тук е мястото все пак да се съгласим, че кремадисковете не са сложени, за да ни е гадно, а за да неутрализират всички тези малки отклонения, които могат да влошат много повече кафето. Както съм писал и по-рано: докато бях с кремадиск, кафето се получаваше винаги с много добро качество, не максимално, но да кажем на 90% :) След като минах на нормална цедка и ботъмлес, нещата станаха черна магия и алхимия и трябва да боравя с прецизност на хирург, за да постигна 95% качество, понякога, но много рядко 100%, а при неособено внимание (което за съжаление става сутрин, докато още не съм се събудил и съм зомби) доста по-често качеството пада до 70-80%.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то няма с какво да се измерят тези проценти, всички тези неща са въпрос на вкус, числото 90% е просто моето разбиране за нещата :) За мен най-важно е качественото, прясно печено, прясно смляно, в качествена мелачка кафе. От там нататък дали е с кремадиск или без, разликата според мен не е особено голяма. Дали е 90, 80, 70... Човек колкото е по-вманиачен в нещо, толкова повече ще му се струва :) То е като с аудиофилията. За мен разлика в звука между произволни кабели, било то суперскъпи аудиофилски кабели или възможно най-евтини китайски няма. За един аудиофил маниак може да е от небето до земята  :D И е трудно да се докаже дали някой е прав или крив, защото слухът, както и вкусът са собственост на притежателя им.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За кебелите, ламБите и златото филма е още по сериозен, аз не виждам нищо лошо човек да има хобита и да се вманиачава в детайлите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Силвията спомената по рано в темата задължително модовете за превенция на ръждата, защото средното тяло(черното) е прахово боядисана обикновенна ламарина, като на по новичките не е направено особенно добре, да и се измери налягането и ако е над 10 бара задължителна корекция, Автоматичното изключване се лекува лесно с няколко силиконови кабела и нов стандартен ключ. Сърфинга при нея е незибежен и досаден на моменти, следователно PID необходим ъпгрейд. Миньона макар и начален клас мелачка се справя доста прилично и е красива в кухнята.

Здрасти,

Изглеждаш доста запознат - от опит ли пишеш?

Може ли малко повече инфо, специално за премахване на автоматичното изключване - няма много писано в нета по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имал съм Силвия и пиша от опит, трябва ти един ключ 22x30 с вградена лампа на 220в., може да си вземеш и оригинален за версиите до E. 8 Кабелни обувки и 1,5-2 силиконов кабел 1,5 мм2. На контролера извод 9 и 10 се свързват заедно с помоща на мост. После захранването към контролера се прекварва през ключа, който си закупил, Всичко е на кабелни обуки и възобновимо за 20 мин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато мислех да си взимам Силвия, бях харесал и един Bluetooth PID:

https://mecoffee.nl/mecoffee/

 

Инсталира се вътре в машината и нищо не се дупчи или модифицира, като се управлява през смартфон и има много настройки, дори ти чертае на екрана на телефона температурните флуктуации, поддържа pre-infusion, профил на налягането, таймер за програмирано включване, както и таймер за изключване, включително да стои постоянно включена. С едно нещо си решаваш всичките нужди, дори налягането. Ревютата са доста добри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EspressoH - много благодаря!

Това ще ми е първия мод - ще ми улесни ежедневието драстично, особено сутрешните ритуали..

Също така ще се поогледам как най-удачно да си сглобя portafilter pressure gauge за да проверя и настроя момента с налягането.

Контролера на Mecoffee на пръв поглед изглежда добре, но точно мненията на юзърите са тотално негативни и ако се зачетеш със сигурност ще се откажеш. Масово дават хардуерни и софтуерни дефекти и вендора тотално е абдикирал от съпорт, особено в последната година.

Тъй като ме кефи идеята попрочетох повечето смислени дискусии по темата и твърдо се отказах - този продукт изобщо не може да се разглежда като стабилен production контролер, а по-скоро DIY R&D прототип. Аз такова нещо не бих си сложил, освен ако не е моя разработка - тогава логично ще му бера ядовете. :-)

От друга страна Auber контролерите, макар и доста ретро като технология изглеждат супер солидни, доказано надеждни и като цяло се връзват с концепцията ми за Силвията.

За момента аз бих си исталирал само brew temp контрол на Auber, но категорично първо разкарвам auto power off-a!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.