Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Значи, хем си прав, хем не много, защото ти пръв (макар и леко) започна да иронизираш с това за единайсетте секунди, хипстърските измишльотини. Така като се тръгне, после естествено се получава ескалация. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето в двата поста на блр и Евтим си припомних защо спрях да чета форума на времето :D Арогантност и абсолютно отрицание към чуждо виждане.

 

...

 

Последното нещо, което искам да правя е, да иронизирам мнението на някого, или да съм арогантен. Просто говоря спрямо моя досегашен опит. И за съжаление, не се шегувам за хубавото кафе и машината за 90 лв.

 

Не целя, да те обиждам, нито да оспорвам твоите вкусове, но според мен, си е разсипия, да се ползва толкова хубава техника, за да се пие пакетажно кафе в нея.

 

Лично мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, хем си прав, хем не много, защото ти пръв (макар и леко) започна да иронизираш с това за единайсетте секунди, хипстърските измишльотини. Така като се тръгне, после естествено се получава ескалация. 

 

Ок, за 11те секунди вече е хипербола, но за 11 дни след изпичане и 11 минути след смилане е доста широко приета мантра в кафеджийските среди. Не може да не сте го чували. Извинявай, не съм на ТИ с биохимията и колко бързо протичат процесите, но ако ако някой може да усети разликата между току-що смляно кафе и такова смляно преди 30 минути и категорично може да каже кое кое е, той няма да пише за кафе в нета, а ще издава книги и ще журира в конкурси. По мое скромно мнение.

 

 

Общо взето в двата поста на блр и Евтим си припомних защо спрях да чета форума на времето :D Арогантност и абсолютно отрицание към чуждо виждане.

 

...

 

Последното нещо, което искам да правя е, да иронизирам мнението на някого, или да съм арогантен. Просто говоря спрямо моя досегашен опит. И за съжаление, не се шегувам за хубавото кафе и машината за 90 лв.

 

Не целя, да те обиждам, нито да оспорвам твоите вкусове, но според мен, си е разсипия, да се ползва толкова хубава техника, за да се пие пакетажно кафе в нея.

 

Лично мнение.

 

 

Няма лошо, уважавам всяко мнение. Аз и жена ми пием сумарно 6 кафета на ден. Сам можеш да сметнеш колко пари са това за бутиково кафе и спокойно може да добавиш още толкова за гориво, щото аз живея в Банкя и ходенето до Домани примерно не ми е пеша :)  Това от чисто битова гледна точка.

От любителска и чисто маниашка гледна точка аз не се смятам за познавач, нито за човек с особено изтънчено небце. Обичам добро кафе, това не значи, че се опитвам да идентифицирам флорални или плодови мотиви се преплитат в него и кои са преобладаващи.

 

Съвсем друга е темата за възприятията и вкусовете. Мисля, че неведнъж във форума е ставало ясно, че това, което се харесва на един не се харесва на друг и обратното. А неведнъж е ставало и ясно със слепи А/Б тестове, че....нали.....абе имало е ситуации сериозно уронващи авторитета :D Това за музиката. С кафето вероятно е същото :)

 

Техниката...е прилична и нищо повече. Нито машината е Безера за чувал пари, нито мелачката е Малкьониг за още толкова. Това относно разсипията на техниката с некачествено кафе. Нито пък кафето е чак толкова некачествено...не е като да слагам Аро или Нова Бразилия?

 

Както и да е, важното е всеки да е щастлив с избора си. Аз лично нямам угризения. Поздрави и без лоши чувства! :)

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да разбера раздразнението ти, имах подобно чувство наскоро в един аудиофилски форум (където попаднах по-скоро извънредно), във връзка с хора, които чуват разлика в посоките на кабели, чуват разлика между WAV и FLAC и какво ли още не. Общата атмосфера и разбиране там подкрепя подобни схващания, при това подкрепено с доста солидни теории, признавам. Разбира се, ABX-тестването не е на почит, като дори зад това има солидна обосновка :) И все пак намирам всичко това за нелепо и най-естествено се получаваха ескалации и дразги.

 

От друга страна трябва да се поставиш на мястото и на другата страна, която приема тези неща искрено и с пълно убеждение, а не просто защото така си е решила. Конкретно за кафето - аз не съм от големите познавачи, имам смотана машина, минах и през автомат, въпреки че ме съветваха още отначало тук в темата да не взимам автомат. Поблъсках си главата сам. Самият аз съм попадал от страната на това да виждам значителна разлика например между кафе, приготвено ръчно (мелачка, еспресо-машина, тампер и т.н.) и такова от ESE подове и един човек, който ми твърдеше, че се "втелясвам" и нямало разлика. И ми стана много тъпо, че едва ли не ме смята за хисптър и някакъв, който си внушава...

 

Мисля, че е добре просто хората да се опитват да приемат другите, без да се заяждат. Ако много се дразнят на масовото схващане, могат и да си починат, аз лично вече не влизам по аудиофилски форуми :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Да, и аз мога да потвърдя, че изобщо не става дума за вманиячаване като с кабелите. Просто хубавото кафе си е....   хубаво. Има разлика, и не говорим за някакви привкуси на бадем, круша или боровинка и въображаеми усещания. Просто хубавото прясно печено кафе е осезаемо по-вкусно и ароматно. Не мисля, че говорим и за страшна разлика в цената. Разликата между 33 и 48 лева за килограм , не мисля, че може да определи едното кафе като "народно", а другото - като "елитарно".

 

Ето сравнение за цената на доза единично кафе (8g):

 

Nova Brasilia: 12 - 16 стотинки.

Lavazza Crema e Gusto: 25 стотинки.

Lavazza Crema e Aroma: 28 стотинки.

Lavazza Qualita Oro: 40 стотинки.

Domani Espresso Vivace: 38 стотинки.

Domani City Blend: 40 стотинки.

Illy Espresso: 60 стотинки.

 

Вижда се, че пряснопечените кафета, за които говорим са всъщност струват, колкото малко по-хубаво магазинско кафе.

 

-------------------

 

Изобщо, като отворих темата преди три години, не разбирах нищо от кафе и целта ми беше, да разбера как може в домашни условия, без някакви прекомерни разходи за техника и суровина, да се пие наистина добро еспресо. Както стана ясно с развитието на темата, поставената цел не е изобщо непостижима. Хубавите кафета се намират и на приемливи цени, а пазарът втора ръка създава възможности за придобиване на добра техника на съвсем прилични цени. Никога не съм се превъзнасял по елитарни глупости, нито имам склонност към хипстърия.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В добавка на последния си пост, мога да кажа, че няма нищо лошо, всеки да пие каквито си иска кафета. Просто самата темичка се превърна с времето в една градация на познанията по кафеправене и логично, последните две години в нея се наблюдава нещо като универсално съгласие по темата, кое кафе наистина е класно и кое е по-скоро компромисно. Същото и за техниката. При това консенсусът е доста забележителен, и предвид различните гледни точки на участниците (един може да е по - снобарски настроен, друг, да е по-практичен, а трети - да иска цялата работа да излиза на далавера...), то излиза, че консенсусът не е случаен и не е някаква форма на форумна елитарна задруга. Пък и темичката, макар не музикантска, си е доста готина, предвид оскъдното и доста "масово" мнение из болшинството форуми по тези въпроси. Затова, макар да знам, че всеки има право на собствено мнение, някак си, не мога да сложа Lavazza и Domani в една и съща графа, и то не защото съм сноб, хипстър, или обичам да прахосвам пари.

 

Yves, вече не помня какво беше казвал в по-предните си постове за твоя опит и техника, обаче аз бих те посъветвал, да вземеш едно да кажем Espresso Vivace, смляно правилно (или ако си имаш хубава мелачка - да си я настроиш точно), и ей така, да си правиш по малко. Сигурен съм, че дори пак да пиеш предимно магазинско кафе, някак с времето ще станеш по-съгласен с нас по отношение на разликите в качеството, и то - не от снобизъм, ами от наблюдение и пробване.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Yves, вече не помня какво беше казвал в по-предните си постове за твоя опит и техника, обаче аз бих те посъветвал, да вземеш едно да кажем Espresso Vivace, смляно правилно (или ако си имаш хубава мелачка - да си я настроиш точно), и ей така, да си правиш по малко. Сигурен съм, че дори пак да пиеш предимно магазинско кафе, някак с времето ще станеш по-съгласен с нас по отношение на разликите в качеството, и то - не от снобизъм, ами от наблюдение и пробване.

 

Мисля, че оттук дойде неразбирателството. Никъде не съм казвал, че пряснопеченото кафе е по-лошо от пакетираното от магазина. Още по-малко съм твърдял, че е лошо като цяло. Това би било идиотско.

 

Просто за мен разликата не е толкова голяма, че разправията с често ходене по труднодостъпни (за мен!) пекарни за малки количества (за да е винаги прясно) да си струва. Отновно казвам, това важи за мен. Никого не съм ангажирал с това мнение. Взех си едно от кафетата на Дъбов...очаквах да падна от коня. Е, не паднах. Отделен е въпроса, че явно неговите модели са далече от моя вкус и честно казано го смесих с някакво друго, за да го изпия.

 

Та така, въпрос на нужди, разбирания и възможности, било то финансови, времеви или логистични.

 

Аз лично ако почна да се вглеждам толкова в прясността на кафето по-скоро бих направил опити да си го пека сам като bluelemon. Само че там както съм казвал и преди влизаме в прекалено сложен филм и на мен на този етап не ми се занимава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Да, и аз мога да потвърдя, че изобщо не става дума за вманиячаване като с кабелите. Просто хубавото кафе си е....   хубаво. Има разлика, и не говорим за някакви привкуси на бадем, круша или боровинка и въображаеми усещания. Просто хубавото прясно печено кафе е осезаемо по-вкусно и ароматно. Не мисля, че говорим и за страшна разлика в цената. Разликата между 33 и 48 лева за килограм , не мисля, че може да определи едното кафе като "народно", а другото - като "елитарно".

 

Ето сравнение за цената на доза единично кафе (8g):

 

Nova Brasilia: 12 - 16 стотинки.

Lavazza Crema e Gusto: 25 стотинки.

Lavazza Crema e Aroma: 28 стотинки.

Lavazza Qualita Oro: 40 стотинки.

Domani Espresso Vivace: 38 стотинки.

Domani City Blend: 40 стотинки.

Illy Espresso: 60 стотинки.

 

Вижда се, че пряснопечените кафета, за които говорим са всъщност струват, колкото малко по-хубаво магазинско кафе.

 

-------------------

 

Изобщо, като отворих темата преди три години, не разбирах нищо от кафе и целта ми беше, да разбера как може в домашни условия, без някакви прекомерни разходи за техника и суровина, да се пие наистина добро еспресо. Както стана ясно с развитието на темата, поставената цел не е изобщо непостижима. Хубавите кафета се намират и на приемливи цени, а пазарът втора ръка създава възможности за придобиване на добра техника на съвсем прилични цени. Никога не съм се превъзнасял по елитарни глупости, нито имам склонност към хипстърия.

 

Познаваме се лично, та предполагам си разбрал и аз колко си падам по "хипстърия", то и на моите години би било смешно. Именно по тази причина и не съм си занесъл единия портафилтър на стругар да го реже. Не практикувам и други крайно безмислени неща от американската кафе-култура ( и те горките кога станаха роми, кога им почерняха анусите по отношение на кафето), не пия и недопечени, кисели арабики...

 

Повтарям, ако някой не е разбрал: ЧИСЛОТО 11 МИ Е НАПЪЛНО БЕЗРАЗЛИЧНО, КАКТО И ЧИСЛОТО 2139 НАПРИМЕР. Пия прясно изпечено кафе защото, както и прясно изпечените ядки, хляб, кестени, месо..., е по-вкусно. То е и по-здравословно, но това е друга и дълга тема. Не намирам никакъв смисъл да пия лайна от супермаркета за да спестя 5 лв месечно. Ако ще е така, по-добре да не пия изобщо кафе вкъщи.

 

Пробвай City Blend  на Columbus. 200 gr. е 10 кинта. Това ми е новия фаворит. Добре изпечено и много мек балансиран вкус

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купих City Blend от Columbus. Даже взех два пакета с идеята да подаря единия, но от първия път не умерихме едрината и сега е твърде фино за машината на човекът, на когото щях да го подарявам.

 

За щастие на Classic-а все пак тече, макар в началото да капе, и все пак успява да напълни 22-25 грама за 40 секунди, при това с по-малко суровина (около 6 грама). Това е по-бавничко, отколкото трябва, а не върви да чакам минута и повече, защото тогава ще се получи прекалено голяма екстракция, съответно - мазни петна на повърхността и лош вкус. Та мисля, че две седмици има да си го пия така...

 

При тази екстракция, кафето е някак една идея по-наситено и горчиво, но въпреки това си личи, че е хубаво - няма никакви нежелани странични привкуси на прегоряло, плесен или други особености. Струва ми се, че без да е по-малко наситено, или по-горчиво, е дори по-малко кисело от Espresso Vivace-то. Но това са първи наблюдения. Ще видим как ще е, като взема нормално смляно.

 

Интересно е, да се отбележи, че кафето тече и при двете машини, на които съм настроил налягането на 9-10 бара, докато на двете, които нямат възвратен клапан и правят 15-16 бара, нищо не изтича, а във всички случаи ползвам същата ръкохватка и цедка. Та явно твърде голямото налягане натъпква кафето твърде силно, и такъв вариант не е подходящ, когато кафето е мляно по-фино от необходимото.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Добро утро на всички съфорумци с последните грамчета от моето Espresso Vivace. Малко отпих, преди да снимам, но пак, се вижда каквото трябва :) :

 

15p0e9f.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По препоръка на един друг форумец, който не влиза и не пише, пия вече втори път Домани Бленд - по-светъл е от вивачето, но за мен е по-приятен като аромат. Вивачето е тъмно и горчиво, но малко ми идва безвкусно. Въпрос на вкус де :D

 

Иначе пих някакво друго кафе от Коферо, което беше супер кисело... Просто от там вече нищо не искам да си вземам, само Бразилията става. Обясних им, че не искам кисело и ми се закълнаха, че няма как да е кисело. Викам: и предния път така казахте :D И те пак ми спорят, че грешката била в мен... Да, явно имам проблем с мозъка си и ми киселее кафето ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че все пак е леко кисел, предвид по-светлото изпичане. Ако имаш тотална нетърпимост към киселеещо кафе, по-добре не :) Аз съм умерен - много кисело не понасям. Леко кисело ми е ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Пак си взех Еспресо Виваче, екстра е. Едва ли казвам нещо ново, но трябва да има разнообразие, иначе всичко писва. Вивачето ми беше втръснало до безобразие, затова не го бях пил от много време, но сега като го пробвах пак и ме кефи :)

 

Преди време обмислях ъпгрейд до Силвия. Попрочетох това-онова и позагубих ентусиазъм, предвид че машината е много температурно нестабилна, дори с PID. Те затова хората изработват някакви сложни заклинания-алгоритми сутрин. Аз обаче не съм голям фен да налея над 1000лв за нещо, което е по-температурно нестабилно от компактното ми ДеЛонги, което има термоблок и поддържа много по-консистентна температура. Изобщо малки домашни машини с единичен бойлер са по-скоро фира и или човек си купува някаква евтина стара такава, тип Бразилия и си я стяга прилично, или налива яко кинти в нещо професионално и скъпо, но тези междинни варианти за 1000лв явно са по-скоро излишен харч. Така поне си мисля, след като изчетох сума ти форуми.

 

Отказал съм се за момента да наливам пари. Това, което направих е да си поръчам цедки с единично дъно за моето ДеЛонги (аз имам една такава, ама се оказа, че не става), както и втора ръкохватка, която мисля да изрежа, за да експериментирам с ботъмлес :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.