Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Аз понеже не трябва да пия кафе напоследък, се нервя на тая тема :)

Начи, както се казва, и ся ко правим ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли добри впечатления от разни ширпотребски кафета? Т.е. нещо, което се взима от супермаркета в най-лошия случай по куриер и не струва 60лв/кг?

 

Говорим само за кафета на зърна.

 

Почнах с Лаваца Росо, като си натъкмих технологията бях доволен. Реших да опитам Чибо Сицилия, после Милано. И от двете не съм очарован. Много слаб каймак, а всичко останало е същото. Дори минах една степен по-ситно смилане, но пак не ме кефи.

 

Някой да предложи нещо? Някъде назад се споменаваше за някаква ХоРеКа серия на Лаваца?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навремето, когато си купих кафе-автомата, го заредих с някаква черна Лаваца от кварталното магаинче. Беше на една година. При все всичко това - кофти застояло ширпотребно кафе, кафе-автомат с вградена мелачка - кафето се получаваше типичното силно, горчиво кафе, дето удря в главата. Италианците си ги правят нещата, дори ширпотребата. Не че го препоръчвам, ама ако си на зор и нямаш друго, се понася да го пиеш 1-2 седмици, докато си купиш прясно от пекарните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като най-евтин вариант за все пак приемливо кафе, мога да предложа пряснопечените кафета в магазините Aroma, чийто цени се въртят около 25-30 лв/кг - около двойно по-евтино от това, което споменаваш горе. Мисля, че цената е дори по-ниска от това, да си купуваш над среден клас пакетажни кафета от магазините.

 

Ако игнорираш еспресото (няма го на зърна) - за джезве (макар и да не е финосмляно) пробвай Casa Blanca Gold (100% арабика), ако го има в Билла още. Не е скъпо, не става за еспресо, обаче на джезве става супер, за кратко. Вероятно с френска преса ще е още по- .

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че си намерих кафето. Вкуса за мен е ОК, да не кажа много добре. Каймак сами виждате, че има дори повече от необходимото:D

 

Ако някой се интересува, Molinari Qualita Rosso.

 

[.video=youtube;]

[/video.] Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво се точи, поздравления за системата и ботъмлес портафилтъра :) Малко ми се вижда дълга екстракцията - съдейки от видеото към 40 секунди - не ти ли идва много за толкова късо кафе?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли добри впечатления от разни ширпотребски кафета? Т.е. нещо, което се взима от супермаркета в най-лошия случай по куриер и не струва 60лв/кг?

 

Не, по простата причина, че не са прясно изпечени. Каймак от арабика можеш да очакваш до около месец след изпичането. Говорим за истински каймак, не пяна от крема диск. Освен каймака, заминава и аромата и вкуса като цяло. Кафето е като хляба. Най-вкусното е прясно изпеченото. Може и да попаднеш на по-прясна партида, но то е веднъж.

И тук, както и с много други неща е така: ако искаш кеф-плащаш, ако не се задоволяваш със сериозни компромиси и понякога откровени гов*а. City Blend от Columbus е чиста арабика за 50 лв/кг (10 лв/200гр.). Чиста арабика от бакалията с марка Lavazza или нещо от сорта е пак толкова, а разликата е от небето до земята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Някой има ли добри впечатления от разни ширпотребски кафета? Т.е. нещо, което се взима от супермаркета в най-лошия случай по куриер и не струва 60лв/кг?

 

Не, по простата причина, че не са прясно изпечени. Каймак от арабика можеш да очакваш до около месец след изпичането. Говорим за истински каймак, не пяна от крема диск. Освен каймака, заминава и аромата и вкуса като цяло. Кафето е като хляба. Най-вкусното е прясно изпеченото. Може и да попаднеш на по-прясна партида, но то е веднъж.

И тук, както и с много други неща е така: ако искаш кеф-плащаш, ако не се задоволяваш със сериозни компромиси и понякога откровени гов*а. City Blend от Columbus е чиста арабика за 50 лв/кг (10 лв/200гр.). Чиста арабика от бакалията с марка Lavazza или нещо от сорта е пак толкова, а разликата е от небето до земята.

 

 

Аз чиста арабика не пия и не обичам и не ме е срам от това...ако ме разбираш :D 11те дни срок на годност на кафето след печене и 11 минути и 11 секунди след смилане ми идват малко хипстърски измишльотини.Не че няма деградация с времето, ама чак пък толкова...

 

Каймака от това видео лош ли ти се струва? Уверявам те, че не е пяна от крема диск. :) От магазина е, пакетирано преди 2 месеца. Цената е към 33 лв/кг.

 

Хубаво се точи, поздравления за системата и ботъмлес портафилтъра :) Малко ми се вижда дълга екстракцията - съдейки от видеото към 40 секунди - не ти ли идва много за толкова късо кафе?

 

Благодаря. На ботъмлеса и аз доста се кефя, откакто го имам предимно с него бича.

Да, вероятно екстракцията е малко дълга. Честно казано не се вманиачавам толкова в грамажите и секундите. Въпреки че си взех златарска везна, но общо взето я използвах 5-10 пъти докато чисто визуално запомня 7-8 грама колко са и колко са 15-16 в съответната кошничка. Хронометър също имам върху машината, честно казано не съм засичал нито веднъж.

 

По приятно ми е да гледам на кафето като на изкуство както италианците, отколкото като наука с градуси, грамове и милилитри като хипстърските течения от САЩ. Не казвам, че едното е по-правилно, а другото по-грешно, просто аз така го усещам :)

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам колеги в офиса, които правят екстракции по минута и повече, питал съм ги, така им харесва. То си е в крайна сметка въпрос на вкус, не е казано, че е лошо наистина :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никъде не съм споменавал 11 дни, часа, минути, секунди... На мен пък тая рязана карабина ми е хипстърска..., въпрос на вкус и предпочитания. За мен е НЕОСПОРИМ факт, че хубавото кафе трябва да е прясно изпечено, а в супермаркета това почти никога не е така. Ако днес си уцелил по-прясна партида, другия път може и да не е. 33 лв/кг, ако е смес с робуста не е и толкова евтино. Всеки си решава сам. Аз моите кафета съм ги намерил, аз и околните сме повече от доволни. Робустата прави каймак и след една година, а и не си променя много вкуса докато не граняса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целия Gear  фетиш според мен е адски ненужен, ако кафето ще е компромисно. Някак тъпо ще е, някой да накупи техника за хиляди и фотоапарати с които да я снима, за да слага вътре кафе от класа на Lavazza Qualita Rossa, само

за да се дивят "зрителите", какви астрономически количества каймак се виждат.

С правилната суровина и мелачка под ръка, мога да направя много по-хубаво кафе и на пластмасова китайска еспресомашинка за 90 лева. Смисълът на хубавата машина е, да се ползва с хубава суровина. За евтината и компромисна суровина си има Saeco Poemia - те правят подобна напитка от почти всяко кафе, без никаква врътня от страна на ползвателя. Пък и загряват бързо, щото имат много малко метални части.

 

Аз също мисля, че при арабиките, каймакът е, може да се каже, едно от важните мерила за качество и "прясност".

 

Примерно, дори смляно в магазина(още нямам мелачка), Espresso Vivace-то прави много приятно плътен, добър на цвят (иска ми се още по-кафяв, но вероятно ще трябва двойна цедка и друг термостат), и дебел в крайна сметка около 3-4 милиметра каймак, който освен това е и ароматен.

 

Повечето по-компромисни арабики правят повечко каймак, само ако са или пряснопечени, или все пак от вървежен магазин, където по-често се въртят партиди. Арабика пакетаж от магазина, ако е на година, най-често не прави каймак (понеже е едросмляна), пък ако я занеса да ми я смелят (купена на зърна) някъде, прави или малко, или странен каймачец, я светъл, я нетраен, я безвкусен.

 

Робустата, от друга страна, на Gaggia-та прави повече каймак, отколкото кафе, дори да е стояла 3 месеца отворена, но това по никакъв начин не оправя вкуса й.

 

-----------

 

Вчера една приятелка ми подари пряснопечено Tchibo Blonde Roast 100% арабика от Германия, мляно ма-а-а-лко по-едро отколкото трябва, но все пак - прилично фино. Кафенцето не е лошо, едно такова десертно е на вкус, но е дооста по-кислело от което и да е кафе на Domani. Става, ако ще се пие със сладкиш или вафла, примерно. Но иначе е ОК - няма говняните привкуси на масовите кафета.

 

-----------

 

Понеже напоследък пия основно Espresso Vivace, чат-пат City Blend от Domani, и още по-рядко - пряснопечени Aroma (които в някои случаи са направо конкурентни на предните, но за съжаление, е малко като хвърляне на зарче там, кой ги знае какво пекат...). Таа... може ли да направите едно резюме на казаното в последните страници, за други кафета, като споменете и цени, а и като цяло, как ги намирате като вкус, ако сметнем Espresso Vivace - то за някаква отправна точка (каквато вероятно всеки от нас ще се съгласи че е).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето в двата поста на блр и Евтим си припомних защо спрях да чета форума на времето :D Арогантност и абсолютно отрицание към чуждо виждане.

 

Постнах клипа с най-добри чувства, за да споделя марка кафе, от която съм доволен и което е на прилична цена.(и не, не е Лаваца и не е от Кауфланд, което явно е много срамен момент :) )

 

И понеже не е от бутикова пекарна в центъра  "научих", че съм будала и селяк задето пия кафе, което не е 100% арабика, защото да пиеш бленд е срамно и признак на ниска култура :D Да не говорим, че съм дал "хиляди лева" за компромисното си кафе, че и на всичкото отгоре го снимам за "зрителите" (снимано е с обикновен таблет ако на Евтим ще му е по-спокойно :D ).

 

А вместо това съм можел да мина с кубинска кафеварка или най-лошия случай с машинка от Лидл за 90лв. За сметка на това като й слагам кафе, което струва колкото нея нещата вече ще са безкомпромисни... Дали? :D

 

Разбира се, мнението е като гъз, всеки си го има, аз моето и вие вашето. Нищо лошо. Ама не мога да разбера хейта след като идеята на темата е да обменяме информация, не да си мерим пишоците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.