Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Моак Стела. При керамичните дискове почти 100% ще е с фатален изход. За сега не съм забелязъл проблем. Само леко завъртях по посока на часовниковата стрелка и отново смила с нужната едрина. Като я отворя за почистване ще огледам по-обстойно. За напред винаги ще проверявам кафето преди да напълня контейнера. Четох,че не са редки подобни случаи и с по-скъпи марки кафе. Така че, внимавайте!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз обожавам да пия кафе. Пия по минимум две кафета на ден. Наскоро си взех кафемашина Jura Impressa C60 от https://www.tehnomix.bg/jura . Кафето, което прави тази машина, е много хубаво. Мога да регулирам каква да бъде силата на кафето за всяка една чаша, има и настройка за твърдостта на водата. Абе модерна работи, нищо общо със старата ми кафемашина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ми пристигна везничката, с точност до 0.01гр. и смлях 5 дози с Еуреката. Грамажа на отделните порции се движеше между 8,7 и 9,6 грама. Това, без да променям таймера. Оказа се, че всеки път има разлика във времето за смилане, което пък се опитах да измеря с хронометър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера писах едно мнение, но нещо е изчезнало... Та чудя се дали да не ъпгрейдна на Силвия и да сложа такъв PID: https://mecoffee.nl

Кефи ме, че не трябва да дупча по машината нищо, модулчето е с Bluetooth и се управлява с телефон :) Но не знам дали ще усетя голяма разлика между моето малко и компактно ДеЛонги (с кремадиск) и Силвия с PID. Мисля си, че хубавият ъпгрейд беше да си купя мелачката Еурека. Какво мислите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би трябвало със Силвия да получиш много по-добро кафе. Аз също бях с Делонги и кафето с Лелит е просто различно, по-добро. Още от първата чашка. Като донесох машината в къщи, направих две кафета с двете машини за сравнение. Без съмнение синът ми посочи кое кафе му е харесало много повече, при сляп тест. Но все пак, ако можеш да пробваш на някоя машина, ще е най-сигурно за теб. Друг е въпроса, доколко ще се подобри резултата с PID. Гледах клипчета, където при машини с PID, температурата в края на екстракцията спада с 10 градуса. И други, с монтирани термометри на главата, където градусите не мърдат с повече от един. Не мога да разбера точно, но мисля че има разлика в това, къде ще са датчиците на пида. Правят се и ъпгрейди с предварително загряване на водата, която постъпва в бойлера, което е един от основните проблеми. Обаче аз съм доволен от моята машина и не съм се задълбочавал толкова. Едно е сигурно, със Силвия правенето на кафе ще бъде по-трудно в началото, докато свикнеш, но си струва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма смисъл, защото цената на нова Силвия и PID излиза колкото бюджетен heat exchanger (примерно SAB Pratika). Но пък heat exchanger-а е друг вид машина и си има свойте особености. Има си както предимства, така и недостатъци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера писах едно мнение, но нещо е изчезнало... Та чудя се дали да не ъпгрейдна на Силвия и да сложа такъв PID: https://mecoffee.nl

Кефи ме, че не трябва да дупча по машината нищо, модулчето е с Bluetooth и се управлява с телефон :) Но не знам дали ще усетя голяма разлика между моето малко и компактно ДеЛонги (с кремадиск) и Силвия с PID. Мисля си, че хубавият ъпгрейд беше да си купя мелачката Еурека. Какво мислите?

 

Със сигурност ще усетиш огромна разлика с или без PID. Моята машина е Brasilia Club (стара полупрофесионална машина горе-долу от ранга на Силвия). Преди време ми протече уплътнението на главата и докато се наканя да отида до Комбина Бар за ново, 2-3 дни ползвах резервната машина-Saeco Poemia. Нищо общо като вкус, а  аз въобще не съм от най-претенциозните. Кафето ставаше много по-горчиво и в същото време някак воднисто. Нямаше нито този аромат, нито приятния мек вкус, нито тази плътност. За каймака да не говорим...

 

След като имаш такава хубава мелачка, според мен трябва да имаш и подобаваща машина. Това Делонги е красиво и компактно, но нищо повече. Повярвай ми, разликата с истинска еспресо-машина е наистина голяма. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, това исках да чуя :) Аз още когато си купувах мелачката, писах, че рано или късно ще се наложи да ъпгрейдвам и машината, понеже не върви с такава хубава мелачка да ползвам ентри-левъл кафе-машина. Иначе хубавото е, че предвид колко е компактна Еуреката, мога да я събера със Силвията на хладилника отгоре, което ми е заделеното място за кафе в момента :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, стандартен е, просто преди ми се искаше да заемам колкото се може по-малко място, но всъщност не е проблем да заема цялото 60см място :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Brasilia Club има ли OPV? Търсих, но не намерих информация точно за това.

Не знам. Има трипътен клапан със сигурност, но за свръхналягане наистина не знам и не съм се замислял, а и не съм я отварял. За мен единственото важно е, че прави страхотно кафе и е на практика вечна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леко встрани от темата за еспресо, видях каничка за френска преса за 9.99лв в ИКЕА и си викам: що не, за тези пари не пречи да пробвам. Четох в нета как се прави. Извадих хариото, вдигнах с 4 степени от последно каквото е било за еспресо - трябва да са видимо едри люспички. 14г смляно кафе се залива с 200мл вряла вода, пуска се таймер в тоя момент. Разбърква се с лъжичка 30-40 секунди - докато се разтвори кафето и не излиза на повърхността. След това се поставя буталото до ръба на течността, но не се натиска още. Като станат 5 минути, се натиска до долу и се сипва в чаша. Учудващо кафето е доста приятно и ароматно, подобно на американо (еспресо с гореща вода).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друзья, имам друг въпрос.

Тези дни за първи път взех прясно изпечено кафе от Dabov. Дадоха ми и няколко мостри и пробвах 3 различни сорта 100% арабика - Бразилия, Етиопия и бленд Vertigo. Всичките Medium Roast. Част от кафето е печено на 22 август, а друга - миналата седмица.

 

Но и трите сорта имат страшно кисел, направо тръпчив начален вкус и изсветляват прекалено бързо. Въпросът ми е нормално ли е това за по-прясно кафе?

 

Дори настроих мелачката на по-фино, същата работа. Досега с много добър успех съм правил Starbucks Medium Roast 100% Arabica Ethiopia и Caffe Renoir арабика. И при двете вкусът винаги е бил много балансиран.

 

Във форумите съм чел, че прясното кафе по принцип е по-кисело, но все пак това не е печено вчера! Някакви идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.