Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да запиша рап песен?


Recommended Posts

В Audacity също ми пуска музиката в слушалките или в колоните(ако съм ги включил), чувам и собствения си глас. Аз рийпъра го имам, но нещо не можах да го схвана и за това не съм го ползвал, но ще го пробвам. С Фрутилупс, никога не съм записвал вокал, а и не смятам да го правя защото ми се вижда доста по-сложна от другите програми. Относно това сссс-кане за което говориш, нямам такъв проблем, но не знам как се изрязват ниските с еквалайзера. Има ли някоя опция(като Bass boost, Treble boost) в него, която ги изрязва автоматично?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм записал вече две песни, но гледам да подобрявам записите си. Сега за третата имам много яка музика и текста е почти готов и искам да стане перфектна(или поне нещо подобно на тези които постнах по-горе) за това питах. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е толкова сложно да ползваш сериозна DAW програма, в ютюб има информация, верно че на български няма ама на англииски и руски бол... Ако искаш нещата да ти звучат готино като звук си се налага да понаучиш някой основни неща, уверявам те че не е никак трудо, стига да отделиш малко време. Не знам във фрутилупс дали ползваш някакви ефекти и такива неща или само зареждаш инструменти обаче в рипъ всъщност нещата са доста по-лесни като свикнеш, и програмата върви много добре, можеш да си позволиш да заредиш повече инструменти без да ти насича звука. Например редактирането на нотите в пиано рола при фрутилупс е ужасно, изглежда да е по-лесно но всъщност е тромаво и когато искаш да копираш някакви ноти и да ги поставиш на друго място е доста неудобно. Имаш ли миди клавиатура? Ако нямаш когато ползваш рипър ще ти трябва да си инсталираш виртуална миди клавиатура, аз някога ползвах една доста яка, ако ти трябва мога да я потърся че сега не си спомням името, ще трябва да инсталираш и миди йок, една чудесия дето свързва виртуалната клавиатура с рипъра или кюбейса или квото там ползваш. Фрутилупс си разполага с негова си виртуална клавиатура, най-добрата вградена виртуална клавиатура която съм виждал - това, плюс опцията за започване на запис автоматично при поява на миди съобщение, са най-готините неща на фрутилупса с което е уникален, но до тук свършват преимствата му. При него наистина записа на вокал е по-сложен отколкото при рипъра примерно, като цяло програмата е малко по-различна от другите подобни програми и за това на повечето хора като са свикнали с фрутилупс и като отворят някоя друга програма и си викат "леле кво е това много е сложно баси", а иначе не е : )) С еквалайзера не само има опция бас бууст, има опция за вдигане или сваляне на всяка честота (баса е всъщност честота, високите също са честота), има различни видове еквалайзери, като например един от най-простите е вграденият в смесителя на фрутилупса, три плъзгача, един за бас, друг за среди, и трети за високи. Разгледай в ютюб как се ползва, сложи си слушалки на ушите по-качествени да чуваш по-реално нещата, и изгледай клипчета, хората показват всичко и ако ти е интересно се научава не трудно. Момчетата дето са направили песните дето си ги дал като пример едва ли всичките умеят да работят с програми за аудио, някой само рапират и не им е работа, обаче поне един от групата се занимава с това, да прави музиката и да записва, ако искаш да се занимаваш сам трябва да се научиш. За да звучи добре една песен трябва да си направил така че всичко да се чува хубаво и ясно без някой инструмент или глас да прави другите неясни, това вече е майсторство и всички ние се стремим към него и мисля че няма човек който да знае и умее всичко, и когато постигнеш даден успех винаги е много приятно. Един мой приятел също ползва готови инструментали, на мен тая идея не ме кефи особено, ама и съм далече от рапа, в музиката която аз харесвам е прието хората сами да си правят всичко и може би за това ми е малко странно това с теглените инструментали. Когато си правиш сам музиката можеш да направиш това което ти искаш и ти е удобно, а не да избираш между готови неща това което най-близо се доближава до твоите нужди, ама ти това си го знаеш, правиш си сам музиката. Абе да ти кажа не е задължително да си обработваш сам звука, да направиш инструментала, да запишеш гласа си е всичко което се иска по принцип, другото, това с обработката, да ти звучат добре нещата е работа на тонрежисьорите, хора дето от години въртят фейдърите по студиата. Има хора дето не знаят какво  е еквалайзер ама пък правят готина музика, рапират или пеят готино, свиряд на даден инструмент или виртуална програма...  Ама ако искаш всичко сам - вече ти казаха, не е голяма философия да се научиш, но всъщност се изисква.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм за FL, но и не аз избирам. Всичко обаче се научава и всеки е бил неоспорим ламер в началото, важното е да не забравя отде е тръгнал и да не се прехласва излишно. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят Reaper има вградена миди клавиатура и не трябва да инсталирам нищо - view>virtual midi keyboard....

Незнам защо говорите наизуст, но факт е, че всяка DAW си има предимства и недостатъци.....

Всеки си има вкус, и не смятам да убеждавам някой в каквото и да било. Просто го посъветвах да мине на друга DAW , защото знам какво прави FL Studio...ползвал съм го години наред и миксовете ми на мърдаха от едно ниво....просто той е направен за друго...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да преценя за качеството на отделните програми много много, защото нямам качествена звукова карта, но всички хора навсякъде казват че всички звучат еднакво, като се изключат някой които си имат някакви вградени неща в изхода, някакви емулации на аналогови сатуратори че да звучат по лентово... И аз съм почнал с ФЛ и после минах на кюбейс и се спрях на рипър, като супер лек понятен красив и безплатен за не комерсиално ползване. Програмите се различават по удобство, начини за извикване на най-необходими и използвани функции... лекота. Иначе звука съм се убедил че зависи от плъгините дето се ползват, от ФЛ харесвам само 3osc, много любим синтезатор. Виртуалната клавиатура на рипъра не ми харесва, не е толкова пълна като във ФЛ и трябва да си кликнал на нея за да я ползваш, докато във ФЛ можеш да си ръчкаш по плъгините примерно докато пробваш как звучи някой синтезатор, несравнимо по удобна виртуална клавиатура според мен. В последните версии на ФЛ виртуалната клавиатура може да се нагласи да бъде и тип изоморфна, доста удобно ако човек свикне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Втори ден вече го разучавам този рийпър и не ми допада много. Ефектите му не са горе в лентата, което е много дразнещо... абе не ми харесва. Свикнал съм на Audacity-то. Но искам да попитам, програмата влияе ли на качеството на записа? Смисъл ако влияе и Рийпър е по-добра, да започна да свиквам или да си намеря някоя друга, защото не ми е особено приятна. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да преценя за качеството на отделните програми много много, защото нямам качествена звукова карта, но всички хора навсякъде казват че всички звучат еднакво, като се изключат някой които си имат някакви вградени неща в изхода, някакви емулации на аналогови сатуратори че да звучат по лентово... И аз съм почнал с ФЛ и после минах на кюбейс и се спрях на рипър, като супер лек понятен красив и безплатен за не комерсиално ползване. Програмите се различават по удобство, начини за извикване на най-необходими и използвани функции... лекота. Иначе звука съм се убедил че зависи от плъгините дето се ползват, от ФЛ харесвам само 3osc, много любим синтезатор. Виртуалната клавиатура на рипъра не ми харесва, не е толкова пълна като във ФЛ и трябва да си кликнал на нея за да я ползваш, докато във ФЛ можеш да си ръчкаш по плъгините примерно докато пробваш как звучи някой синтезатор, несравнимо по удобна виртуална клавиатура според мен. В последните версии на ФЛ виртуалната клавиатура може да се нагласи да бъде и тип изоморфна, доста удобно ако човек свикне.

 

Ако има съмнения, двойносляп тест се прави, за да се установи еднакво или не звучат. На един и същи материал. Не подлежи обаче на съмнение, че някои имат свои по-успешни еквилайзери, компресори, лимитери, закъснители и др. процесори в сравнение с други. Оттам се появява разлика, и още как. Но въпросът подлежи на щателно тестване.

 

Колкото до емулациите на лента... :) Повечето не са толкова реалистични. Прекарването през реален ролков или касетен дек все още си личи в сравнение. Ако човек иска лента, купува си такава, купува си и машина. Задачата на плъгина е не само да симулира насищане, но също и ефекта на калибровките - корекции, подмагнитващ ток и т.н. А лентата и декът носят и други специфични "микроефекти", (напр. върху транзиентите /атаките), имащи отношение към цялостния лентов чар. Така че един такъв емулатор трябва да отговаря успешно на доста условия. Инак - спомням си, че преди 2-3 години пуснах тема за един и обещаващо изглеждащ плъгин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста хора са правили този тест с експортнат файл с еднакви параметри от две програми с единия файл в противофаза, спомням си че съм чел че между рипър и фрути са правили също теста и резултата е тишина... Иначе до успешните плъгини, има хора дето се кълнат в еквалайзера на рипър, вградения, аз също много го харесвам, преди ползвах pro Q но откак съм с рипър предпочитам вградения. Миро, според мен няма никаква причина твойта програма да записва по-добре или по-зле вокалите от фрутилупса или рипъра или от протулс дори, и много хора биха те посъветвали да избереш програмата която ти е най-удобна. И аз преди години бях почнал с фрутилупс, представи си ужаса ми кжгато за първи път пробвах кюбейс, там са едни прозорци, ако мислиш че рипъра изглежда неудобно опитай кюбейс : ) Рипър има много плюсове пред повечето програми, най-вече защото е лека. Ти имаш хардуер, имаш як микрофон, звукова карта, не знам дали имаш монитори и слушалки ама сигурно си се погрижил, звучи ми като да си младо момче, имаш цялото време да разучиш рипър или някоя друга сериозна   DAW програма и като се спреш на някоя която ти допада ако имаш възможност да си я купиш, рипър например е доста евтина, като за наистина професионалното си качество. Audacity мисля че също е професионална, но за друга цел, тя не е DAW програма, а е програма за обработка на аудио. DAW програмата работи с миди, с аудио, създаваш музиката в нея от игла до конец а някой много големи спецове си правят и мастеринг сами (мастеринга не е за нас, мастеринга е оптимизиране на музикалния материал за слушане например в кола на определена звукова уредба в нея, или за дискотека)... Имаш хардуера, желанието, лично моят съвет е да свикнеш с рипър, лесно се свиква, и после става най-удобната програма, - и да продължиш да се развиваш и да твориш, сигурно си талантливо момче. Аз също харесвам Керанов, който си дал като пример, навремето любимец ми беше Др-Пит, сега до колкото знам доктора си има собствено студио и помага на млади хора да творят...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предвид естеството на въпросите, задавани от автора на темата, смятам, че милимикронната разлика в звука на отделните DAW е последната му грижа. :)



@miro977 - разгледай софтуера, избери и пробвай 1-2 и се хващай да учиш, четеш, гледаш и пробваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случайно или не, на предната страница се споменава една песен на рапъра 1лв.

 

Е, за твой късмет в тубата има целия процес записан и обяснен надълго и нашироко. Енджой:

 

(първа част, другите вярвам ще успееш да ги намериш сам)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

B Audacity не можеш правиш много от нещата, които DAW-овете ти позволяват (например да прослушваш как се променят настройките на ефектите, които ползваш, в реално време). За сметка на това е несравнима, когато е необходимо да се "лепи", "реже" и "кълца".

Редактирано от НиколайGK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.