Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с пикинга


marky.yordanov

Recommended Posts

Здравейте! Свиря от 2 години на китара и в самото начало свикнах, когато пиквам струните, докато съм хванал определен акорд, да гледам само  дясната ръка. По този начин пиковете са ми чисти, но, от около година се опитвам   да не гледам в дясната ръка, защото за някои акорди ми е необходимо да погледна лявата и тогава започвам да бъркам струните. Понякога ми се получава, но не се чувствам уверен. Интересното е, че, когато свиря соло, нямам този проблем, но, когато пикинга е при акорд, идват проблемите.  Кажете ми някакъв трик за по-лесна ориентация, контрол и стабилност при пикинг. Поздрави ! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои си "закотвят" кутрето покрай бридж адатпера и така си помагат с позиционирането на перото по струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, аз като сравнително начинаещ също срещам подобен проблем, но мога да споделя как боря определени пасажи, на които се бъркам:

Техниката с "кутрето", която горе споменаха на мен много ми помага - така съм се учил от самото начало и си я използвам почти винаги, когато пиквам единични ноти - дава много стабилност и точност.

Тренирам смяната на акордите, които намирам за трудни без да си гледам в ръцете, докато не започна да ги сменям достатъчно бързо и точно.

Заковавам поглед в стената и започвам да свиря даденото парче на по-ниско темпо като постепенно, го повишавам до достигане на желаното.

 

С 2 думи избягвай да гледаш китарата, слушай метронома, почни бавно и продължавай напред, както казва Кобрата. Предполагам, че с повече стаж ще можем да пикваме акордите без да бъркаме, но до тогава предпочитам да отделям повече време на дадено парче, отколкото да се чувствам неуверен при изпълнението.

 

ПС: Като цяло, са ми казвали, че излишното гледане в китарата спъва свиренето, не знам до колко е вярно, но се старая да го ограничавам и да знам къде се намирам по грифа без да зяпам много, много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също имах този проблем преди време, защото свирех повече тресни.

Преодолях го с помощта на 2 неща, колкото прости, толкова и ефективни:

 

1. НИКОГА не си оставяй дясната ръка във въздуха! Бриджът винаги помага!

2. Когато практикуваш в къщи, свири на тъмно. Така придобиваш силна мускулна памет и усет кое къде се намира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.