Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да подредим ефектите в педалборда (със Стив Вай)


Baby Thomas

Recommended Posts

^^Между другото кефя се на неща преди 30 години и доста назад. Скоро писах за Ерик Клептън (любим китарист). Новите неща са ми по-лесни като за начало, за това започнах с тях. С малко повече практика ще се върна и в класиките :) Но като споменах Клептън, дори той ползва някой неща като Leslie говорител, Wah, Хоруси, Ревърб и др. От ефекти има полза, когато се използват на място. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

За, много години!

Вчера го гледах видеото и макар дълго, си го догледах до край.

Няма нещо, което да показа в реденето на ефекти Вай, което да не е така.

Показа два начина за редене, каза къде да експериментирате.

И показа, как той ползва ефектите за стерео. Запомнили сте, че има една камара ефекти

и на записи ползва всичко, а за концерти е направил малък риг само с най-необходимото, без

което не може да мине за неговият стил. Спомена, че на много китаристи им стига един драйв пред Маршал.

 

Което на мен ми направи впечатление и се коригирам, май този тенекиеният Легъси, не е чак толкова лош. :)

Видя се, че ползва Легъси 1 и 3 за да изкара стерео ефект.

Така ми хареса, как звучи. Но каквото бях гледал за Легъси3 досега ми е звучало не добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично за мен последните 15-ина минути бяха особено полезни. Каквото и да си говорим, колкото и яко да ти звучи китарата през тоновете електроника, ако няма какво да изсвириш - успех :D

 

Като видях какво бяха писали някои колеги за теоретичните чисто технически аспекти, очаквах малко повече да се навлиза в нещата (едва ли не дори с малко по-академично ниво на обяснения :D ). В крайна сметка обаче подходът да се набляга на импровизация със звука ми се струва доста по-практичен. И без това напоследък като съм пробвал някои неща на теория, излизат по-различно чисто като звучене.

 

Много ми допадна съветът да се пробва пипането на отделни честоти от спектъра на сигнала как влияе върху цялостната моно/стерео картина. Вече нямам търпение да си направя един по-читав еквалайзер и да си поиграя :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше и едно грешно твърдение. Да не каже някой пък, че всичко е било перфектно... :P

 

EQ-то не служи за наместване на определен трак/инструмент по вертикала, както каза Стив Вай. Той заедно с панорамите помага за разпределението им по оста X (ляво/дясно). По оста Y е динамиката (нива/компресор/лимитър/други). По Z (в дълбочина) са времевите ефекти (ривърб/дилей). По спомен карам малко, но мисля, че не греша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Между другото кефя се на неща преди 30 години и доста назад. Скоро писах за Ерик Клептън (любим китарист). Новите неща са ми по-лесни като за начало, за това започнах с тях. С малко повече практика ще се върна и в класиките :) Но като споменах Клептън, дори той ползва някой неща като Leslie говорител, Wah, Хоруси, Ревърб и др. От ефекти има полза, когато се използват на място. 

Браво,че писа,поздрави за което :thumbs_up: ,а в ранните години,играта с тонкоректорите,средно положение на ключа на Гибито,е сега и Бонамаса ги прави тия номера,но как да коментираме звук,за метъл е едно, за блус друго,за джаз трето..

ефекти,всеки си намира звука,

аз гледах наживо Майк Стърн преди години,е па тоя идиот свиреше с бос дисторшън ДС1,а май и два вързани,е няма нищо общо с метъла,който всеки ще си представи като чуе за въпросния ефект..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто музиката е еволюирала малко или много (hint: много) от времето, когато за всички стилове са били достатъчни китара, усилвател и 1-2 ефекта. Никой не е тръгнал да свири блус с whammy, envelope filter, octave generator и два-три дилея... Но примерно това как ще се изсвири с един драйв? 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шугейзът е друго, това е ембиънт. Не че е толкова далече, но най-малкото там говорим вече за пълна група (т.е. поне бас, китара, барабани и вокали).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си начини да не се взираш в обувките си и да сменяш много ефекти с един бутон - scenes. Vai го знае много добре и ползва отскоро.  За аналоговите също има решение - разпределителни кутии (A-B Box) и др. Свирил съм неща, които изискват натискането на 4 футсуича в рамките на 1 такт... резултата с аналогова апаратура без въпросните кутии ще е обелен нос. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре, че преди 20-30 години ги е нямало тия кутии... иначе shoegaze-ът щеше да се нарича abbox, което е много по-тъпо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-много ми харесаха чашите тип Бос камиончета! :greenangel: 

Майтапя се, полезно е видеото за който смята че му е полезно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музиката може и да се променя,но някои от имената в музиката си държат на техния звук и не са въртогъзи като български политик ,сега,на професионални музиканти по клубове ,наистина им трябват повече ефекти,

що ли си спомням Алвин Лий-,преди години в СФ- 335 гиби,Маршъл,не е мръднал от Удсток 69г като свирене,но това си е той,са трябва ли да кажеме-е тоя не мое да свири като Вай-ууууу,нещасниик,бегай бе,я дай нещо на мегадед,що не се разви като музикант?

Хих,представям си Ангъс с процесор,като стана въпрос за обувките,тоя идиот в книгата за тяхната банда описва за някакво турне,че бил толкова преуморен,,че само си гледал обувките както се развейва из сцената и свирел на автопилот направо..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледах видеото.
Доколко е полезно не знам , но ми беше интересно и приятно да го гледам.
Благодаря за споделянето !
За мен ефектите(читавите) ,освен всичко друго са  инспирация за нови идеи и много забавление. Всеки нов звук/тембър е разкриване на  нови хоризонти.
Е, ако искаме да се придържаме към  ЕйСиДиСи звучене и нищо повече или по малко не ни интересува е излишно да усложняваме нещата , най добре да нацепим маршалите и да опъваме яко жиците :)
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В това видео се виждат удивително малко ефекти пред Вай:

 

https://www.youtube.com/watch?v=AFq-vHtEmlY

 

Накрая барабаниста яко блъска! (с едната палка на обратно!)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.