Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет за записване на вокал


Recommended Posts

Сдобих се със звукова карта и микрофон Shure sm58. Всички го хвалят много и от там стигнах до извода, че проблема със записването явно е в мен :D . Използвам програмата Audacity, сложил съм поп филтър на микрофона и като записвам качеството е все едно от микрофон за скайп... Можете ли да ми дадете някакви съвети, да използвам някой ефект примерно за подобряване на записа или нещо от този род?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Така си задал въпроса, че дори не разбирам какво ме питаш?

За да има някакъв отговор, напиши какъв е интерфейса, кабела който ползваш, стаята има ли някакви акустични панели и т.н., на какво разстояние си от микрофона, за софта разбрахме какъв е, но на какви нива записваш??? Принципно една немалка част от песните по радиото, са записвани с този микрофон, така че определено грешката не е в микрофона или ефектите.

Ефекти се слагат на читав запис, а тук се опитаме да отгатнем защо не е станал записа.

Ако качиш и семпли ще е значително по-лесно, иначе трябва да вадя боба от шкафа, за да разбера къде е проблема....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интерфейса е Behringer umc 22, кабела е на Stagg(такъв имаше в музикалния магазин), в стаята няма акустични панели, но не е голяма и не кънти, а и съфорумниците ме посъветваха да взема динамичен микрофон, защото няма нужда да слагам акустични панели(поне така ми казаха). Пея на разстояние около 4-5 пръста(заради поп-филтъра). Намалил съм от програмата микрофона и съм го усилил почти до край в звуковата карта защото иначе не се чувам през слушалките. Семпъл в момента не мога да кача но до ден-два, ако още не сме установили проблема ще запиша! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ам недей бе, до ден-два ще се върне форумната врачка, ще хвърли боб и ще ни светне какво правиш. Ти не се хаби.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кабела хубаво е на Stagg, ама то има 40 вида кабели... ;)

Ако ползваш XLR-to-TS е нормално да звучи много по-зле отколкото с правилен кабел.

Имаш ли идея изобщо как да си настроиш нивата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интерфейса е Behringer umc 22, кабела е на Stagg(такъв имаше в музикалния магазин), в стаята няма акустични панели, но не е голяма и не кънти, а и съфорумниците ме посъветваха да взема динамичен микрофон, защото няма нужда да слагам акустични панели(поне така ми казаха). Пея на разстояние около 4-5 пръста(заради поп-филтъра). Намалил съм от програмата микрофона и съм го усилил почти до край в звуковата карта защото иначе не се чувам през слушалките. Семпъл в момента не мога да кача но до ден-два, ако още не сме установили проблема ще запиша! :)

Единия проблем са нивата. Това, че го чуваш тихо , не означава че е такова.... Аз поне не помня да съм усилвал преамп до края....

Намали го докато нивата са около -10 до -6 примерно. А товакакво и колко да чуваш се регулира от врътката за слушалките..... Имаш и бутон за директ мониторинг и те съветвам да го ползваш ;)

Също така снимай тоя кабел да видим дали е XLR-XLR, или е XLR TS или някаква друга история....

Почети малко за gain staging в нета :)

Фейдъра не е volume ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://miro977.snimka.bg/hobby/snimka.847937 Това е кабела. А за нивата, не знам как да ги настроя(може и от там да идва проблема) за това ще попрочета малко в гугъл. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай да записваш без поп филтъра или просто по-близо до микрофона. Задължително свързан с канон-канон кабел (XLR>XLR), т.е в микрофонния предусилвател. Увеличи сигнала в програмата, но гледай да не го предОбриш с потенциометъра за входно ниво (gain1), там ти е първата възможност да премодулираш звука. Стане ли дисторшън в първата фаза (картата), нищо не може да направиш, освен да запишеш наново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах защо да записва без поп филтър.....

Да увеличи сигнала в програмата какво значи?

Не искам да се заяждам, а да разбера:)

По принцип, при SM58 студийните записи се правят така - махаш шпулата, слагаш поп филтър отпред и записваш. Защото шпулата е предвидена за друго и до голяма степен влияе на тона.

Понеже той спомена, че е усилил гейна на максимум, което ме навежда на мисълта, че вече има сериозно изкривяване на звука и затова му звучи, като от скайп, затова предполагам, че трябва да намли звука от картата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ветробрана махаш, който се завива въхру SM58...Преди по репетицийте му викахме шпула, та оттам си е останало в главата ми, ама какво да се прави като повечето термини на английски ми е трудно да ги обясня на БГ, а ако някой го е направил, то е трудно да се сетя...

Пример за днес: windshield - ветробран...... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам какво имаш предвид, само се чудех колко се е променил българския докато ме няма. Много официални термини си имат популярни разговорни имена, но случаят май не е такъв. На този ветробран / топка, особено от типа като в 58 на места му казват 'кошница'. Но шпулата е един друг детайл, който - ако го 'махнеш'... няма смисъл да пееш :)

 

Нямам намерение да поправям и други неща сррщани из темите, само - по-внимателно с думичките, че да разбираме за какво говорим!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато не се знае правилното българско значение, се поставя в кавички оригинала, за да може тези, които знаят да получат правилната представа. Не пречи след това да се напише в скоби предполагаемата българска интерпретация. 

 

N.B. Махането на "топката" е идиотизъм, който гарантирано ще доведе до съсипване на микрофона. Ама явно е нещо характерно за потребителите без технически познания. Апропо, често срещана ситуация, не само с тези елементи от апаратурата ...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.