Jump to content
Българският форум за музиканти

leegazzy-carvin-legacy-emulator


Recommended Posts

Че се различава, спор няма. JFET емулаторите са си отделен клас педалчета.

Но може и доста по-добре. Пак с транзистори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така това твърдение.

Примерно вкъщи на дали ще си пусна 4X12 кабинет със 100 ватов туршиен шкав, а не знам дали сте забелязали но 1-5 вата ламповите фабрични тикви не стават за самостоятелно "хайгейн" ползване, на мен лично не ми харесват, а не е като да не съм пробвал.

За малко практис ампче си е супер, а и не само, пак е по-добре от гадните про"ф"есори. :)

е къв ти е проблема с малките,аз имам една бугерка лампа 5 в,дето в къщи я пускам на половин ват,ми това нещо с максон овърдрайв 9 или с класиката бос сд1 дава достатъчно драйв и на 6-7 за динамично свирене ,ако толкова сте по хайгейн,(от който не го разбирам много-сигурно за метъл) един дисторшън или два вързани овърдрайва и става мазалото,но пак през лампата е стегнато и пробивно като звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би е добре да се вземе пример от руснаците от АМТ относно "транзисторната лампа". Вече има и достатъчно схеми, така е време концепцията за директна замяна на триод с полеви транзистор да бъде малко ъпдейтвана.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емулацията е доста успешна. Просвири!

 

Здравейте! Трябват ми спешно  учебни платки. Стрип Борд. Които са с със свързани хоризонтални пътеки.
За тестове.

Търсих в Пловдив Викиват и Квазер но нямат. Имат но са Дот Борд.
Някой да знае къде може да има в наличност?

Ако някой има излишни j201 и иска да помогне да пише :)

Мерси!
Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не очаквах да видя точно тази тема тук. Изненадан съм!

Ще помогна, колкото мога. Имам опит с тази схема (даже са два).

 

Преди не повече от три години направих първия опит, ецнах си платка, накупих си нужните елементи.

В крайна сметка бях доста разочарован, тъй като резултатът беше почти никакъв.

 

Лятото на 2013г. направих втори, по-сериозен опит.

Ето една снимка:

 

P1070199_zps51d7f25c.jpg

 

Тук се вижда самата платка + елементите.

Липсват само потенциометрите, кабели за вход/изход, кабел за захранване, както и самите транзистори.

Когато навързах всичко, схемата тръгна, но отново бях разочарован, тъй като ефектът просто звучеше зле. Нищо общо с очаквания звук.

 

Все още си пазя платката. Ако при някого има действителен успех, моля, нека пише тук и евентуално да пусне малко аудио демонстрация.

 

Ето с какво мога да помогна. Две схеми, които имам:

 

Leegazzy1_zpscf0b0544.jpg

 

http://dc680.4shared.com/download/R5ReKp3f/Leegazzy__1_.jpg?lgfp=3000 (по-голям размер)

 

Leegazzy2_zpsb1aaa14a.png

http://dc704.4shared.com/download/Lyc3-0tC/Leegazzy__2_.jpg?lgfp=1000 (по-голям размер)

 

Щом се отнася до платка с пътеки, единственото място, където намерих такава преди време, беше (и все още е) в Елимекс:

http://www.elimex.bg/

 

А транзистори j201 има в ebay на доста добри (ниски) цени, но схемата работи и с 2n5457.

 

Това е от мен, ще следя темата с голям интерес! Успех!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е възможно, схемата да работи както трябва с 2N5457 при тези стойности на компонентите.

За разлика от биполярните транзистори, полевите се различават твърде много, за да се правят произволни замени.

Например - J201 има приблизителен Idss = 0.6mA, Vt= -0.6V

2N5457 има среден приблизителен Idss = 3mA, Vt= -3V

Не е необходимо да си гений, за да забележиш известната разлика, стига да имаш поне минимален интерес към документацията на транзисторите. Имай предвид, че това са усреднени стойности, а реалните на всеки индивидуален транзистор могат спокойно да се разминават със 100 - 200% от тях (JFET транзисторите са печално известни с това).

 

В резултат на това неразбиране, много хора често говорят глупости, като например, как едни транзистори звучали агресивно, а други звучали запушено, щото разбираш ли, едните били истински, на Филипс от 80-те, а другите били нови боклуци.

Иснитана е, че JFET транзисторите имат много предвидима параболоидна характеристика. Като изключим някои параметри, които не са от изключителна важност за това приложение, големите разлики в звука (всъщност, това, което определя дали транзисторът ще работи правилно в схемата) идват от Vp и Idss, които заедно определят стръмността на транзистора, Gm (колкото по-малко е Vp в сравнение с Idss, толкова по-стръмен е транзистора).

 

Поради гореспоменатите производствени толеранси е необходимо, транзисторите да се подбират.

Ето метод за измерване на Vp и Idss на JFET транзистори:

 

fetzertech10.png

След това е необходимо, с помощта на осцилоскоп и генератор(или така ползвана звукова карта) да се настроят последователно работните точки на стъпалата.

Тъй като си направил платка, ако си от София, мога да ти подкарам ефекта, тъкмо ще видя как свири тази схема, което ми е любопитно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, от София съм.

До сега не съм имал такъв проблем с направа на ефект.

Бях се отказал от схемата, но ти и темата като цяло ме надъхвате да пробвам още веднъж!

Ако наистина ти се занимава с тази схема, с радост бих ти дал да пробваш да я подкараш.

Мисля, че все още имам нужните потенциометри, както и j201 (ще ги взема от последната ми направа на Dr. Boogey).

 

Поздрави! ^^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам 201-ици, aко не ти се намират.

Пиши ЛС.
Тъкмо можем да драснем семпли, да чуе Налбантов.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По коя схема прави платката?

Двете схеми са идентични, с изключение на lowpass филтрите 15К+47/2.2n, 15K/2.2n , които мисля, че няма да повлияят зле, защото ще пооберат малко от високочестотните съставки.

 

Мисля, че веднага открих една грешка. До колкото виждам, е по втората схема.

 

Виж в изхода, на схемата е 33n, последователно 47К и 15К, от тази точка - 2,2n към земя и 15К към друга точка, от която пак 2,2n към земя и също към горния край на Volume потенциометъра.

 

На платката имаш 33n, след него 47К, от тази точка - 2.2n към земя и 15К към друга точка, която има пак 2.2n към земя и 15K към волюм пота.

 

Не е изключено, да има и други грешки.

 

В схемата няма изходен буфер, което увеличава влиянието на кабела.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си! Грешка има.

Явно съм се разсеял доста, все пак чертах пътищата на ръка.

След малко ще се заема да прекъсна пътя на резистора със стойност 47K към кондезатора (2,2n), както и изобщо да пренаправя пътищата към изхода. За изходния буфер си много прав, но това ще е най-малкия проблем, ако схемата не работи нормално след корекцията.

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С малко модификации, може да стане един страхотен Carvin NeSiLega ефект!

Най-малкото, изходен буфер и входно стъпало с по-приличен динамичен входен диапазон.

 

PS: Всъщност, забелязвам, че в схемите се споменава именно 2N5457, което вероятно означава, че това е правилният транзистор.

Защо всъщност тогава, изобщо стана дума за J201? Имаш ли 5457-ици?

Някой някъде споменава ли, кой е точният транзистор.

Разбира се, мога да го изсимулирам за по-бързо, но пак си отнема време.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така това ми е първият опит изобщо в тази материя!

Вчера го подкарах. Намерих чак в Пазарджик 2Н5457, но само 3 броя и ползвах и един j201.
 

Наистина криви и звучи темброво като Карай-Легай си!. Имал съм такова за известно време и звука ми е доста познат.

Има компресия в ниските и при динамично свирене пуска и високи среди. Което му дава едно "Захапване" във високия регистър.

Тъй като си нямам никакво понятие от електроника от 2 дена чета основите...

 

Купих си уред / средно скъп/
Почнах със стрип бордове. Но имах само един и вече прегорих няколко малки платки с 40ватовия си поялник.
Нямам станция.

 

Преди малко свирих с прото-борда и бих казал, че е  убийствен/ мое мнение/ !

Първо дрейна ако го настроя по волтаж 4.5 в на всеки Фет, драйва е крънч./ Може би това е крънч канала/ Невярна схема?
После го правя по слух. Намялам волума на китарата на 3 и удрям по трета струна със средна сила.
И настройвам всеки фет докато се чуе ясен и обемен - силен сигнал.
И така се появява въпросния драйв-гейн със доста компресия в ниския регистър, но с яснота във високия.

 

Но всичко хубаво е дотук. Имам шум. И високо честотен сигнал-звук.

После прочетох за оплитане и дължина на кабели и малко разместване се пооправи.
 

Тези Фет транзистори нямат нищо общо един с друг!!!
Всяка смяна на местата им довежда до съвсем друго звучене....
Някои мисля,  пропускат и повече високи...?!?

 

Трябват ми поне десетина за проби.

Не разбирам дотам за да променям резистори и други елементи, които да са подходящи за тях.

 

Поздрави на всички!

Дими

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.