Jump to content
Българският форум за музиканти

Брум или жужене - моля за съвет


Claypool

Recommended Posts

Дойде ми дългоочакваното ампче Blackstar HT-5R. Като цяло, много му се кефя, просто е чудесен.

Обаче, когато пусна струните, се чува неприятно брумене. Когато ги хвана, почти изчезва. Шумът се усилва с увеличаване на gain-а. Нямаше подобно нещо при стария ми усилвател, а той беше един обикновен Behringer за стотина и няколко лева.

Прегледах из темите и поне до момента си мисля, че гибсънът ми има нужда от екранировка, може би от подмяна на кабели и запойки. Дали точно това трябва да се направи и бихте ли ми насочили към майстор, който да извърши това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 62
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Костадин Димитров е твоят човек!

 

http://forum.muzikant.org/topic/62005-k-d-%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%B0/

Контакти: http://www.kdbasses.com/contact.html

 

Едно екраниране няма да ти е излишно, дори да не е само там проблема. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво екраниране на Гибсън бе фен,те са с хъмбъкъри стандартно,а как са запоени ще се видиш у чудо,ако със слаб поялник решиш да сменяваш адаптер примерно,нормално е да бръмчи,от тоците в цялата стая,монитори,приемници за тв (тамън се радвах,че нямам телевизор,ма жената настоя да го включиме с нета :wacko: ) при усилен драйв още повече шум естествено..

Я пробвай тоя номер,дето ме светна един приятел от форума - вдигни кабелите от пода и ефекта,сложи го на някакъв стол да речем - доста сваля шума,

А това е бял кахър,Фендерите със сингъл-койл адаптери как бръмчат не е истина,просто се завърташ спрямо усилватела в подходяща позиция  да не бръмчи,те вече си имат нужда от екраниране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки, че преди не е брумял с другия усилвател, и аз мисля, че едно екраниране няма да е излишно. Аз наскоро екранирах един стар лес-пол, само че на Ibanez, голяма играчка е, но сега е в пъти по-добре работата, преди брумеше много. Темата на Никифена за екранирането е супер ценна. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите, това ще направя. Отделно, като цяло, едно обгрижване на инструмента от майстор, ще е много добре.

Утре ще звънна на г-н Димитров за да му споделя мъката си. :-) Пък и да видим как ще му я пращам до Нова Загора, ако се съгласи, че съм от София.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш късмет, вече доста време г-н Димитров живее и майстори в София.

 

^^^ХълмистБили, някои сме с coil tap за делене на single адаптери... И един мармот завива Gibson-a в станьол ;>

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, правя го, но разликата е минимална.

Основното е, че когато пръстите ми са върху струните, почти не се усеща брум. Махна ли ги, веднага се появява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Моя е същия ;) Казахме ти вече какво требе :)

Не е смо струните, пипни си пластината долу където влиза жака, също ще заглуши шума.

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се говори за това екраниране, обаче ползата от него е силно хипотетична, особено при китари с хъмбъкери.

"Разлика в пъти" е просто изхвърляне. Някой друг децибел - евентуално, ако нещо в китарата  не е било свързано както трябва.

При добре опроводени китари - разликата варира от едва доловима, през въображаема, до чисто успокоение, че имаш екранирана китара.

 

Адаптеруте "чуват" много брум, поради начинът им на работа, а брумът, прихванат от свързващите проводници е много по-малко. Няма как адаптерите хем да работят, хем да чуват само полезния сигнал. Ако не вярвате, прекъснете активния проводник от адаптера, сложете голямо съпротивление към земя на мястото на адаптера и чуйте колко ви бруми "електрониката".

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото разбирам, китарата не е станала по-малко екранирана от смяната на усилвателя.

Причината може и да е в усилвателя. Но това не означава задължително, че новият е проблемен.

 

Различните усилватели имат различни филтри в предусилвателите си, които в немалка степен определят как ще звучи усилвателят и какво поведение ще има (това, заедно с различно подбраните работни точки и различните коефициенти на усилване, определя как звучи един предусилвател, колко драйв има, как реагира). Ако филтрите са така подбрани, че усилват честотен спектър, който е по-ошумен, или пък предусилвателят има по-значителен коефициент на усилване, това означава, че той би звучал по-шумно, при същото количество входни шумове, в сравнение с предишния усилвател.

 

Има немалко случаи, в които дори даден чист канал, звучи по-шумно, от даден драйв канал, защото предусилвателят на чистия канал, например, за да създаде "блясък" в звука, усилва много "средно-високочестотния" спектър, за чийто шум ухото е най-чувствително.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не я обвинявам, а я обявявам за до голяма степен безмислен разход, без голяма полза, а в много случаи - без никаква.

Понеже често тя се представя като много необходима панацея, съм длъжен да спомена тия неща.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.