Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на Акустична китара


BSirakov

Recommended Posts

Здравейте,

 

Нуждая се от вашата помощ при избор на акустична китара! 

Като цяло до сега съм свирил само на класическа и ми се ще да разнообразя малко.

Предпочитания за мен стил на свирене е fingerstyle и бюджетът ми е до 500 лева (мога да го вдигна малко ако има

добри предложения). 

А къде ще се използва - пред приятели на някоя сбирка :)

 

Досега съм се спрял на следните модели:

 

Yamaha  FG700S - http://www.musicworld.bg/bg/m_300000/i_22845/f_385/YAMAHA_GUITARS_FG700_S.html 

 

TAKAMINE GD30-BK - http://www.musicworld.bg/bg/c_385/i_52024/Takamine_GD30_BK.html

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж какво може да си харесаш тук, поръчва се през Динакорд и се плаща при получаване на китарата, по курса на деня. Изборът е доста голям, разгледзй внимателно.

 

http://www.thomann.de/de/westerngitarren.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изборът на китара от разстояние, винаги е компромисен вариант.

Забелязвам, че не пропускаш, да споменеш thomann в почти всяка тема, дори връзката да е доста косвена.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си спрял избора си на тези двете - мога да ти кажа две думи. Този модел на Yamaha - FG700S e един от най-популярните - аз лично имам по-стария им модел 403S, с който са почти идентични и FG720S, която е същата като дърво, но с разни красоти. Звучат специфично (а и двете ми ямахи си звучат като ямаха, но различно) и са определено различни от Takamine, но са много удобни и много прилични китари за свирене на акорди, но за fingerstyle бих потърсил някоя китара с по-малко тяло от това на Yamaha FG (те по принцип са някакво medium-jumbo - по-големи са от dreadnought). Не че не стават, но просто се губят, хубавият бас е чуден за акорди, но като свириш с пръсти всичко започва леко да мътнее, поне такива са ми впечатленията. Малките тела помагат за доста по-ясен и фокусиран звук при свирене с пръсти. За Takamine със солид топ не мога да кажа много - свирил съм на две Takamine, но май не бяха със солид топ, едната прекрасна, другата мисля че беше G320 или нещо такова, с много неудобен за мен гриф и глухо тяло. Ако ще ти е от полза - грифовете на Takamine са поне на усещане, не съм мерил, по-тесни от тези на Yamaha. Телата им са по-малки (dreadnought) и би трябвало да са по-добре за fingerstyle, но само гадая. Ако търся китара за фингърстайл до 500-550лв бих погледнал и Epiphone, мисля че се продават в БГ, а EL-00 ми изглежда, без да съм я пробвал на живо, само по ревюта - идеална за този стил, от друга страна пък dreadnought размер китара, ще е най-универсална.

 

При всички положения е хубаво да пробваш, акустичните китари се различават доста повече една от друга, от колкото електрическите, а и да си помислиш, дали не можеш да намериш някоя на старо. Новите китари със масивен топ искат година-две "отваряне", за да разкрият истинския си звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз не бих казал, че джъмбо и дреднът се различават особено като размер, от гледна точка удобство на свирене, като усещане са по-скоро сходни, размерите са доста близки и двете не са препоръчителни за фингър стайл (не че не може), но причините са добре изброени. Въпреки, че някои производители предлагат малоформатни джъмбо изпълнения, които имат чудесна проекция и деликатен динамичен детайл. Дреднът е добра китара като стилове за блуграс да кажем, където повече се използва свирене с перо, изисква се достатъчност на силата на звука ('щото едно банджо да кажем е доста пробивен инструмент)

За фингърстайл класиката е OM, 000, 00 размери.

Едно едно сравнение на размерите.

GuitarSizes.jpg

 

...и разбира се - всичко е относително :) Разни хора, разни идеали ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Забелязвам, че не пропускаш, да споменеш thomann в почти всяка тема, дори връзката да е доста косвена.

 

Забелязваш напълно правилно. Предпочитам да пазарувам от немски магазин, а не от нашенските "специалисти".  Повечето не знаят, но за сметка на това не могат. Само дето не можеш да им затвориш устите. Ако някога почнат да ме гледат в очите и да слушат каквно искам може евентуално да променя отношението си. 

За близо 40 години през ръцете ми са минали доста дредноти, 6 и 12 струнни. Какъв ще е звукът при свирене с пръсти зависи само и единствено от уменията на китариста. Естествено, става дума само за качествени инструменти и честа смяна на струните. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента "свиря" на въпросната ямаха. Китарата не е лоша, но за тези пари може да се намери и по-добър вариант. Ето един :

 

http://www.audio-factor.eu/onlineshop/index.php?page=product&pid=706

 

 

А и разбира се можеш да пробваш и по-евтината и посестрима:

 

http://www.musicworld.bg/bg/c_385/i_35201/YAMAHA_GUITARS_FG700_MS_Natural_Matt.html.

 

Като цяло идентична китара с различен финиш и 100 лева разлика в цената.

Редактирано от krez11
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязваш напълно правилно. Предпочитам да пазарувам от немски магазин, а не от нашенските "специалисти".  Повечето не знаят, но за сметка на това не могат. Само дето не можеш да им затвориш устите. Ако някога почнат да ме гледат в очите и да слушат каквно искам може евентуално да променя отношението си.

За близо 40 години през ръцете ми са минали доста дредноти, 6 и 12 струнни. Какъв ще е звукът при свирене с пръсти зависи само и единствено от уменията на китариста. Естествено, става дума само за качествени инструменти и честа смяна на струните.

 

Ако разбираш повече от нашенските "специалисти", какъв е проблемът да идеш до някой магазин, да си пробваш сам китарите и да си я избереш сам? Какво е предимството да купуваш китара на сляпо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звукът зависи от още неща - дали китарата е фалшива, дали не дращи някое прагче, дали е прав грифа.. това са само най-основните неща, които съвсем спокойно може да не са наред, при евтин сериен инструмент, избран по картинка.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Благодаря за бързите отговори. 

Да, разбирам че пазаруването на музикален инструмент онлайн, без да го пробваш, си е престъпление,

затова мисля да мина да разгледам и пробвам. Доста ми хареса  Epiphone  EL-00, видях че го има в MCI Икономов.

Можете ли да ми препоръчатен и някой друг магазин (например къде ги има Yamaha-ите)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте приятели,

 

Искам още веднъж да Ви благодаря за оказаната помощ. В крайна сметка минах през Динакорд, изпробвах няколко китарки и се спрях на Yamaha FG720s.

Доста ми допадна този инструмент!

 

Също така искам да попитам, знаете ли от къде мога да си намеря метални нокти или пръстени бяха ( не съм сигурен за названието ):

Тук Sungha Jung използва такова нещо: 

 

В Динакорд нямаха, както и в магазина на икономов.

 

Поздрави и Честита Нова Година!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.