Jump to content
Българският форум за музиканти

Поправка на стара Parlour китара


Recommended Posts

Здравейте,

 

Признавам си, рядко участвам в дискусиите от форума, въпреки че имам регистрация от няколко години. Може би за разлика от повечето хора тук, занимаващи се с музика, аз съвсем спорадично, по няколко пъти на месец си отварям някоя таблатура на песен, която ми харесва, уча я и си свиря на воля... даже и си пея понякога. Нямам претенеции, че съм музикално грамотен, имам една обикновена класическа китара Yamaha, която ми върши чудесна работа за всички мои нужди.

Спомням си, че преди години, незнайно защи и как, но ей така изведнъж се влюбих в една малка китара от типа parlour. Реших, че ще взема да се понауча да свиря от тук от там. Мина време, с упорство, без никакви ноти, с гледане и слушане, с четене на пръстовки и главоблъскане, резултат има и вече мога да сътворя нещо на вълшебните 5 струни. Така и не си взех parlour китара обаче, а някъде дълбоко си остана този блян.

Преди около месец, разхождайки се през един от последните слънчеви неделни дни за годината пред Александър Невски, забелязах

на една от сергийките за стари вещи ето тази китарка: 

ff3d6a01_c.png

 

Реших да я взема, тъй като не беше много повредена, трябваше й лакиране, залепване на магаренцето и оправяне на някои пукнатини, а и беше на символична цена.

 

Свързах се с aureliano, отнякъде във форума, много отдавна, бях записал неговия номер. Отнесох му я късно вечерта, в началото на месеца. Разбрахме се какъв е желания ефект, а именно - да се поправи, но да бъде максимално запазен античния й вид. Човека е изключително мил, внимателен и най-важното - адски обича това, което прави. Въпреки, че ми беше казал, че ще е готова чак в края на декември, преди няколко дни се чухме и вече я беше направил. Ето малко актуални снимки:

57524a67_c.png
 

Доволен съм от резултата, звука е чуден. Горещо ви препоръчвам Аурелиано - един прекрасен професионалист и творец!

 

ПС. Единствено не успяхме да установим чия разработка е инструмента изначално - дали е българска или не. Сега като я снимах, забелязах, че вътре в долния край на картинката има нещо написано на ръка. Не успях да се ориентирам какво е. Ако някой може да помогне ще съм благодарен.

 

До нови срещи!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такава китара звучи жестоко за блус, има много хубав изнесен звук и силна атака - имам приятел ( финландец) които свири на подобна. Поздравления за желанието, това са инструменти които е хубаво да бъдат запазени...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да се поправя - "вече мога да сътворя нещо на вълшебните 6 струни" - от бързане съм написал лека глупост (5 струни :D  )

 

Благодаря ти за отговора - звука наистина е чудесен. Много ми е чудно къде е произведена...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересен инструмент! Поздравления както за избора, така и за находката! И честито!

Китарата принадлежи към т. нар. Виенски стил, от периода на Стауфер и времето преди К. Ф. Мартин да се пресели в Америка, т.е. пост - романтичният период, след Антонио де Торес.

Почти на 100 % инструмента е от италиански произход, силно повлиян от Л. Панормо, Фабрикаторе, както и по-късни немски майстори.

Към момента не успяваме да открием производителя, но сме заинтересовани от по-нататъшни сериозни проучвания (ако това Ви интересува).

Поздрави и комплименти за Аурелиано!

Редактирано от TLC1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Още малко подробности около въпросната китара:

 

Определено принадлежи към постромантичният период, но не е parlour guitar, а по-скоро смесица от двете (тялото е по-малко от parlour, но струните са метални).
В това няма нищо странно - някои френски и италиански майстори на такива инструменти упорствуват с производството им до 20-те и дори 30-те години на миналият век, когато излизат от мода поради подавляващото влияние по това време на А. Сеговия в света на китарата и цялостната преориентация към класическата китара на А. де Торес.

 

Хартиеният етикет залепен на дъното представлява снимка на статуята на т.нар. Бял Крал (The White King), Луй IX (25.04.1214 - 25.08.1270), единственият канонизиран за светец френски крал.
Статуята се намира на входа на базиликата "Сакре Кьор" в Монмартр, от северната страна на Париж.

Независимо от печатният текст долу вляво на снимката (който не е на френски) трудно може да се предполжи, че производителят на китарата не е французин (по разбираеми причини).

В случай на интерес - по-задълбочени проучвания могат да се проведат във някои от заинтересовани по темата Форуми, като напр. http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=151543, http://fretsnet.ning.com/forum/topics/parlor-guitar-questions-and-possible-identification и т.н.

 

Поздрави и успех!


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.