Jump to content
Българският форум за музиканти

Захранване за ефекти!


Recommended Posts

(V2*1,4142) - (2*Ud) - Uripple = (12*1,4142) - (2*0,7) - 0,5(примерно) = 14,8 волта.

Ако трафа "кляка" 1-2 волта при номинално натоварване, то в най-лошия случай си на 12 волта филтрирано напрежение, ако в мрежата е фиксирано.

Като сложиш и -10% в контакта(мисля толкова беше по стандарт) и заместиш по-горе, то в наистина най-лошия случай се получава около 11 волта.

Или 3 волта минимално в/у стабилизатора, които са му предостатъчни за нормална работа.

Само не знам как ще ги извади стабилизирани 12-13 волта, според сметките в първия пост :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отделно не мога да си представя каква е идеята да се слага кондензатор паралелно на всеки диод от греца (някакъв своеобразен snubber). Не съм сигурен при тия честоти дали има повече полза от това, или преходните процеси ще ти влошат работата на схемата. В общия случай говорим за някакви смешни трафчета, а и никъде не съм видял използване на индуктивен филтър в схемата, за да те е страх от пренапрежения примерно. Да не говорим, че при тия малки мощности е смешно да засягаме теми като меки комутации :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@dzwer абсолютно правилно! :godbless:

 

Идеята на кондензаторите е свързана с кросмодулация, а за камиони мощността е даже в повечко!

Това което е на схемата е далеч по-добро от повечето стокови захранвания предлагани за тази цел!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Update :cheers2:

 

Нямам наличен резистор 1,2k за това и още не са завършени платките но ето до къде я докарах.

 

633c91ea2f0d8ed8.JPG

 

Мен не ме е срам та и от тука я показвам  :greenball:

76f31e67754ed5be.JPG

 

Това е потенциометъра, който ползвам (10 оборота 1k)

 

3a72a13d98893f91.JPG

 

Ето ги 16-те волта, може и на 17 да се качи но е друг въпроса че е неприложимо но на 12 ще е екстра!

 

a2dd4926fbbe7b59.JPG

 

.00 много радва  :greenangel:

 

28cf6898d31a6c78.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П. П.

А и в случая максималния ток на изхода може да е около 16 волта на празен ход!

 

Lyu, бъди малко по-прецизен в постовете си, моля те.

Редактирано от shtur4o
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Update  :whistle: 

 

fc724a7c86cb1be4.JPG

 

e109105be9db6b65.JPG

 

063575aeba3643be.JPG

 

8da1a60722f6dc75.JPG

 

Вътрешно шаси с навити резби :yahoo: , като идеята е кутията да е прорязана както отгоре така и отдолу за по-добра циркулация на въздух.

Всичко е с дебелина 2мм включително и радиаторите тип направи си сам. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навярно ще ви прозвучи екзотично или нестандартно но аз захранвам процесор+3 ефекта посредством един единствен миниатюрен акумулатор 12v/1,3 Ah.За понижаване на напрежението до 9 волта ползвам стабилизатор 7809 с прилежащите кондензатори.При обща  консумация от около 300мА едно зареждане е достатъчно за около 3 часа свирене.Купих си и автоматично мини зарядно за акумулатора.Всичко общо не надвишава 500 гр.(акумулатор+зарядно).Така реших  проблема с шумовете свързани със захранването.Не е скъпо не е сложно пък е доста ефективно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никое захранване не решава проблема със шумовете. Последните обикновено се генерират от самата апаратура.

Захранването решава предимно проблема с мрежовия брум, и евентуално с граунд лууповете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност все някъде би трябвало да има захранвания,които решават проблема с шумовете щом има професионален звукозапис например.Б орбата с шумовете е непрекъснат приоритет на фирмите производители на музикално и звукозаписно оборудване.Ние не може да се примирим с шумовете нито може да ги натрапваме на нашите евентуални слушатели като неделима част от правенето на музика.Това което може да направим е да сведем шумовете до онзи минимум който няма да ни накара да се срамуваме от това което правим и от това с каквото го правим.А хората под сцената дори не бива да усетят какво на нас ни струва тази борба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали може да се каже по-точно, отколкото Евтим го е направил, но ще опитам да обясня какво се има предвид:

Шум и брум са различни "дефекти" и от смотано захранване се проявява втория тип. Шумовете не се влияят от гадно захранване/читаво захранване/батерии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак се почва  :greenball: с безмисленото писане!

Ще направя конспект за да не се стигне 4 страници шумове :)

 

Има качествени и некачествени захранвания, това горе на схемата влиза в графа качествени и даже е далеч по-добре от някои стокови такива, както съм писал по-горе.

 

Некачествените захранвания може да вкарат допълнително шум във вашата апаратура, а шума е нещо комплексно, което тръгва от лоши адаптери, кабели и т. н.

 

Какво се разбира от качествено захранване за ефекти:

- Безопасност - да има бушони на вторична и първична намотка и защита от обратна връзка на изхода.

- Филтриране и стабилизиране - Да има филтриране по мрежата 220V и да е стабилизиран изхода.

 

Какво се разбира от малко "по-про" захранване за ефекти:

- Да има няколко независими изхода за решаването на "граундлуп проблеми"

- Да разполага с повечко mА. за храненето на повечко ефекти.

- Да има копче за обръщане на поляритета.

- Да може да се регулират волтовете на изхода (може да ви се струва глупаво но ефектите свирят различно при подаването на различен волтаж от този написан на кутийката им)  :secret:

 

Малко се забавих но чакам волтметрите а без тях няма как да направя кутията!  :crying:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.