Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарен кабел за $6000


Baby Thomas

Recommended Posts

Въпросът не е в това, дали има разлика, а каква е тя и струва ли многократно повече.

Относно забелязването и чуването, отдавна е експериментално доказано, че хората имат склонност да чуват относително големи разлики дори при дословно повторение на звуков материал, само защото им е казано, че трябва да ги има. В други случаи не чуват разлика при материали с известни разлики, само защото знаят, че слушат същото нещо. Психоакустиката е нещо сложно.

 

Освен това, ако човек държи да ползва кабели за хиляда лева е някак смешничко да ги включва например в своя любим педал (да кажем SD-1, DS-1 и т.н.). който има полеви транзистор 2SK30A, свързан по схема общ сорс, за входен буфер и сам по себе си вкарва достатъчно значителни изкривявания в звука, за да направи трудноизмеримите величини без практическо значение.

Ако ползваш толкова скъпи кабели, разумно би било цялата апаратура да бъде модифицирана да ползва толкова скъпи конектори/проводници/компоненти, че поне човек да може да се самоуспокои, че притежава най-доброто.

 

Един от потенциалните проблеми с този подход обаче е, че ако едно толкова просто нещо като кабел може да струва хиляди, то не може да не се съгласим, че един операционен усилвател от толкова високо качество, би трябвало да струва поне десетки хиляди долари. За съжаление обаче, никой производител не произвежда толкова специални аудио операционни усилватели, дори транзистори и лампи(а големите производители някак си, не е като да нямат измервателна техника и специалисти). Това ни оставя с голям парадокс в съзнанието - ще свирим с кабели за 6 хиляди долара, а нашето бустерче ще има в себе си части за 5-10, но най-много за 100-200 - е, какво да правиш, такъв е животът.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 37
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Дори и да не идва всичко от пръстите, ако кабелите ти струват 1000 лева, а останалите неща по веригата (ефекти, захранвания, усилвател, китара и т.н.) - също толкова (пропорционално!), това си бие на болестно състояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Държа да подчертая, че нямам опит със скъпи китара, кабел и усилвател. Просто правя аналогия с хай енд продуктите, защото съм слушал всякакви конфигурации - грамофони за 30 000 - 50 000 лв, CD-та за също толкова, колони за 50 000 - 100 000 лв. При подобно оборудване, когато човек си пусне Wish You Were Here на винил, все едно оркестърът в оригинален състав му я свири в хола. И не, нямам такива, аз съм доста надолу в необятния хай енд свят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За конкретната песен, която си посочил, усещането идва не само от винила, но и от концепцията на записа. При всички случаи не са необходими 100 000 лв за да получиш това усещане. Като ученик съм слушал въпросния запис и на грамофон "Респром" в хола и усещането беше същото. :)  Има много да се говори по тази тема. Ако тръгнем да пишем обаче ще трябва да се измести всичко в раздел "Звукозапис".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

...т...ранзистор 2SK30A, свързан по схема общ сорс, за входен буфер и сам по себе си вкарва достатъчно значителни изкривявания в звука, за да направи трудноизмеримите величини без практическо значение.т.

 

Извинявам се.. общ дрейн, за протокола.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За конкретната песен, която си посочил, усещането идва не само от винила, но и от концепцията на записа. При всички случаи не са необходими 100 000 лв за да получиш това усещане. Като ученик съм слушал въпросния запис и на грамофон "Респром" в хола и усещането беше същото. :)  Има много да се говори по тази тема. Ако тръгнем да пишем обаче ще трябва да се измести всичко в раздел "Звукозапис".

 

Прав си за усещането, но по един начин възприемаш музиката, когато си млад и по друг - когато си на години.  По онова време слушах Pink Floyd на едно "Хитачи" - моно, и ми беше напълно достатъчно. Сега слушам Wish You Were Here на оригинален винил от 1975 и всеки път съм възхитен как всичко се чува всичко в този албум.

Ама това е сигурно, защото Гилмор е ползвал кабел за 6000 USD при записа. :D За протокола ще отбележа, че това е шега. Току-виж пак някой ми скочил. :beer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие си се шегувкате, но човекът вече е намерил 4-5 будали, които да му купят кабела. Тоест ще вземе $30 000. Дал е 20$ за плаката с надпис "Made In U.S.A.", $30 за жица от вторични суровини... Значи е напред с $29 950! :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала му тогава! Ние се смеем, ама щом нещо се прави и продава на такива безумни цени, явно има ниша и за тия неща. То стига да му се изредят 50-60 известни музиканти, после ще пусне и други серии - бюджетна и супер хай-енд бутик :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама Вие пък нищо да не разбирате... :D Тоя златен кабел през останалото време се ползва за ланец! :D То това си е престиж направо, мода :D Иначе казано: сандъци за балъци ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма 'твърде скъпо' или 'твърде евтино' - ВСЯКА цена е точна!

 

Адам Смит, прадядото на икономическата мисъл (чиито концепции животът продължава да потвърждава до днес) е писал по въпроса:

 

"Вярната цена на всяко едно нещо под слънцето е толкова, колкото оня, комуто то е нужно, е готов да даде за него. "

 

Обърнете внимание на ключовите думи НУЖНО и ГОТОВ ДА ДАДЕ:

 

Нужно: който е учил психология или бизнес-науки сигурно знае 'Йерархията на потребностите' на Маслоу. Там на дъното на пирамидата са физическите нужди (храна, вода, защита от студ и жега), но нагоре стават все по-абстрактни - емоционални и духовни потребности. Приемете, че някой има емоционалната потребност да се чувства гот от притежаването на такъв кабел.

Готов да даде: не значи луд, а просто може да си го позволи. Някой и за храна не е 'готов да даде', други си поръчат позлатени коли с инкрустирани диаманти в джантите.

 

Прост икономически закон и работи безотказно като физическите закони. Щом някой дава исканите пари, значи е готов да ги даде, понеже има потребност от такъв кабел: цената е точна.

 

А в този форум болшинството нямаме тая 'духовна' потребност и НИКОЙ не е готов да даде толкова пари. Това не значи, че други хора другаде грешат в нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак, има едни хора, дето са измислили как да помогнат на хората с емоционална нужна от кабел за $6000 да се разделят малко с парите си, за което - браво! :)

 

Нещо подобно на "I Am Rich" приложението:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/I_Am_Rich

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Диалог:

 

– I’m scared to touch it. It costs $6,000!

– No, we’ve been playing it so it’s not a big deal.
 
Превод:
 
– It doesn’t really cost this much. Тo us, it doesn't.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже темата за "суперкабелите" е често спрягана, а много хора уверено вярват, че чуват ушевадна и положителна разлика (дори от посоката на кабела), имам един въпрос-задачка, на който ще се радвам да отговорят музикантите, а техническите лица, да се въздържат:

 

Кой е най-дългият проводник в една китара и приблизително колко е дълъг?

 

Задавам този, въпрос, за да може после да направим съпоставка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами чакаме тогава тримата музиканти да помислят. И да не си подсказвате ей  :hysterical:  Сори за оффа. Аз имам идея ама ще си мълча, все пак съм сглобил няколко педалчета.  :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.