Jump to content
Българският форум за музиканти

преамп модул за бас


Recommended Posts

Страничен проект за кеф и без срокове. Събирам инфо и съвети.
Идеата е преамп модул за бас китара.

---

I. Преамп част, варианти:

1. двоен триод, последователно свързан

2. двоен триод, каскодна схема

3. пентод

 

Подвъпроси:

- да използвам ли катоден повторител мосфет за да сваля изходното съпротивление, или да разчитам на следващ модул с високо такова?

(за каскодната схема, не си спомням сега дали на изхода не беше с нисък импеданс.)

- варианти 2 и 3 - да използвам ли прост буустер отпред, за да предизвикам леко кривене в ламповия модул?

---

II. Еквалайзер, варианти:

1. Петканален еквалайзер

2. 2(3) канален парамтрик с фиксирано Q

---

III. Компресор (може и да отпадне)

- никаква идея какво :D

---

IV. Балансиран, небалансиран изход

- какви ОУ, варианти на схеми

(смятам цялото нещо да има и 2x15в захранване)

---

V. Последователност на модулите

1. компресор, преамп, еквалайзер

2. преамп, после другите

3. еквалайзера изнесен най-оптред, все едно бас с активна електроника

4. други

---

Приемам съвети и идеи за всеки модул, последователност от модули, схемни решения на модули, избор на ОУ.

Най-малкото ще гледам сеир при мнения, които старателно избягват да коментират посочените точки, или да допълнят нещо съществено, което пропускам.
Не съм на зор да го правя все пак :D.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тез триоди в преампа лампи ли са? Щото видях 2х15волта после...

 

За последователността категорично: компресор, преамп, EQ. :)

 

Балансиран ДИ изход винаги е по-добре. Може да помислиш за цъкалка pre/post, която да сменя откъде да ти взема сигнала - преди преампа или след него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре виж кои са най-обичаните/използвани модели, провери им схемите, направи си едно резюме и чак тогава действай с проектирането.

Според мен, всеки уважаваш себе си бас предусилвател трябва да има минимум приличен параметик(по възможност не един).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, когато става въпрос за параметрици, имам предвид транзисторни/ОУ решения. Даже, ако си спомняш валяк, бях правил едно такова чудо за Ранков(assoass) някъде в далечното минало, по идея, която беше дал ти, в една публикация(за отделен параметрик за всяка струна на баса). Предусилвателят беше с 4 параметрика(Gain, F), при които Q е функция на честотата и един със всички променливи параметри(Gain, Q, F). До колкото помня, дълбочината им беше +-12dB, а отпред беше реализиран лампов каскод.

 

Това беше схема от края на тийнейджърството ми, или да съм бил най-много на 20-21, която с голяма гордост бях проектирал сам, с малко твоя помощ и на други съфорумници(ники, мефистофел, разбойника и други), и работеше много добре, за съжаление с едно немаловажно изключение - еквйлайзерът беше шумничък, особено чуваемо, когато затихваш. Беше направен с жиратори с ОУ. Всъщност, вътре имаше толкова много ОУ, че сега не бих го направил така. Бих се опитал да направя по-пасивно решение с истински трептящи кръгове, ако габарита го позволява. Не знам дали това е по-правилно, тъй като не ми се е налагало да повтарям начинанието, но при проектирането първо бих се ориентирал натам с проучванията.

 

Хаха - ето я!

 

http://forum.muzikant.org/topic/14628-oiinaaeoeey-ia-aan-idhaaaeoneeaaoaae/

 

Жалко, че ги няма картинките.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преампа ще е лампов и не съм проучил какъв да е. Най малкото заради идеята да има лампа.
Искам да има гейн - и да има леко изкривяване - металическо звънтене или както се дообработи с EQ после.

Ще си бъде с високо анодно напрежение.

---

2 x 15 волта ще е захранването на EQ и балансирания изход. Не мисля да има лампов EQ.
Балансирания изход доста просто и качествено може да се изпълни с изходящ трансформатор, като ползите от ОУ решение биха били... по-ниска цена? :D

Целия модул ще е за бас, с идея да се включва в пулт (евентуално и в звукова карта). Общите EQ настройки може да са пост - в пулта, в DAW, а самия модул да е с параметрик.

---

Ще има ли нужда от speaker simulator/DI box модулче според вас?

При опитите със преамп за солокитара+звукова карта, без софтуеърен speaker simulator резултата е отвратителен.

В пулт също звучеше зле.
Но саунда на баса не подлежи чак на такива изкривявания в преампа

---

Иначе, модулите тр. да се изработят по отделно, да се свържат, да се тества и донастрои и чак тогава да се измисли компактна сборка.

---

Компресор който би си струвало да се прави - за решение за волтажно регулиран усилвател ли тр. да става въпрос?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Волтажно-регулиран усилвател" звучи доста забавно, в смисъл много далече е от всякаква терминология.
Има различни начини за направа на компресор.
Със специализирани ОУ, vari-mu вариант, примерно с JFET транзистор, с оптрони....

Примерно, за JFET вариант, прегледай схемата на небезизвестния UREI 1176:
http://www.moxtone.com/FET_COMP.htm
С малко мислене, можеш да си извадиш от нея това, което би ти свършило работа, и да я пригодиш за симетрично захранване.


Ето и вариант с оптрон:
http://dt.prohosting.com/hacks/joecheep_schem.gif

Попрочети малко, какви времена attack/release, какви съотношения(ratio) и каква "рязкост" на коляното са най-приложими за бас.
Няма смисъл да правиш "всеобхватен" компресор за това приложение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, някакви сравнително благоприятни за бас настройки биха били:

 

Treshold

Ratio: 1:1 - 8:1

Attack: 0 -50ms(най-често ще ползваш 2-10мс по всяка вероятност).

Release: 0-200mS

Makeup

 

Би било добре и да имаш контрол(няколкостепенен превключвател) на твърдостта(knee) на активиране на компресора.

Добре би било да има и някакъв индикатор (1-10 диода) за това, кога (и колко) компресираш.

 

Но аз не съм басист, добре би било и басистите да кажат, какави настройки ползват на живо, в студио..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задачата ще иска доста работа..

Компресора - ще се върви към издирване и изкопиране на някое педалче - бас компресор.

Относно ламповия преамп - изглежда класическа схема с двоен триод ще осигури необходимото 'лампово' изкривяване, но схемата трябва да се коригира като режим на триодите и други елементи, съобразно честотната характеристика и изривяването нужно за бас.
Мосфет транзистор като катоден повторител, за сваляне на изходния импеданс - подкарах нещо подобно и работи доста добре с минимум елементи.

Параметрика - разглеждал съм готови схеми с ОУ от класическа рак система - доста елементи са :D.

За балансирания изход - ще ми се да е с трансформатор.

Доста работа ще е :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Решението емитерен/сорсов повторител, без определени подобрения, не е добро, тъй като не е много линейно. Дори при биполярния транзистор, Re се мени нелинейно с колекторния ток, което кара коефициента на усилване по напрежение в изхода(емитера,

 

Едно от възможните решения е генератор на ток в емитера/сорса, но няма да обяснявам подробно, има достатъчно четива по въпроса е нета.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако просто се добави едно лампово стъпало някъде в схемата на Кройцер, няма ли да се получи желания резултат?

Тук е схемата: http://www.albertkreuzer.com/pics/el/pre/schem/preamp_sch21.gif

Тук е цялото описание: http://www.albertkreuzer.com/preamp.htm

Аз замислям да си правя усилвател за бас-а и мисля да вкарам тоя предусилвател вътре, като се замислям за варианта и лампа да вкарам.

Също и да го направя с 2 или 3 канала предусилвателни, които се сумират преди крайното стъпало...

Самото крайно стъпало ще е стандартно някакво, като се оглеждам и за клас Д готови модули.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не и вариация на тема това за ламповия преамп :).

Сега малко превключих на друга вълна, избързах с ентусиазма. 

нз. кога ще поработя над това, извинявам се :(.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.