Към съдържанието

Снимка

Джазът не е умрял, но мирише малко особено...

• Please log in to reply
44 отговора на тази тема

#1 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 03 октомври 2014 - 16:16

Нещо такова е казал Франк Запа преди бая години :) Както и да е.

Слушам основно джаз от поне 20 години, това ми е любимата музика. И не само я слушам, но се опитвам и да я свиря, да чета теория за нея. Не съм вярвал, че някога ще ми омръзне. Обаче ми омръзна. Бавно и плавно. Не всичкият джаз от-до. Ще останат албуми, изпълнители, конкретни парчета, които ще си пускам пак. Но мейнстрийм концепцията за джаз - тази на зададената хармонична/ритмична/модална и т.н. схема, върху която се импровизира с или без мелодична тема, или пък се импровизира просто така без каквато и да е подготовка и схема - това ме отегчава невероятно, не ми носи нищо, не може да ме изненада. Да, майсторство е да импровизираш, но е занаятчийско майсторство. Бих го оприличил на това да се съберат много добри строителни майстори - зидаро-мазач, копач, керемидаджия, къртач, електротехник, ВиК и т.н. и да си кажат "хайде да строим къща". Ще построят много къщи, сигурно ще са все различни и ще се получават все добри, интересни, изненадващи понякога, ама никога няма да направят операта в Сидни ей така от само себе си, без голям архитект, който да визуализира всичко предварително на хартия. От време на време има някой като Майлс Дейсвис или другите големи архитекти на джаза, които измислят нещо гениално, обаче веднага това се превръща в мейнстрийм, идват занаятчиите и овладяват до съвършенство пресъздаването на Операта в Сидни. Лошото е, че архитектите в джаза отдавна изчерпаха различните стилови течения, всичко вече е просто имитации и едно невероятно изкусно жонглиране с ладовете и фразите. Не мога повече, честно :) Много повече ми доставя удоволствие слушането на добре изпипаното нота по нота класическо произведение, изпълнено и интерпретирано майсторски, отколкото и най-добрата по днешните стандарти джаз-импровизация. Джазът е умение, изкусност, майсторство на спонтанността, за сметка на чистото музикално съдържание. Не ми се пише повече, предполагам се разбира какво искам да каже :)

Някой друг чувствал ли се е така? Не питам тези, които никога не са харесвали джаз, а тези, на които им е омръзнал. Ако има такива :)

#2 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9221 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 03 октомври 2014 - 16:26

Макар никога да не съм бил ревностен джаз слушател, съм послушал джаз, колкото да го познавам най-основно.

Но си мисля, че макар да не е съвсем същото, подобни неща могат да се кажат и за блус импровизирането.

А колкото до класическата музика - винаги съм имал чувството, че тя(особено произведенията на някои автори) са някакъв образец, форма на съвършенство. Това ми чувство, засега е останало непроменено. Затова съм в немалка степен, съгласен със Запа, макар да мисля, че мнението му е песимистично. Мисля също, че народната музика по света също е един много разнообразен и почти неизчерпаем източкик на интересни идеи.

Въпросното "занаятчийство" може да се свърже не само с импровизирането, а и като цяло със съвременният начин на правене на популярни хитове и полухитове, особено в най-скорошно време. И това е обяснимо. Сега популярната музика е повече бизнес отколкото изкуство.

Този пост е редактиран от Evtim Djerekarov: 03 октомври 2014 - 16:34

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

#3 ciriljhonson

ciriljhonson

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1028 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 03 октомври 2014 - 18:46

Jazz is not dead, it just smells funny!

Винаги съм се интересувал от музика, а тя се дели на такава която харесвам и такава която не.

Има един термин goosebumpms, аз го възприемам като атестат за добро изкуство, без значение каква стилистика изповядва. Когато слушам и това по-долу се случи, нчма как да ми омръзне. Нещо като секса :P

goosebumps_2443265b.jpg

И въпреки това съм имал периоди в които дадени стилове(включително и джаза) са ми ставали някак си бездушни, скучни, без feeling за известен период.После пък съм ги преоткривал и на ново. Нкакъв музикален кръговрат се получава.

Този пост е редактиран от ciriljhonson: 03 октомври 2014 - 18:51

#4 Бицев

Бицев

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1218 Мнения:
  • Инструмент:Китари 'и други'

Публикувано 03 октомври 2014 - 22:32

Познато, но отдавна не ме изненадва. Може би повече ми се е случвало отколкото на други тук (щото повече съм живял : ) И - да, циклично явление е: случва се на периоди не само с джаза, но и с други видове музика, други изкуства (било като потребител, било при опити да се занимавам - Евгени, не ти ли се е случвало временно с фотографията?). И дори с други аспекти на живота: случвало ми се е немислимото - да охладнея към хубави храни и напитки :))) Или към слънце и море, към пътуване в непознати страни... Слава Богу - никога за дълго. :) Иначе да съм се гръмнал отдавна.

Специално за джаза - просто както с всичко на този свят има добър и не толкова добър джаз. Не говоря за техническа способност на изпълнителите (повечето са висши пилоти), а за две други неща:
- Характера на конкретен стил и форма, доколко предразполага изпълнителя към истински оригинално творчество и слушателя - към съпричастие
- Способността на музиканта, напълно независимо от техническата сложност и изобщо от стила - да те изненада и, дай Боже - развълнува. Да настръхнеш, както се спомена, или да отрониш сълза. Има изпълнители, които с две прости ноти го постигат и други дето и с безумни виелици не успяват...

На строителната аналогия: хич да не е операта в Сидни, понякога една селска къщурка може да ме трогне - и музикалния и еквивалент.

И от опит - за подобни депресии лекарството е... още от същото. Иди на добър концерт или свири на джем със сърцати мераклии - и ще видиш Петте Кюшета там, дето ти е изглеждало задънена улица.
.

Бяхме. Видяхме. Купихме си и тениската за спомен.
Сега какво?

#5 Басурендер

Басурендер

БИРОЛЮБ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1006 Мнения:
  • Инструмент:Bass

Публикувано 03 октомври 2014 - 22:35

Музиката по презумция е израз на настроението и чувствата на свирещия. Теоретично за да има музика , която отговаря на това, трябва всички в бенда да имат еднакви чувства и настроения за да се получи единодушен израз. С времето стиловете се разделят и всеки си има клишета , които го определят като такъв. Образуват се общности, и това помага на хората с подобни настроения, чувста и темперамент да се събират заедно. Някой са по-строги и конкрени , някой са по-широки. Тези , които свирят джаз и са в тяхната си общност , държат да се спазват техните стандарти и канони. Това не е моята кочинка..." Тук излизаш от стандарта" - първия път не го разбрах..После разбрах , че това е положението и истинските джаз музиканти си държат на "територията" .  Уважавам тези хора, но не мога да стана част от тази общност никога. 

А!...И в никой друг стил няма такова разделение между хората, които слушат и между хората , които свирят (джаз)....

#6 kolio_k

kolio_k

Неспасяем

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4029 Мнения:

Публикувано 03 октомври 2014 - 22:37

От една страна съм класически музикант, от друга джазов (по дипломи, иначе харесвам много други неща) и ако трябва да избирам, предпочитанията ми, без всякакво съмнение, са за джаза. Не ангажирам никого с личното си мнение, но за мен, няма почти нищо по скучно от това да свиря нещо написано от някой друг, по ноти, точно и прилежно. В класическата музика има написани страшно много велики неща, но за редовия класически музикант (изпълнител) отдавна не е останало нищо вълнуващо и там, а не в джаза (подчертавам че това е личното ми мнение), става въпрос предимно за занаят

Николай Карагеоргиев http://nikolaik.ch

#7 Dirk

Dirk

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 356 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 03 октомври 2014 - 22:39

Аз преодолях този синдром ,когато престанах да разделям музиката на стилове и да търся виртуозност в изпълняващите я.Искам да напиша нещо повече,защото чувството ми е добре познато,но уви не знам от къде да започна...:)Само ще отбележа,че за съжаление повечето джазмени(в Бг) са много ограничени слушатели ,което е протовоположно на образа на човек,който има отношение към заобикалящият го свят и е решил да се изразява с езика на музиката.

#8 bmo

bmo

художествен самодеец

• Members
  • PipPipPipPip
  • 975 Мнения:
  • Инструмент:keys

Публикувано 04 октомври 2014 - 00:13

От джаз до джаз има разлика. И на мен това ми е любима музика, обаче никога не омръзва. Само че един ден съм в настроение за пиано и контрабас, на другия ден ми се слуша смуут, на третия есид, на четвъртия латино джаз и т.н. Важното е да си отворен за нови неща.

Musiq Soulchild - the genius...

#9 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9221 Мнения:

Публикувано 04 октомври 2014 - 00:51

Всеки от писалите в темата е прав, гледайки от неговата гледна точка. Темата е доста многозначителна, както самото изкуство.

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.

К'во се дзвериш, бе?!?

#10 yotzzo

yotzzo

келеметОр

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1762 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 04 октомври 2014 - 09:00

Вие за джаза се оплаквате, а на мен почти нищо не ми се слуша, а още по-малко ми се свири. Вчера си пуснах любимото Line for lions на Джери Мълиган и не го изслушах докрай.

#11 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:

Публикувано 19 юни 2015 - 17:58

Мда, 9 месеца минаха, откакто съм пуснал темата и май нищо не се променя... Почти не съм слушал джаз в тоя период, не ми и липсва особено. Съответно ставам и си лягам с Шопен, мога да го слушам нон-стоп сигурно цял живот и пак няма да ми омръзне. А колко още класическа музика има, освен Шопен :) Тя май темата се превърна в джаз срещу класическа музика :D

#12 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9221 Мнения:

Публикувано 19 юни 2015 - 22:36

^Нещо такова стана, да!

К'во се дзвериш, бе?!?

#13 Steppenwolf

Steppenwolf

0.775

• Mods
  • 3223 Мнения:
  • Инструмент:mind, keys, 

Публикувано 20 юни 2015 - 00:26

Аз преодолях този синдром ,когато престанах да разделям музиката на стилове и да търся виртуозност в изпълняващите я.

Напълно споделям. Обикновено не мисля и не се придържам стилово; в стиловото и етикетировано мислене понякога има нещо снобско. В желанието за себеопределяне, за избистрени форми, цветове, контури човек се и себеограничава. По-скоро сместа от желания към определени усещания, асоциации, картини, емоции, атмосфери и послания ме води какво ще слушам. В период от няколко седмици слушах Miles Davis, Esbjorn Svensson Trio, Debussy, ембиънт - Harold Budd, електроника - Miha Kralj, рок - Asia, Gila, после Supermax, и японско - Meiko Kaji. Имам периоди, когато слушам само един стил или дори само определена дискография. Никога обаче не успях да пусна стилова котва нейде. За щастие. Music lover - music rover.

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят. Всъщност те го правят." — Бъртранд Ръсел

#14 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:

Публикувано 20 юни 2015 - 00:58

Разни хора - разни идеали :) Аз мога да слушам всичко, но не обичам да слушам всичко...

#15 Heartman

Heartman

Първий Пентатончо

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2385 Мнения:
  • Инструмент:Guitar & Flute

Публикувано 20 юни 2015 - 01:47

Защо пък трябва да слушаш всичко?Въобще не е нужно.Има неща които не могат да се понасят.

Класическата музика наистина е разнообразна и е толкова много, че е трудно да омръзне.На мен блус импровизациите още не са ми омръзнали, за джаз да не говорим.Обаче и не всякакъв джаз ми понася.Особено пък като влезе в балканските ширини и анадолски маками ми идва в повече.Общо взето всяка музика в която има нещо пошло ме отблъсква.

Може би най-добре е ако настръхваш, значи музиката е добра.Вълнува те отвътре.Въпреки, че се кефя на музика и без да настръхвам постоянно.

''Until you learn to play what you want to hear, you're barking up the wrong tree'' - Billy Gibbons
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace" - Jimi Hendrix

http://www.facebook....om/heartman69  

http://www.soundclou...m/jimistevens 

https://www.youtube....ser/Heartman666

https://www.facebook...123908717642260

https://www.facebook...030908/?fref=ts

https://www.facebook...061506/?fref=ts

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни